o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
  Strona główna» forum Forum o książkach
 » Odpowiedz na ten temat

Najbardziej znane dzieła literatury światowej

[05.11.2004] 08:48
serce
Spis ksiazek jest tak duzy, ze trudno znalezc ksiazke ponadczasowa, taka ktora pamietamy szczegolowo. Kazdy ma ponadto inny gust. Ja podziele sie swoim:
Polecam: D.H. Lawrence - "Synowie i kochankowie"; Karol De Coster - "Dyl Sowizdrzał"; Pasternak - "Doktor Żywago"; Gogol - "Martwe dusze" Jerzy Kosiński - "Malowany ptak" Thedore Dreiser - "Tragedia amerykańska"; Zola - "Germinal"; Borys Polewoj - "Opowieść o prawdziwym człowieku"; Turgieniew - "Szlacheckie gniazdo" Anatol France - "Gospoda pod królową gęsią nóżką" i Isaac Bashevis Singer- "Sztukmistrz z Lublina" Przeczytalem ok 70% ksiazek ze spisu, jaki znajdujemy w encyklopedii pod hasłem literatura piękna. Prosze o komentarze i Wasze ulubioneksiazki. Tylko juz nie "O miłości i innych demonach"
[21.11.2004] 19:19
loulla
czytasz tylko ze snobizmu czy jednak czerpiesz z tego jakąś przyjemność?
Polecam "Życie instrukcja obsługi" Perec'a
może natchnie Cię choć troszke?- przynajmniej na tyle by nie wkładac jej do katalogu: przeczytane, co dalej?
[21.11.2004] 19:43
senka3
wzruszyły mnie te solidne "staroswieckie" nazwiska-Zola,Turgieniew,France,Dreiser,Gogol.........eeech. ...czytałam te wszystkie ksiązki ...w latach szkolnych (ze juz nie wspomne o opowiesci o prawdziwym człowieku"!)..myslałam wtedy ze przeczytam WSZYSTKIE KSIAZKI, to znaczy wszystkie z bibioteki (ogromnej!)....nie wiedziałam z jest ich na swiecie aż tak duzo ....no i juz nigdy nie przeczytałam WSZYSTKICH!!Anatola France'a bardzo lubiłam.....i Turgieniewa.Nie było w tym spisie Dstojewskiego i Tołstoja????Dziwne!!Pozdrowienia i powodzenia w czytaniu!!Ciekawiej chyba zyc w tych ksiązkach niz w realu?Czasem? --
SENKA
[24.11.2004] 22:32
tiril
ostatnio przeczytałam "kod leonarda da vinci" borna polecam swietna ksiazka,pozniej "prywatne zycie Mony Lisy" rownie swietna i pasjonujaca kasiazeczka napisana przezpierre la mure,to raczej tyle z takich dziel literatury swiatowej nie bede tu podawac autrow ksiazek wspolczesnych paps
[29.11.2004] 14:20
onufry
Twój spis wygląda jak top 10 z listy przebojów z lat 60-tych!Gdyby ktoś mnie zapytał na ulicy o moją ulubioną książkę napewno nie wymieniłbym jednym tchem wszystkich "najbardziej znanych dzieł literatury światowej", które udało mi się przeczytac do tej pory. W takiej chwili przychodzi mi najszęściej na myśl ostatnio przeczytana książka, która wywarła na mnie wrażenie. Na dzień dzisiejszy są to "Dzienniki" Gombrowicza.
[16.06.2019] 09:16
[31.01.2005] 12:55
luzik
niech kazdy czyta to co lubi, pan bog dal nam wolna wola! przecierz nie bedziemy czytac bibji na okraglo!ZNACIE HERMANA HESSE!
[10.06.2005] 02:31
Willem
Dla mnie najlepszy jest "Ojciec Chrzestny" M.Puzo
Tylko ta była przeze mnie czytana parokrotnie, reszta to tylko słowa...słowa...słowa
[nie mam nic do powiedzenia]
Cosa nostra

[12.06.2005] 12:48
niecierpliwa
"Ojciec chrzestny" jest super! --
Ten, kogo nigdy nie drażniły poglądy własne, nie ma prawa walczyć z poglądami cudzymi.
[22.06.2005] 11:26
marta12
Polecam dzieła Balzaka. Poza tym do najlepszych dzieł literatury światowej trzeba dopisać de Sade'a. Sztuką jest pisanie o filozofii w taki sposób jak on to czynił.
[22.12.2005] 21:06
tacom
"podroz do konca nocy"-Celine
"statek"-Lysiak
"cierpienia mlodego wertera"-Goethe
"kobiety""-Bukowski
"narkotyki niemyte dusze"-Witkacy
"pachnidlo"-Sueskind
"fabula rasa"-Stachura
"spoznieni kochankowie"-Wahrton
"scientologia-oskarzam"-Hartwig
"ojciec chrzestny"-Puzo

[04.01.2006] 21:25
Małgorzata-bez-Mistrza
Ja z mojej strony oczywiście:
Mistrz i Małgorzata
Buszujący w zbożu
Wichrowe wzgórza
Sto lat samotności
Tess Duberville
Na zachodzie bez zmian
i tysiące innych gorąco polecam szczególnie przedstawicielkom płci pięknej
[04.01.2006] 22:02
veela

tiril (05-11-2004 08:48:00) napisał/a statnio przeczytałam "kod leonarda da vinci" borna polecam swietna ksiazka,pozniej "prywatne zycie Mony Lisy" rownie swietna i pasjonujaca kasiazeczka napisana przezpierre la mure,to raczej tyle z takich dziel literatury swiatowej nie bede tu podawac autrow ksiazek wspolczesnych paps

hihi
nie nazwałabym "kodu" dziełem literatury światowej

nie wiem czy bardzo znane, ale na mnie zrobiła duże wrażenie "nieznośna lekkość bytu" kundery
z innych znanych coś fajnego?
"paragraf 22" hellera
"lolita" nabokova
[04.01.2006] 23:16
ben-oni

Małgorzata-bez-Mistrza (05-11-2004 08:48:00) napisał/a:Ja z mojej strony oczywiście:
Mistrz i Małgorzata
Buszujący w zbożu
Wichrowe wzgórza
Sto lat samotności
Tess Duberville
Na zachodzie bez zmian
i tysiące innych gorąco polecam szczególnie przedstawicielkom płci pięknej

Skoro taka Twoja odpowiedź to polecam Ci (chociaż być może jestem spóźniony):
T.Vesaas - "Ptaki", "Pałac lodowy"
W.Rasputin - "Pożegnanie z Matiorą"
E.Sabato - "O bohaterach i grobach"
F.S.Fitzgerald - "Wielki Gatsby"
A.Jokai - "4447
[04.01.2006] 23:59
Małgorzata-bez-Mistrza
A jeszcze nie jest za późno
Myśle że skorzystam

Chciałam tylko napisać, że jest taka książka do której wracam co jakiś czas- "Opowiadania niesamowite z prozy rosyjskiej". Taki zbiór bajeczek, milutkich opowiadanek o duchach, wampirach, etc.takich autorów jak Dostojewski, Tołstoj, czy Gogol. Przyjemnie się czyta i gorąco polecam
[05.01.2006] 00:00
Małgorzata-bez-Mistrza
Może nie są to najbardziej znane dzieła literatury światowej, ale warto przeczytać
[05.01.2006] 16:37
DeaDia
J.CH.Andersen "Baśnie"
Baśnie z 1001 nocy
bracia Grimm "Baśnie"......bajki, bajeczki...
często nie dla dzieci pomimo, że im czytane na dobranoc
Dziś odnajduję w nich coś czego nie słyszałam będąc dzieckiem....
Mało odkrywcze?
[28.01.2006] 21:33
ilaa
jest kilka książek, do których wracam co jakiś czas:
1. nieśmiertelny(: "mały książę" antoine de saint-exupery
2. "panna nikt" tomek tryzna
3. "grona gniewu" john steinbeck
4. "don kichote" miguel cervantes
5. "mechaniczna pomarańcza" anthony burgess
6. "ferdydurke" witold gombrowicz
7. "chimeryczny lokator" roland topor
8. "ubu król" alfred jarry
trzy pierwsze, bo wywarły na mnie przeogromny wpływ. kolejne, bo są niesamowite...

[31.01.2006] 22:57
tacom
Fabula rasa
[03.02.2006] 12:39
jaga_jaga

tiril (05-11-2004 08:48:00) napisał/a statnio przeczytałam "kod leonarda da vinci" borna polecam swietna ksiazka,pozniej "prywatne zycie Mony Lisy" rownie swietna i pasjonujaca kasiazeczka napisana przezpierre la mure,to raczej tyle z takich dziel literatury swiatowej nie bede tu podawac autrow ksiazek wspolczesnych paps

Halo? spójrz na temat... "Kod leonarda..." to ani literatura piękna, ani ksiązka ponadczasowa. Ja ze swej strony polecam "Imię rózy "(chociaz dla niektórych to podobno ciężkie), "Mistrza i Małgorzatę" i "Trans-Atlantyk"
[07.02.2006] 23:17
strzyga
Biblia to raz

a dwa to co mi leży, przede mną tu "Pianistka" Elfride Jelinek
( kobieta dostała Nobla ) , no ale..książka dla dorosłych

trzy, to cała reszta co czytam...
tylko, ze jakoś dużo tego no i pewnie znacie

ach, i jeszcze jedno..
Beckett "Sen o kobietach pięknych i takich sobie" , ale raczej nie poecam, po co sobie głowe łamać, lepiej poczytac jego dramaty , rzecz oczywista w przekładzie Libery.

idę spać, pogadać z poduszką, żeby dzis się nie wierciła, bo znowu nie znajdę sobie miejsca w łóżku.
[14.10.2006] 15:13
Hermenia
1. J.K. Rowling - Harry Potter
2. A. Kamieński - Kamienie na szaniec
3. A. Saint- Exupery - Mały książę
4. J. Wilson - Dziewczyny się zako@@@ą
5. C.S.Lewis - Opowieści z Narnii
6. R. Dahl - Charlie i Fabryka Czekolady
[08.06.2011] 23:02
Serce
Szkoda, że minęło już dla mnie to czytanie, teraz tylko pośpiech, stres, praca, dzieci...
[20.02.2019] 08:41
katorse
Patrzcie tutaj - https://popbookownik.pl/bez-zawrotow-glowy-n ikt-nie-idzie-jakuba-maleckiego-recenzja-ebooka/ Literatura piękna to również znakomite książki, które wciągają, a o twóczości Małeckiego mogliście po prostu słyszeć - to nie jest pierwsza jego książka w tej tematyce. Oczywiście temat trzeba po prostu czuć, ale to wcale nie jest aż takie trudne!

» Odpowiedz na ten temat