o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Historia
 » Odpowiedz na ten temat

Państwa które brały udział w II Wojnie Światowej

[03.02.2006] 21:14
Domen
W Drugiej Wojnie Światowej brało udział 61 państw, z 67 wówczas istniejących. Przeważnie mówi się tylko o kilkunastu ważniejszych państwach, ale o pozostałych nic się nie wspomina. A przecież te państwa także mają wkład w II Wojnę Światową. W tym temacie wypisujemy państwa, które brały udział w II Wojnie Światowej, ich uzbrojenie, lioczebność armii, teatry działań wojennych, na jakich te państwa walczyły, ich straty wojenne, dowódców, bitwy itd. Rozmawiamy o tych najbardziej oczywistych, poprzez te nieco mniej znane, aż do tych, które w II Wojnie Światowej wzięły bardzo mały udział, lub wcale nie walczyły na frontach. Chiński plakat propagandowy z 1937 roku.

   (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[03.02.2006] 22:26
Domen
Zacznę od mało znanego państwa, które czasami jest uważane za państwo, które nie brało udziału w II WŚ. Był to Syjam (Tajlandia). Armia Syjamu w 1940 roku liczyła 49 batalionów piechoty, 5 pułków kawalerii, 1 dywizjon artylerii plot, 2 pułki czołgów, 214 samolotów, flota składała się z 1 niszczyciela, 11 torpedowców, 4 okrętów podwodnych, 4 pancernych kanonierek.

Siły zbrojne Syjamu po raz pierwszy walczyły od listopada 1940 roku w wojnie Syjamu z Francją Vichy (czyli Syjam walczył po stronie aliantów), a dokładniej z Indochinami Francuskimi.

Indochiny Francuskie, mimo paktu o nieagresji z Tajlandią, wobec zbrojeniom Tajlandii, także zmobilizowały armię ok. 50 000 żołnierzy (w tym większość to wojska kolonialne, i część to siły sojusznicze Japonii), i otrzymali od Japonii ok. 100 nowoczesnych samolotów, w sumie siły powietrzne Francji w Indochinach to jakieś 200 samolotów.

Siły powietrzne Tajlandii pod koniec 1940 roku wzrosły do ok. 300 samolotów, po zamówieniu w USA także ok. 100 samolotów, głównie myśliwców Corsair i Curtiss Hawk II i III (razem 24 Curtissy Hawk)

Wojna powietrzna Tajlandii z Indochinami Francuskimi miała miejsce pod koniec 1940 roku, i była krótką wojną, rozgrywającą się głównie w powietrzu.

Ostatecznie jednak Japonia rozstrzygnęła konflikt dyplomatycznie, dzięki czemu wojna zakończyła się pokojem, na mocy którego Francja straciła część terytoriów na rzecz Syjamu, ale Syjam musiał zapłacić wysokie odszkodowanie.

Straty po obu stronach wyniosły w sumie kilkadziesiąt samolotów, z tym, że Francuzi stracili więcej maszyn niż Tajlandia w czasie walk i podczas bombardowań, ale Tajlandia straciła jeszcze kilkanaście maszyn w wyniku wypadków powietrznych i podczas lądowania.

Następnie Japończycy zarządali od Tajlandii przejścia dla ich wojsk, aby mogli z terenów Syjamu atakować Birmę. 7 grudnia 1941 wybuchła wojna, która zakończyła się zajęciem Tajlandii przez Japończyków. Później Tajlandia była oficjalnie sojusznikiem Japonii, na podobnej zasadzie jak Słowacja była sojusznikiem III Rzeszy, armie Tajlandii walczyły na frontach po stronie Japonii, szczególnie w Birmie.

Cały czas jednak działała partyznatka która walczyła przeciwko Japończykom i armii ich popierającej.

Kiedy na przełomie 43/44 w Birmie Japonia zaczynała przegrywać, Tajlandia zwróciła się znowu przeciwko Japonii. Powstała ok. 150 000 armia Tajska, która walczyła przeciwko Japonii, większość żołnierzy została wyposażona przez aliantów i Chińczyków, część używała uzbrojenia armii Tajskiej.

Tu jest trochę informacji o udziale Tajlandii w tej wojnie:
http://www.j-aircraft.com/research/jan_forsg ren/j-aircraft_royal_thai.htm Chiński plakat propagandowy z 1937 roku.

   (Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [6225232]
[03.02.2006] 22:41
Domen
Jeszcze może dopowiem, że Indochiny były od 1940 roku państwem marionetkowym Japonii, ale z administracją i rządem pod kontrolą Francji Vichy, zaś po zawarciu pokoju w wojnie Tajlandii z Francją Vichy (która zakończyła się 28 stycznia 1941 roku), co stało się jak już pisałem za sprawą dyplomatycznej interwencji Japonii, Syjam zyskał w zamian za odszkodowanie pieniężne część Indochin (dokładniej zachodnią i południową część dzisiejszego Laosu), a Japonia zagarnęła resztę i od tej pory Indochiny były pod okupacją Japońską, Japończycy obiecywali Indochinom (głównie chodziło to o uzyskanie poparcia rdzennej ludności, nie ludności francuskiej, która stanowiła niecałe 2%) niepodległość na takiej zasadzie, na jakiej otrzymała ją Birma od Brytyjczyków, w zamian za wsparcie militarne. Tak więc Indochiny walczyły także po stronie Japońskiej, jako "pseudo niepodległe" państwo, faktycznie były od 28 stycznia 1941 protektoratem Japonii. Chiński plakat propagandowy z 1937 roku.

   (Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [6225443]
[04.02.2006] 00:13
Cthulhu87
Warto wspomnieć o Australii , Australijczycy walczyli na froncie włoskim i w 1944 na froncie zachodnim . Może ktoś napisze o tym coś szerzej? Opowiadania autorskie:
http://mstachelski.prv.pl ... Zapraszam

   (Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [6226498]

 » Odpowiedz na ten temat