o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Polonia, czyli Polacy poza granicami kraju
 » Odpowiedz na ten temat

Czy zrzekłeś lub chciałbyś się zrzec polskiego obywatelstwa?

[05.05.2017] 01:59
dominix2837
Szczególnie jeśli nie miałeś obowiązku zrzeczenia się go po uzyskaniu obywatelstwa innego kraju które pozwala posiadanie podwójnego obywatelstwa a mieszkasz na stałe poza granicami Polski?
Jeśli tak, jaką przeszkodą była dla ciebie obywatelstwo polskie?
Proszę tu nie mylić narodowości z obywatelstwem. Polakiem wciąż zostajesz nawet po zrzeczeniu się. Tu chodzi o całkowicie uwolnieniu się od władz polskich (sądów, urzędów, itd).
Ja mam obywatelstwo amerykańskie i polskie i od wielu lat zakorzeniłem się w Stanach.
Dla mnie największą wadą byłaby utrata obywatelstwa UE i swoboda podróżowania do Europe, chociaż tam często nie lecę.
Z polskim obywatelstwem:
- Nie muszę martwić o przekroczeniu 90 dni limitu podczas podróży do Europy czy Polski.
- No i mogę podróżować do niektórych krajów bardziej swobodnie niż na amerykańskim, np Brazylia która wymaga wizy od USA ale nie od Polski.
Ale z drugiej strony byłyby też zalety:
-Gdy jestem w Polsce, już nie jestem traktowany jako obywatel polski ale jako cudzoziemiec i w razie wpadki z polskim prawem mam prawo do korzystania z pomocy ambasady amerykańskiej.
- Kiedy postaram się o pracę w rządzie lub prywatnej firmie amerykańskiej co ma kontrakt z rządem i wymaga Security Clearance (certyfikat poświadczenie bezpieczeńtwa) , nie muszę się martwić o odmowie z powodu posiadania podwójnego obywatelstwa,
- podwójne obywatelstwo jest traktowane poważnie szczególnie kiedy ma się ważny polski paszport, a Polska wymaga od Polonii posługiwaniem się polskim paszportem w podróżach do Polskich (co może też się rozciągnąć do całej strefy Schengen w Unii Europejskiej)
- polski paszport nie ma w ogóle znaczenia w podróżach do krajów tj Rosja lub Chin jeśli chodzi o niższe opłaty za wizy gdyż brane jest pod uwagę kraj legalnego zamieszkania. Pomimo wyższych opłat, Amerykanie łatwiej dostają wizy na dłuższy termin do Chin (10 lat). niż Polacy. Nie wiem jak z Rosją ale Amerykanie mogą dostać do 3 lat i to już było przyznane podczas administracji Obamy.

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[05.05.2017] 02:06
dominix2837
- po ślubie/rozwodzie lub urodzeniu dziecka, nie byłoby konieczności umiejscowienia aktu małżeństwa, stanu cywilnego lub urodzenia w Polsce.

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [22729014]

» Odpowiedz na ten temat