o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Historia
 » Odpowiedz na ten temat

Wystawa Dawne Sporty, Gry i Zabawy w Rosji

[25.09.2015] 10:20
Muzeum Sportu
Wielonarodowa Rosja ma w swoim dziedzictwie kulturowym liczne gry i zabawy uprawiane od stuleci. Niektóre z nich uzyskały status sportów narodowych i są uprawiane z zapałem i sukcesami także i dzisiaj.
Wystawa Dawne sporty, gry i zabawy w Rosji przygotowana przez Państwowe Muzeum Sportu z Moskwy pokazuje zaledwie kilkanaście form zabaw i rywalizacji sportowej. Niezwykle popularne gorodki, o których wzmianki można znaleźć w rosyjskich legendach i dawnych kronikach, łaptę podobną do polskiego palanta, znaną już plemionom słowiańskim ponad tysiąc lat temu czy wywodzący się z Jakucji mas-wrestling (przeciąganie pałki), który od niedawna zaczyna być uprawiany także w Polsce.
Jednak do kanonu narodowych gier i sportów na pierwszym miejscu zalicza się popularną formę zmagań pięściarskich stienka na stienku ( ława na ławę), która po stuleciach uprawiania niewątpliwie przyczyniła się do rozwoju tzw. rosyjskiej szkoły boksu. Oddzielną grupę stanowią gry uprawiane zimą- zjeżdżanie z gór lodowych ( naturalnych i sztucznych) oraz zabawy na lodzie, w tym różne formy hokeja ( hokej z szajboj, bandy). Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważał przed laty włączenie tych typowo rosyjskich konkurencji hokejowych do programu zimowych igrzysk olimpijskich.
Zapraszamy od 2 października do 10 listopada do Muzeum Sportu i Turystyki

   (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.

 » Odpowiedz na ten temat