o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Klasyczna
 » Odpowiedz na ten temat

Ulubione płyty

[29.12.2003] 07:11
Piotr
Pragnę aby wszyscy (ktokolwiek) wymienili swoje ulubione płyty. To tak być może dla zachęcenia innych początkujących słuchaczy klasyki. Muzykę klasyczną niedawno polubiłem także proszę o wyrozumiałość. Najbardziej chciałbym poczytać opinii znawców tego gatunku, bo ja dosyć niedawno polubiłem tą muzykę. Tytuły spisałem z opakowań płyt i kaset a od spolszczenia to się zna nie jaki wapnia_k. On bardzo lubi wykazać się swoją niebywałą inteligencją. Zapewne poprawi moją interpunkcje (chociaż jak dla mnie to jest to bezcelowe). Chciałbym tylko dowiedzieć się czego naprawdę warto posłuchać i od czego zacząć na początek. Bardzo chciałbym się dowiedzieć o ulubione płyty innych wykonawców np. Beethovena (jak źle napisałem to wapnia_k powinien mnie poprawić jest specjalistką od poprawiania błędów). Znam tylko najpopularniejsze niestety, ale już pisałem, że jestem początkującym słuchaczem klasyki i mało się znam.
Dla przykładu moje ulubione płyty to:
1. Richard Wagner: Der Ring des Nibelungen
(Ryszard Wagner: Pierścień Nibelungów)
2. Peter Tchaikovsky: Schwanensee
(Piotr Czajkowski: Jezioro Łabędzie)
3. Peter Tchaikovsky: Der Nußknacker
(Piotr Czajkowski: Dziadek do orzechów)

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[29.12.2003] 16:33
famm
Jestem również początkujacą amatorką muzyki klasycznej. Zauroczyła mnie "CARMEN" Bizeta , a potem poszło łatwiej dzięki TP. Wczoraj był "Cyrulik sewillski" Rossiniego , żałuj jeżeli nie oglądałeś.....Musisz się zdecydować troszeczkę na to w jakiej kolejności chcesz się cieszyć tym rodzajem muzyki , czy najpierw opery , operetki , czy balety , czy symfonie i koncerty .... Myślę ,że mamy przed sobą daleką przyszłość by móc powiedzieć ,że znamy się ta tej muzyce.......ale wytrwałości , bo warto!

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [18053204]
[02.01.2004] 03:50
la_sept
może święto wiosny: stravinsky'ego - "le sacre du printemps" (tyt fr) (lub w ang.) "the rite of spring"
nie jest to może „lekkie łatwe i przyjemne”, ale mnie "wciągnęło"
lubiłem oglądać program "la sept" gdzieś ~ 3 am (btw szkoda że go już nie emitują)
potem muzyka do „pietrushki” i „the firebird suite”
nie zakładaj „klapek” na klasyczną, rozejrzyj się, może acid, klasyka jest czasem zbyt analityczna (prawie matematyka)

IP i czas połączenia logowane. [18053296]
[18.01.2004] 01:19
Ukochana Kulturalnego
Witam!

Jak miło przeczytać Wasze posty
Przypomniałam sobie znowu, dlaczego wybrałam taki, a nie inny zawód

Kochani, dziś polecam Koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa. Ostatnio słuchałam go w wykonaniu Horowitza. Rewelacja!
Mam prośbę- czy pisząc o płytach możecie podawać wykonawców? To ważne- w każdym wykonaniu utwór brzmi inaczej (lepiej lub gorzej).

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Sylvia

P.S. Nie ukrywam, że bardzo interesuje mnie, co spowodowało, że zaczęliście słuchać "klasyki"

IP i czas połączenia logowane. [18053643]
[02.02.2004] 13:30
severall
ja tez zaczalem niedawno..i na razie slucham sobie tylko Bacha ale w wykonaniu chyba najslynniejszego pianisty - Glenna Goulda to brzmi po prostu genialnie . Wariacje Goldbergowskie to po prostu rewelacja, i Kunst Der Fuge tez ..

ts. Helmut Walcha - Goldberg Variations
tym razem na klawesyn

IP i czas połączenia logowane. [18053955]
[23.10.2017] 11:58
[11.02.2004] 21:51
Liv19
P.Czajkowski
I Koncert fortepianowy b-moll
( a szczególnie - Allegro con fuoco)

Gorąco poleca również - Carmina Burana Carl Orff
(genialne)

Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [18054089]
[13.02.2004] 12:50
Mary-blue
moje ulubione plyty z muzyka gitarowa

Michał Nagy i Marcin Siatkowski >micro piezas
[nie mam nic do powiedzenia]
marco Socias-guitare >Concierto de aranjuez

IP i czas połączenia logowane. [18054107]
[28.02.2004] 22:36
roquentin
A. Vivaldi, Il cimento dell'armonia e dell'inventione, w wykonaniu filharmonikow wiedenskich albo orkiestry Fabio Biondi Europa Galante

IP i czas połączenia logowane. [18054447]
[29.02.2004] 16:34
Iwa
"Rondo Capriccioso" Saint Sensa w wykonaniu Sergeja Stadlera! Uczta dla ucha! Jesli ktos slyszal to w wykonaniu jeszcze lepszym bede wdzieczna za wskazòwke.Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

IP i czas połączenia logowane. [18054459]
[01.03.2004] 08:46
Iwa
Ps. To nie plyta, co prawda, lecz utwòr i pochodzi ze skladanki "Millenium Magic".Kawalek ten mozna znalezc takze i na innych plytach.

IP i czas połączenia logowane. [18054463]
[02.05.2004] 21:29
gabriel25
nie jestem w stanie wymienić wszystkich ulubionych,ale chociaż te najciekawsze z ostatnich...... (kolejnosc przypadkowa)

-KANTATY Haendla, Magdalena Kozena/Marc Minkowski
-KONC.FORT.a-moll,op.85 Johanna Nepomuka Hummla
(wydane przez CHANDOS,nie z Naxosu)
-LA FOLIA(jakikolwiek składak z wariacjami na temat;np.Savalla lub wydany przez Hyperion)
-jesli REQUIEM Mozarta to tylko LES ARTS FLORRISANTS i William Christie(nie slyszalem lepszego nagrania,choć może mniej tu sacrum)

mogę wymieniac bez konca,tylko czy ktos to czyta????
pozdrawiam wszystkich melomanów
alchemik99@tlen.pl

IP i czas połączenia logowane. [18055375]
[17.06.2004] 22:35
Peter
Muzyką poważną zaczałem się interesować po przypadkowym wysłuchaniu I Konceru fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Maurizio Polliniego. Potem przyszła kolej na inne utwory tego kompozytora. Tejmuzyki nie potrafię słuchać obojętnie; wystarczy parę taktów a serce bije mi mocniej. Chopin - to diament oszlifowany, to brylant!
Drugi kompozytor, dzieki ktoremu zainteresowałem się muzyką poważną, to Piotr Czajkowski. A zaczęło sie to od I konertu fortepianowego b-moll w wykonaniu Witolda Małcużyńskiego. Potem przyszła kolej na symfonie, balet "Jezioro Łabędzie", Kaprys włoski, koncert skrzypcowy, "Dziadek do orzechów" itd. Oczywiście na poczatek też polecam Toccatę i Fugę d-moll J.S. Bacha.
Polecam też polskich kompozytorów: Szymanowskiego "Harnasie", utwory Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. To na początek, potem w zaleznosci od upodobań.
Najlepiej chodzić na koncerty "na żywo". Atmosfera koncertu pozwala na duzo lepszy odbiór niż z najlepszej płyty odtwarzanej z wysokiej klasy aparatury. A tak przy okazji; nie radzę słuchać muzyki poważnej ze średniej klasy sprzętu audio. Aparatura powinna być najwyższej klasy a szczególnie kolumny. Zgasić światło, nie rozmawiać. Słuchać tak głośno, aby dobrze było słyszalne pianissimo. Np. nie wolno regulować głosności przy słuchaniu słynnego "Bolera" Maurycego Ravela. To tyle na początek rad wziętych z moich subiektywnych doświadczeń.
Pozdrawiam. --
PW

IP i czas połączenia logowane. [18055958]
[21.06.2004] 10:12
Amator
Piotrze! Najlepiej jest szukac wlasny@@@podoban od poczatku. u kazdego kompozytora znajdziesz utwory latwiejsze i trudniejsze. Staraj sie zaczac od tego latwiejszego repertuaru. Pozyczaj plyty od innych i sluchaj. obaczysz, ze sam sie rozwiniesz najlepiej. Na poczatek moze byc przwie caly Chopin np. chocby dlatego, ze jest to muzyka polska. Wazne, ze juz zaczales tego sluchac. Uczyniles ten pierwszy krok. Gratuluje

IP i czas połączenia logowane. [18056015]
[18.09.2004] 20:04
Felidaette
Polecam sonatę fletową Grauna "Fryderyk II".

IP i czas połączenia logowane. [18059187]
[16.12.2004] 23:35
piotr83

la_sept (29-12-2003 07:11:00) napisał/a:może święto wiosny: stravinsky'ego - "le sacre du printemps" (tyt fr) (lub w ang.) "the rite of spring"
nie jest to może „lekkie łatwe i przyjemne”, ale mnie "wciągnęło"
lubiłem oglądać program "la sept" gdzieś ~ 3 am (btw szkoda że go już nie emitują)
potem muzyka do „pietrushki” i „the firebird suite”
nie zakładaj „klapek” na klasyczną, rozejrzyj się, może acid, klasyka jest czasem zbyt analityczna (prawie matematyka)

O dobre, spodobało mi sie. Znacie coś podobnego ?

IP i czas połączenia logowane. [18063878]
[20.12.2004] 16:17
piotr83
Sorry że te moje wpisy do forum są takie infantylne. Bardzo jestem ciekaw czym singiel "3 Movements from Petrouchka" różni się od płyty ''Petrushka'' na ktorej jest 15 utworów.

IP i czas połączenia logowane. [18064068]
[23.12.2004] 01:37
piotr83
wybaczcie że sam sobie odpowiadam na to pytanie ale akurat znalazłem czego szukałem - w "3 Movements from Petrouchka'' jest więcej fortepianu (czy pianina nieznam sie na instrumentach - jestem debilem w tych sprawach) a co do wcześniejszego pytania to Pendereckiego - "Threnody for the victims of Hiroshima" jest warta uwagi ale nadal jest mi malo a takie poszukiwania bywaja dla mnie żmudne i wyczerpujace, przydałby sie ktokolwiek do pomocy ale jak widze na pomoc cięzko liczyć na tym forum, może zniecheciłem moimi debilnymi wypowiedziami kogoś za co przepraszam

IP i czas połączenia logowane. [18064162]
[01.02.2005] 10:11
nemotkin
Słuchaj, a może posłuchałbyś Kwartetów smyczkowych Góreckiego z płyty Olimpii w wykonaniu Kwartetu Śląskiego . Gorąco polecam

IP i czas połączenia logowane. [18066910]
[13.11.2005] 17:32
kindzal
kindzal303@02.pl czesc wszystkim melomanom...muzyka klasyczna -ja słucham tylko jak jestem sam i nie mam nic do roboty...nie da sie przy tej ilosci dzwieków i tak bogatej harmonii myslec lub robic cos innego.to nie jest łatwe ,moze zmeczyc,ale przeciez skoro sie budzimy rano ,to potem trzeba sie w koncu połozyc ,bo jestesmy zmeczeni .mozna sie zmeczyc robiac inne rzeczy,ja wole słuchac muzyki klasycznej ,Brahmsa ,Czajkowskiego,Mozarta...muzyka to cała gama przezyc ,róznorakich,nie odpuszcze sobie tego ............................................................ ...............

IP i czas połączenia logowane. [18077498]
[24.11.2005] 18:59
Stryjeksamodobro

severall (29-12-2003 07:11:00) napisał/a:ja tez zaczalem niedawno..i na razie slucham sobie tylko Bacha ale w wykonaniu chyba najslynniejszego pianisty - Glenna Goulda to brzmi po prostu genialnie . Wariacje Goldbergowskie to po prostu rewelacja, i Kunst Der Fuge tez ..

ts. Helmut Walcha - Goldberg Variations
tym razem na klawesyn

Ja słucham kilka lat, ale Bacha zawsze!
Ulubiona płyta - Koncerty Brandenburskie w wykonaniu (oczywiście na instrumentach z epoki) Musica Antiua Koln - polecam
[nie mam nic do powiedzenia]
Byłem, jestem i będę!

IP i czas połączenia logowane. [18077811]
[04.02.2006] 17:02
obbo
Allegro con fuoco!!! No i Allegro non troppe e molto maestoso-Allegro con spirito trwające 20minut to jedne z najlepszych kawałków jakie słyszałem w życiu z klasyki oczywiście. Ja słyszałem wersję z Idą Czernecką na fortepianie oraz dyrygenturą Laurence'a Siegela. Jeśli ktoś słyszał inne wersje i wie jak można je łatwo zdobyć to proszę bardzo o odpowiedź; szczególnie w sprawie "Allegro co fuoco"

IP i czas połączenia logowane. [18080246]
[08.02.2006] 16:03
Flawinek
Polecam gorąco Koncerto de Aranjuez - J. Rodrigo ( koncert na gitarę klasyczną i orkiestrę )

IP i czas połączenia logowane. [18080487]
[09.11.2015] 19:42
margarita20
Witam serdecznie, ja chciałbym Wam wszystkim polecić płytę Smolika. Na płycie znalazło się 9 utworów, których bazą są minimalistyczne gitarowe dźwięki w połączeniu z nostalgicznym wokalem. Płytę promują single Run oraz Mind the Bright Lights. Sprawdźcie -> http://www.kreatywna.pl/kultura/muzyka/smoli k-kev-fox-nowa-plyta-nowa-jakosc/

IP i czas połączenia logowane. [22055522]

» Odpowiedz na ten temat