o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Proza i poezja
 » Odpowiedz na ten temat

Jak zacząć pisać książkę??

1 2 3   » 6 Strony tematu:
[15.10.2008] 22:44
slasia226
Hej, mam mały problem Rodzina i przyjaciele radzą mi napisać książke. Wszystko by było dobrze, tylko, że ja nie wiem od czego zacząć, czy mogę pisać o sobie i wogóle nie wiem czy sie do tego nadaję. Pomóżcie

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[18.10.2008] 22:29
Saphire19
Najważniejsze rzeczy:
1. Nie pisz na siłę. Wena sama przyjdzie pewnego razu.
* - moim zdaniem lepiej pisać w zeszycie, gdyż na komputerze rzadko ma się wenę
2. Stwórz swój świat
* - nie twórz idealnych bohaterów, bo książka będzie nudna
* - wybierz sobie temat, na jaki chcesz pisać.
3. Rozbudowuj na maxa wątki (ale nie przynudzaj opisami)
* - pisz inteligentne dialogi
* - dokładnie opisuj sytuacje bohaterów
4. Napisz plan wydarzeń
* - wymyślaj w głowie, łącz, poprawiaj, wpleć coś z Twojego życiorysu
5. Zakończenie
- Wybuchowe, zupełnie inne, niż myślał czytelnik - np. Idzie ktoś do sklepu kupuje bułki i bierze je... to jest zwykłe zakończenie. A ma być mniej więcej tak: bierze bułki i wali nimi o głowę sprzedawczyni xD
Na pewno Ci się uda, gdy tylko napiszesz fragment, wyślij mi! (shiny95@op.pl, gg: 8618465) Trzymam kciuki!

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [13657054]
[10.01.2009] 21:04
Saphire19
Hm, a po co się chwalisz? Ona prosi o radę, a nie o opowiadanie o blogu z 52 rozdziałami :/

Jak Ci idzie pisanie? Napisałaś już coś?

IP i czas połączenia logowane. [14165636]
[26.01.2009] 14:39
voldek
jak chcecie zacząć ksiaszke to zróbcie tak:
np. nastolatka kłuci sie z matką i wybiega z domu a mama jej zkazuje
i wola za nia zeby wracala potem ta nastolatka se idzie obrazona a tu nagle jakis mmorderca ja zabija albo wpada do jakies jaskini nad morzem i se mysli: "jusz nigdu nie zobacze mamy,, i ona zaluje wola mame i umiera nastepnego dnia policja odkrywa jej zwłoki a matka jest w rozpaczy i tam se to rozwiniecie a potem koniec rozdziału i piszecie ujz o tej głownej bohaterce czy bohaterze. moim zdaniem tak jest najlepiej. Rowling zrobiła tak w 4 tomie haryego pottera cały pierwszy rozdział byl o voldkowi i peterowi a potem już o harym.
Polecam i powodzenia.

IP i czas połączenia logowane. [14263288]
[31.01.2009] 07:59
infecto44
Saphire19 (08.10.18 22:29):
Najważniejsze rzeczy:
1. Nie pisz na siłę. Wena sama przyjdzie pewnego razu.
* - moim zdaniem lepiej pisać w zeszycie, gdyż na komputerze rzadko ma się wenę
2. Stwórz swój świat
* - nie twórz idealnych bohaterów, bo książka będzie nudna
* - wybierz sobie temat, na jaki chcesz pisać.
3. Rozbudowuj na maxa wątki (ale nie przynudzaj opisami)
* - pisz inteligentne dialogi
* - dokładnie opisuj sytuacje bohaterów
4. Napisz plan wydarzeń
* - wymyślaj w głowie, łącz, poprawiaj, wpleć coś z Twojego życiorysu
5. Zakończenie
- Wybuchowe, zupełnie inne, niż myślał czytelnik - np. Idzie ktoś do sklepu kupuje bułki i bierze je... to jest zwykłe zakończenie. A ma być mniej więcej tak: bierze bułki i wali nimi o głowę sprzedawczyni xD
Na pewno Ci się uda, gdy tylko napiszesz fragment, wyślij mi! (shiny95@op.pl, gg: 8618465) Trzymam kciuki!

hej.
Nie zgadzam się z większością Twoich postulatów/punktów.
1. Nie wiem co ma wspólnego pisanie na komputerze z weną. A raczej wiem - nic. Owszem, wena dopada nas w różnych momentach i miejscach i wtedy faktycznie przydaje się jakiś notes, żeby pomysły nie uleciały; nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby od razu pisać na kompie.
2. nie wiem co rozumiesz przez miano "idealny bohater". Idealnie dobry? idealnie zły? idealnie jakiś?... Nawet jeśli tak i slasia właśnie takich chciałaby "powołać do życia", nie oznacza to, że książka będzie nudna. Są bowiem gatunki, które bronią się jakoś pomimo bohaterów ewidentnie "ciemnych" i "jasnych" - np. western bądź kryminał.
3. Rozbudowuj na maxa wątki? - z tym się absolutnie nie zgodzę. Jednym z głównych sposobów wywoływania ciekawości jest niedopowiedzenie. Proponuję, żeby przeczytała "Weisera Dawidka" Pawła Huelle, a przekonasz się o czym mówię.
"Nie przynudzaj opisami" - widzę, że masz złe wspomnienia związane z lekcjami języka polskiego
4. "Wpleć coś ze swojego życiorysu"... Nie sądziłem, że jest to obligatoryjna część pracy twórczej...
5. Zakończenie wybuchowe? Owszem MOŻE być, ale musi być jednocześnie adekwatne do całości tekstu. To co napisałaś o bułkach jest zupełnie bez sensu, bo nic z niczego nie wynika.
Jeśli więc starasz się komuś doradzić w sprawie pisania, zastanów się, nad tym co doradzasz. To, że sama pewnie piszesz, nie oznacza, że posiadasz na ten temat jakąś wiedzę. I nie piszę tego, żeby Cię jakoś pognębić, tylko nie chciałbym, żeby ktoś przez czyjeś nierozsądne porady zniechęcił się do pisania, bo "nie wychodzi mu tak, jak ktoś to opisał".

IP i czas połączenia logowane. [14295836]
[20.12.2014] 14:37
[13.02.2009] 01:04
pvh12
„A teraz proszę słuchać uważnie. Oto zasady twórczego pisania:
1. Wykorzystuj czas całkiem obcej osoby w taki sposób, żeby nie miała wrażenia, że zmarnowała ten czas.
2. Daj czytelnikowi przynajmniej jedną postać, której mógłby się trzymać.
3. Każda postać powinna czegoś chcieć, nawet jeśli jest to tylko szklanka wody.
4. Każde zdanie musi służyć jednej z dwóch rzeczy – ujawnianiu charakteru lub rozwijaniu akcji.
5. Zaczynaj tak blisko końca, jak to tylko możliwe.
6. Bądź sadystą. Nieważne, jak urocze i niewinne są twoje główne postacie, stawiaj je w sytuacjach, w których przytrafiają im się okropne rzeczy – aby czytelnik mógł zobaczyć, z jakiej gliny są ulepione.
7. Pisz tylko w taki sposób, by zadowolić tylko jedną osobę. Jeśli otworzysz okno i, nazwijmy to, będziesz kochać się z całym światem, twoje opowiadanie nabawi się zapalenia płuc.
8. Podaj czytelnikom jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie. Do diabła z suspensem. Czytelnicy powinni mieć tak pełne rozeznanie w tym, co się dzieje, gdzie i dlaczego, żeby mogli sami dokończyć opowiadanie, gdyby karaluchy pożarły kilka ostatnich stron.” Kurt Vonnegut we wstępie do Tabakiera z Bagombo Osobiście uważam, że jego porady są bardzo odpowiednie

IP i czas połączenia logowane. [14377340]
[26.10.2009] 17:03
koralina_anilarok
mam podoby problem tylko że nie wiem ja zacząć w sęsie żeby od początku było ciekawie (piszę książkę fantastyczną jakby co ;P )

IP i czas połączenia logowane. [15693366]
[07.11.2009] 11:30
CrazyAna
hej
ja dziś rano miałam wene .
Slasia226 , też nie wiedziałam jak zacząć , ale wszystko przychodzi z czasem
Ja zaczynam pisać książkę o rozpieszczonej dziewczynie , która zostaje wystawiona na próbie odpowiedzialności i jej rodzice wyjeżdżają na dwa tygodnie.
Na pewno prędzej czy później znajdziesz inspiracje
Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [15755167]
[23.11.2009] 18:06
Hazellll
Hm, mam podobny problem, ale innego typu. Wiem, o czym chcę napisać książkę, a mianowicie bardziej ubarwioną swoją historię. No tak, tylko chodzi mi o rozpoczęcie, czy zacząć od razu jakimś wydarzeniem, czy może najpierw opisać miejsce itd? Co preferujecie?

IP i czas połączenia logowane. [15840486]
[29.11.2009] 18:29
Marcogianni
Ja pisałem wiersze a teraz podjąłem się napisania książki.Ciężko jest zacząć a nawet bardzo, moja książka opowiadać będzie o miłości ale bez happy endu jak to jest w "harlekinach" zawierać w sobie będzie zarówno wątki miłosne jak i wątki akcji.
Ale trudno jest zacząć bardzo trudno..

Pozdrawiam pisarzy

IP i czas połączenia logowane. [15870312]
[01.12.2009] 13:20
Ata Zetka
"Pisanie przychodzi samo, nie szukaj natchnienia samo cię znajdzie" - francuski filozof, mało znany. Ja piszę od dwóch lat książke, i nie szukam oczym pisac wszystko samo przychodzi, zazwyczaj gdy rozmawiam z mamą lub z kimś innym. Ktoś da chasło "moze byśmy poszli na kręgle" a moja wyobraźnia juz układa jak sie potoczą losy mojej bochaterki, pójdzie na kregle z przyjaciółką i jej chłopakiem. Wszystko samo przyjdzie.

IP i czas połączenia logowane. [15878515]
[13.01.2010] 13:38
lalalala0974
Sarim (09.10.26 12:53):
JA jusz napisalem ksionzke

tak, napewno ta KSIĄŻKA jest fantastyczna, i napewno ktoś JUŻ przeczytał. Może najpierw idź do szkoły?

IP i czas połączenia logowane. [16093444]
[21.01.2010] 21:13
. Gumisia .
Ja... NApisałam już swoją książkę...
Zaczełam takim fragmentem: ... Gdy nagle wyskoczył zza krzaków... Okropnie się przestraszyłam... "Kto to jest??"- pomyślałam
Ten fragment.. wiem dziwny troche.. ale wiesz... ten fragment to kawałek snu
oczywiście niektóre rzweczy w książce wymyśliłam... a niektóre poprostu brałam z reala...

IP i czas połączenia logowane. [16138611]
[25.01.2010] 15:41
_.LoNdYnEcZka_
. Gumisia . (10.01.21 21:13):
Ja... NApisałam już swoją książkę...
Zaczełam takim fragmentem: ... Gdy nagle wyskoczył zza krzaków... Okropnie się przestraszyłam... \"Kto to jest??\"- pomyślałam
Ten fragment.. wiem dziwny troche.. ale wiesz... ten fragment to kawałek snu
oczywiście niektóre rzweczy w książce wymyśliłam... a niektóre poprostu brałam z reala...

Taa.Ja też planuję wziąść kilka RZECZY* z realaA.le też mam problem jak zacząć.Pomysł i czym będzie książka mam,ale gorzej z rozpoczęciem...

IP i czas połączenia logowane. [16158007]
[25.01.2010] 17:48
Kocica007
Najlepiej zacznij od przedstawieia postaci.
To znaczy, napisz jej imię, nazwisko, wiek i ewentualnie miejsce wydarzeń.
W twoim przypadku możesz powiedzieć jakie ma np. moce, zdolności.
Opis wyglądu bohatera-
kolor włosów, oczu ( skóry )
jaki kolor lubi najbardziej

IP i czas połączenia logowane. [16158579]
[29.01.2010] 12:38
lukiupki
Ja piszę książkę mam 11 lat i chcę napisać o śmiesznych przygodach nie wiem czy mi wyszło.A co do Kocica007 się nie zgadzam bo nie można za bardzo przynudzać na jeden raz w czasie pisania książki napisać co jakiś czas np. dlatego że miał czarny kolor skóry nikt go nie lubił xD

A oto co napisałem w jeden dzień : Cześć mam na imię Tomek i mam 11 lat, właśnie siedzę z mamą z tatą i z głupią młodszą siostrą Mariolą która ma 6 lat i idzie teraz do szkoły 1 klasy. Ja jej strasznie nie lubię bo ciągle grzebie w moich rzeczach albo zmawia się z koleżankami i rzucają we mnie patykami. Oczywiście jestem starszy ale nie dam sam rady z piętnastoma jej koleżankami. Teraz jadę z lotniska do domu który znajduje się w Katowicach bo byliśmy w Tunezji. Już nie mogę się doczekać kiedy zobaczę mojego szczurka Fredzia, którego pilnowała sąsiadka przez 2 tygodnie. O widzę mój dom
- hura jesteśmy w domu! -krzyknął Tomek i zaraz wziął torby i pomaszerował do bloku i nacisnął guzik aby winda zjechała. Kiedy wszyscy doszli akurat przyjechała winda wsiedli wszyscy do windy i Tomek nacisnął guzik na 13 piętro ( na ostatnie) i winda ruszyła. Gdy weszli do mieszkania zaraz wszyscy rzucili torbami i zaraz popędzili do swoich pokoi. Gdy Tomek wbiegł do swojego pokoju zaraz wyjął z klatki swojego szczurka Fredzia i go przytulił dał mu kilka jego smakołyków i mówił do niego różne sztuczki aby upewnić się czy nie zapomniał. Jego mama weszła do jego pokoju i powiedziała mu
- może pójdź do sąsiadki i podziękuj za to że pilnowała ci Fredzia
- ok.- odpowiedział od niechcenia i pomaszerował w stronę drzwi jego sąsiadka też mieszka na tym samym piętrze co Tomek tylko w innym korytarzu. Kiedy doszedł do drzwi sąsiadki która miała na imię Halina zadzwonił do mieszkania pani Haliny i zaraz było słychać szczekanie psa który miał na imię Klops i zaraz wyszła sąsiadka była cała zadrapana. Gdy otworzyła drzwi Tomek zapytał się jej zaraz
- czemu pani jest cała podrapana?
- to wszystko wina twojego przeklętego szczura !- krzyknęła sąsiadka
-a czemu ?
-ten twój szczur ciągle mnie gryzł i drapał a raz jak otworzyłam klatkę wdrapał się po mnie i podziurawił całe moje ubranie tymi swoimi przeklętymi kłami - sąsiadka była cała spocona z nerwów.
- Przepraszam bardzo za mojego szczurka
- Przeprosiny tu nic nie pomogą masz mi odkupić ubranie które mi pogryzł które nie było takie tanie nie było kosztowało 400 złotych
Tomek nic nie odpowiedział i odszedł. Kiedy wszedł do domu mama zaraz się go zapytała
- I jak u sąsiadki ?
- Marnie trochę
- A czemu ?
- Fredziu pogryzł całe ubranie sąsiadki i chce żebyśmy jej odkupili
- A ile kosztuje ?
Tomek nie odpowiedział
- Tomek powiedz
- No... 400 złotych
- Co ??? Teraz ci nie dam kieszonkowego przez 6 miesięcy inaczej byśmy zbankrutowali !!!
- Ale nie kupię sobie gazetki
- Ale mnie to nie obchodzi chciałeś szczura to teraz odpowiadaj za niego
Tomek poszedł do swojego pokoju i trzasnął drzwiami za sobą .Tomek leżał na swoim łóżku w złym humorze i chciał ułożyć plan aby dostać pieniądze. Tomek myślał i myślał aż w końcu coś mu przyszło do głowy.
- Wiem ukradnę mamie perfumy i inne cenne rzeczy a potem będę sprzedawał je w parku. Tomek zerwał się z łóżka i pobiegł do mamy. Tomek zapytał się jej
- Mamo wychodzisz gdzieś dzisiaj
- Tak jadę z Mariolą i z tatą do sklepu bo musimy kupić Marioli rzeczy do szkoły
- A za ile będziecie
- Za jakieś 7 godzin bo to będą długie zakupy
Tomek poszedł pooglądać telewizor z uśmiechem na twarzy.
Gdy Tomek usłyszał trzask drzwi to znaczyło że mama i reszta wyszli. Tomek pobiegł szybo do pokoju mamy zabrał 2 flakoniki z perfumami mamy biżuterie i pobiegł szybko do parku aby sprzedać kilka rzeczy. Mam nadzieję że się spodobało a jak coś nie pasi to walcie śmiało to poprawię

IP i czas połączenia logowane. [16178834]
[03.02.2010] 22:25
venedka
hmm... ja się zgadzam, że wena sama przychodzi...
często umieszczam opis książek (na maksa skrócony) w pamiętniku...
ale jest ten jeden problem, jak zacząć...

ważne jest chyba oczytanie się... przynajmniej masz jakieś wyjście... patrzysz... o tu jest taki początek... mogę go przecież trochę zmienić i wyjdzie mój i po strachu...

sama planuje rozpocząć pisanie powieści, ale mam ten sam problem... nie wiem jak zacząć...

POWODZENIA

IP i czas połączenia logowane. [16210736]
[16.02.2010] 20:37
viperek98
Obmyśl charkter bohatera i zacznij książkę od jakiejś akcji, ale bez przesady. I niech czytelnicy wiedzą z kim "mają do czynienia" I ja też piszę książki.

KRYMINAŁ:www.dziennikarze.blog.onet.pl
HUMOR:www.przygodyhenia.blog.onet.pl

Bardzo proszę o komentarze.

IP i czas połączenia logowane. [16274776]
[17.02.2010] 16:50
Terazzi
Ja rownież pisze ksiazke i paczatek jest taki:
,,Ledwo żywy szlem po wydeptaniej, śmierdzącej ścieżce. Łzy zalewały mi twarz, a pot od słońca nie dawal szansy na wziecie głebokiego wdechu. Widząc ciała leżace wokol mojich stop uswiadomiłem sobie, ze ja rowniez moglem walczyc. Stanalem przed zpruchnialym drzewem i zaczalem walic w nie glową krzyczac: dlaczego ?! Kruki wyly na moj widok tak jakby sie ze mnie smialy. Znalazlem jaki patyk i rzucielem w nie nim. One i tak nie odleciały. Poszedłem dalej by poszukac jakiegos schronienia. Bylo juz bardzo ciemno i zimno a ja bylem tylko w starej, podartej koszuli, zniszczonych spodniach i podeptanych butach."

IP i czas połączenia logowane. [16277878]
[17.02.2010] 16:52
Terazzi
przepraszam ze tak pise ale cos mam nie tak z ustawieniami klawiatury

IP i czas połączenia logowane. [16277891]
[05.04.2010] 20:33
Zafina
Terazzi, tylko nie 'szłem', a 'szedłem'. Nie wierzę, że można być dobrym pisarzem, kiedy się nie zna elementarnej pisowni. A jak się tego nauczyć? Poprzez czytanie książek, nieustanne doskonalenie się. Dlatego radzę zacząć od tego.

IP i czas połączenia logowane. [16495190]
[02.05.2010] 19:01
marzycielka9909
ja moge z toba poisac na temat ksiazek to moj mail marzciela9909@o2.pl no i oczwiscie gadu 11502403 ale pisz na maila bo na gadu jestem zadko p.s. jest takie fajne forum o pisniu ksiazek moze ci pomocwww.napiszmy.fora.pl

IP i czas połączenia logowane. [16612917]
[11.05.2010] 17:35
Danielle
Mam taki sam problem. Wiele o tym myślałam i uważam, że najlepiej na początek podać jakiś prolog, który zachęci czytelnika, a póżniej już normalnie pisać treść opowiadania (przedstawić postacie, co zależy też, w której piszesz osobie, no i wydarzenia)

IP i czas połączenia logowane. [16653895]
[12.05.2010] 22:04
MarcineXX
Tutaj jest kilka wskazówek o pisaniu poradników, myślę, że jak ktoś chce wynieść wiedzę to i tak wyniesie i przełoży na książki. http://tnij.org/jaknapisacebooka

IP i czas połączenia logowane. [16659399]
[11.06.2010] 20:40
miecz77
wiesz... najperw piszesz "Mam na imię Tomek.."jak by on sam to pisał a potem "Krzyknął Tomek..." zapełnie jak by to KTOŚ opisywał...
zastanów się nad tym...

IP i czas połączenia logowane. [16786628]
[30.06.2010] 13:01
Fasolka:)
Hej... Czy macie jakieś pomysł jak zacząć książkę o własnym życiu tak dokładnie jak sobie radzę z chorobą itp. Chcę opisać swoja historie ale jak coś napisze to zaraz to niszcze bo wszystko wydaje mi sie bez sensowne... Pomóżcie

IP i czas połączenia logowane. [16861782]
[07.07.2010] 22:18
Misia5000
Fasolka nie znam się co prawda i sama dopiero zaczynam, ale wydaję mi się, że skoro piszesz o własnych przeżyciach i uczuciach, to nie myśl o tym co piszesz. Zastanów się tylko co czujesz. Pisz sercem nie rozumem To takie moje skromne zdanie.
Ale sama tez mam problem i prosiłabym o odpowiedzi.
Tak jak już pisałam tez próbuję pisac książkę. W moim wypadku będzie to połąćzenie fantsy i książki obyczajowej. Będzie opowiadać o chłpcu, który poza problemami rodzinnymi, tworzy w swej wyobraźni nowy świat, gdzie także ma przyjaciół, wrogów i problemy. Mam zamiar stworzyc takie dwa oddzielne wątki, co wy na to?
Książka będzie miała tytuł ,, Marzyciel''.
Ale nie fabuła jest moim problemem (chociaz chciałąbym usłyszeć szczere komentarze). Otóż spotkałąm się wiele razy z opiniami, że zbyt duża ilość opisów nie jest dziś mil widziana. Wiem oczywiście, ze co za dużoto niezdrowo. Ja jednak w mojej opowieści bardzo rozwijam tą część (nawiasem mówiąc bnajzwyczajniej w świecie LUBIĘ opisywać i myślę, że wychodzi mi to nienajgorzej)
Co wy o tym myślicie? Proszę o odpowiedzi.

IP i czas połączenia logowane. [16893916]
[12.07.2010] 10:18
Lebek
Ja też zaczynam pisać książkę i nawet mi idzie.
tytuł to "Dziewczyna z getta"

IP i czas połączenia logowane. [16910460]
[15.07.2010] 13:14
mqwe
najważniejsze znaleźć temat i pisać placem blog http://pasjagotowania.bloog.pl/

IP i czas połączenia logowane. [16923217]
[15.07.2010] 21:29
Justunia
Ja sama napisałam wiele książek więc napewno dobrze ci doradzę, masz dwa wyjścia:
- czasami idziesz ulicą widzisz coś i myślisz "opiszę tę scenę" ale jak nazwać książkę?? To jużż sama sobie poradzisz, jeśli chcesz prszykład to napisz tu swoje g-g albo maila.
- opisz swoje życie, w cobawiłas sie w dzieciństwie itd.

IP i czas połączenia logowane. [16925270]
[08.08.2010] 15:29
karushia
Popieram - najważniejszy jest pomysł. Jak nie masz pomysłu, czyli tzw "weny" to na siłę nic napiszesz... Na mnie olśnienie spłynęło przy okazji własnych fantazji Te najlepsze pojawiają się w bezsenne noce Swoją książkę dopiero piszę, ale postanowiłam ją już jakoś zareklamować... Na moim blogu znajdziecie parę fragmentów, ogólny zarys i tematykę książki, ale również szczegóły jej powstawania
Zapraszam serdecznie:www.karushia.bloog.pl

IP i czas połączenia logowane. [17020740]

1 2 3   » 6 Strony tematu:
 » Odpowiedz na ten temat