o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Niepełnosprawni
 » Odpowiedz na ten temat

wodogłowie

1 2
[04.02.2014] 18:32
kwiatuszek160
Z góry dziękuję za wypełnienie ankiety która pomoże mi w pisaniu pracy magisterskiej. Jeśli państwo mają ochotę mogą napisać pare słów o swoich pociachach . Proszę o odesłanie ankiety na adres: madziara7137@interia.pl
WODOGŁOWIE ANKIETA
Proszę o wypełnienie ankiety anonimowej, która posłuży mi do celów badawczo- naukowych. W przyszłości może przyczynić się do stworzenia lepszej opieki dzieciom z wodogłowiem oraz poprawienia stanu wiedzy na ten temat. Wybraną przez Pana/ Panią odpowiedź proszę zaznaczyć( obojętnie jak). Na niektóre pytania można dać więcej niż jedną odpowiedź.
Z góry dziękuję za wypełnienie.
1.Kiedy rozpoznano u Państwa dziecka wodogłowie?
a)w trakcie ciąży
b)przed 1 rokiem życia dziecka
c)między 1 a 2 rokiem życia dziecka
d)po 2 roku życia dziecka
2.Jaka jest przyczyna wodogłowia u Państwa dziecka?
a)wada wrodzona mózgu
b)zapalenie mózgu w trakcie trwania ciąży
c)niedotlenienie okołoporodowe
d)wodogłowie pozapalne ( po zapaleniu mózgu w 1-2 r.ż )
e)wodogłowie pokrwotoczne
f)inne ( jakie ? ) .
3.Ocena dziecka po urodzeniu w skali Apgar ?
4.Aktualny wiek Państwa dziecka ?
5.Czy Państwa dziecko ma jakieś choroby współistniejące?
a)nie
b)tak ( jakie? ) .
6.Pod opieką jakiego specjalisty jest Państwa dziecko ?
a)neurologa
b)psychologa
c)pediatry
d)logopedy
e)terapeuty zajęciowego
f)fizjoterapeuty
g)innego ( jakiego? )
7.Jakie czynności usprawniające są stosowane u Państwa dziecka ?
a)kinezyterapia
b)fizykoterapia
c)terapia zajęciowa ( np. zajęcia w wodzie, zabawy plastyczne, zajęcia rytmiczno-muzyczne itp. )
d)inne ( jakie? )
8.Jakie metody usprawniania stosowane są u Państwa dziecka ?
a)metoda NDT-Bobath
b)metoda Vaclava Volty
c)metoda Peto
d)metoda Glema Domana
e)inna ( jaka ? ) ..
9.Która z powyższych metod była najefektywniejsza ?
10.Jak często jest prowadzona rehabilitacja Państwa dziecka w ośrodkach rehabilitacyjnych ?
a)codziennie
b)2-3 razy w tygodniu
c)raz w tygodniu
d)rzadziej niż raz w tygodniu
11.Jak często Państwa dziecko jest usprawniane w domu ?
a)codziennie
b)2-3 razy w tygodniu
c)raz w tygodniu
d)rzadziej niż raz w tygodniu
12.Jak porusza się Państwa dziecko ?
a)samodzielnie
b)za pomocą sprzętu rehabilitacyjnego
c)przy pomocy drugiej osoby
d)nie jest w stanie poruszać się samodzielnie
13.Czy Państwa dziecko przebyło operację związaną z wodogłowiem ?
a)tak
b)nie
c)na razie nie ma takiej potrzeby
d)jeszcze nie, ale operacja jest już zaplanowana
14.Czy dziecko ma założony system zastawkowy ?
a)tak
b)nie
c)miało założony system zastawkowy
d)będzie miało zakładany system zastawkowy
15.Jaki typ zastawki ma założone Państwa dziecko ?
16.Czy kiedykolwiek wystąpiła dysfunkcja układu zastawkowego ? Jeśli tak, to ile razy ?
a)1
b)2
c)3
d)> 3
e)jeszcze nie wystąpiła
17.Proszę podać powód/powody kolejnej/kolejnych hospitalizacji Państwa dziecka ?
a)niedrożność drenu komorowego lub obwodowego
b)niedrożność mechanizmu zastawkowego
c)nieprawidłowe położenie drenu
d)odłączenie drenu komorowego
e)przerwanie ciągłości drenu obwodowego
f)krwiaki śródczaszkowe
g)napady padaczkowe
h)rozejście się rany pooperacyjnej
i)zakażenia
j)uraz głowy
k)ból głowy
l)wymiana drenu obwodowego ( wzrost dziecka )
m)inny powód ( jaki ? )
n)brak
18.Czy u dziecka występuje niedowład kończyn?
a)tak
b)nie
19.Jeśli tak to jakiego typu występuje niedowład?
a)niedowład obu kończyn górnych
b)niedowład obu kończyn dolnych
c)niedowład połowiczy
d)niedowład jednej kończyny górnej
e)niedowład jednej kończyny dolnej
f)nie dotyczy
20.Jakie jest nasilenie niedowładu?
a)całkowite
b)częściowe
c)lekkie
d)niewielkie
e)śladowe
f)nie dotyczy
21.Czy dziecko je samo?
a)tak
b)nie
c)żywione jest dojelitowo
d)żywione jest dożylnie
e)tak, umie jeść ale musi być żywione dożylnie/dojelitowo
22.Czy dziecko potrafi mówić?
a)tak, mówi wyraźnie
b)tak, ale mówi niewyraźnie i korzysta z pomocy logopedy
c)tak, mówi niewyraźnie i nie korzysta z pomocy logopedy
d)nie, ale korzysta z pomocy logopedy
e)nie i nie korzysta z pomocy logopedy
23. Czy dziecko chodzi do szkoły?
a) tak chodzi do normalnej szkoły
b) tak chodzi, ale do szkoły specjalnej
c) dziecko ma nauczanie indywidualne w domu? Ile razy w tygodniu: ..
d) nie dotyczy
24. Do jakich pacówek edukacyjnych dziecko uczęszcza/uczęszczało?
a) żłobek
b) przedszkole
c) podstawówka
d) podstawówka z klasą integracyjną
e) szkoła specjalna
f) gimnazjum
g) gimnazjum z klasą integracyjną
h) szkoła średnia
i) szkoła średnia z klasą integracyjną
j) nauczanie indywidualne w szkole
k) nauczanie indywidualne w domu
l) studia
m) inne .
25.. Czy dziecko potrafi czytać i pisać?
a) tak potrafi i czytać i pisać
b) potrafi tylko czytać
c) od jakiego wieku potrafi czytać: .. , pisać: ..
d) nie potrafi ani czytać ani pisać
e) nie dotyczy
26.Czy u dziecka występują zaburzenia wzroku?
a)tak
b)nie
27.Czy dziecko umie podać kartkę papieru drugiej osobie?
a) tak
b) nie
28.Czy dzieck

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [21024509]
[03.04.2015] 16:40
ania82aa
Zawsze przy jakichkolwiek schorzeniach ważna jest szybka diagnostyka. Warto udać się do lekarza i fizjoterapeuty. Polecam http://dzieci-rehabilitacja.pl/ - Pani Paulina gwarantuje fachową pomoc i proponuje skuteczne metody leczenia.

IP i czas połączenia logowane. [21701464]
[15.09.2015] 10:10
maziia
Tutaj fizjoterapia nie pomoże, najlepiej zapobiegać od momentu kiedy kobieta wchodzi w wiek rozrodczy łykając syntetyczny kwas foliowy w formie leku

IP i czas połączenia logowane. [21968044]
[15.09.2015] 11:09
c00ba
slawomir1981 (13.05.2013.13 12:51):
Czy istnieje jakaś granica wieku aby wszczepić zastawkę?

Fachowcem w tej dziedzinie nie jestem (choć, jak twierdzą niektórzy, przez 30-kilka lat noszenia "tego" w sobie i zmagania się nie raz z niedyspozycjami można stać się fachowcem ), mogę tylko napisać na podstawie własnych doświadczeń - obserwacji.
Otóż kilkanaście lat temu, podczas ostatniego pobytu leżał ze mną na oddziale Pan, któremu zastawkę wszczepiano ponoć, jak sam twierdził, po raz pierwszy, a (tu "strzelam") miał na oko koło 50-tki, więc chyba można, choć być może zależy to od indywidualnych cech danej osoby - nie wiem, nie chcę się wymądrzać.
Jeśli udało mi się pomoć - cieszę się, jeśli nie - trudno, ale zawsze służę swoją osobą, jeśli będę mógł na coś się przydać . -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [21968119]
[15.09.2015] 22:33
rufus75
Witam
Mam 1,5 roczną córkę z wodogłowiem, brak ciała modzelowatego, obszary malacji ......(3* shanty, zbiorniczek Righama, zastawka)jakbym chciał się rozpisać to bym z tydzień pisał, ale kwas foliowy z wodogłowiem nie ma nic wspólnego. Rozszczep kręgosłupa to i owszem. Każdy przypadek wodogłowia jest inny jeden rokuje inny nie.

IP i czas połączenia logowane. [21969301]
[21.09.2017] 17:54
[06.10.2015] 11:40
rozspunka
Być może, ale jednak główną przyczyną może być brak kwasu foliowego w organizmie mamy. Bezmózgowie także może wystąpić z tej samej przyczyny.

IP i czas połączenia logowane. [22002536]
[22.10.2015] 10:50
celka33
Kwas foliowy jest niezbędnym w procesie wzrostu i rozmnażania, dlatego niski poziom folika może przyczynić się do powstawania wad takich jak wodogłowie.

IP i czas połączenia logowane. [22026707]
[02.11.2015] 18:42
kiroszka
trzeba jeść zielone warzywa liściaste, szpinak, brukselkę, jarmuż, brokuły, kapustę, sałatę. Ale że wchłanianie kwasu foliowego z jedzenia jest na poziomie 50% to suplementacja jest niestety konieczna.

IP i czas połączenia logowane. [22044836]
[11.05.2016] 12:24
istrra
Szkoda, ze tak mało folianów się wchłania z jedzenia, ale z drugiej strony dobrze że jest czym je uzupełniac.

IP i czas połączenia logowane. [22304843]
[09.08.2016] 12:33
ryszka
Zeby zapobiec tego rodzaju wadom trzeba koniecznie brać folik jeszcze przed zajściem w ciążę, żeby w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu nie brakowało folianów w organizmie.

IP i czas połączenia logowane. [22407167]
[01.09.2016] 11:59
anna.eem
Na pewno nie szkodzi, sami lekarze zalecają żeby przyjmować folik w momencie kiedy planujemy dziecko. Teraz jest wzbogacony Folik Mama, jeszcze lepiej zbilansowany suplement.

IP i czas połączenia logowane. [22430764]
[02.10.2016] 11:16
mala zosia
Witam kilka dni temu córka dostala drgawki i przestala oddychac ma 13 miesiecy w szpitalu od razu tomografia glowy eeg okazalo sie ze ma wodoglowie co bylo dla mnie szokiem gdyz rozwija sie normalnie bez zadnych opoznien jest mądra dziewczynka neurochirurg nie widzi potrzeby operacji ale nie wiem co ta choroba dla nas oznacza jestem przerazona moze ktos wiecej wie na ten temat

IP i czas połączenia logowane. [22462347]
[05.10.2016] 12:31
inez.czarna
Zazwyczaj wodogłowie powstaje na skutek braku folianów w organizmie matki, ale w Twoim przypadku to lekarz powinien wyjaśnić Ci wszystko i zrobić dokładne badania.

IP i czas połączenia logowane. [22465988]
[09.11.2016] 15:48
paulaoe
Folik przed ciążą jest niezbędny, ja też brałam już nawet podczas antykoncepcji i przez cały czas aż zaszłam w ciążę.

IP i czas połączenia logowane. [22512293]
[02.12.2016] 14:31
monika34
Ja od dawna ufam jednym witaminom, zresztą dobrze znanym na naszym rynku. mówię o suplemencie diety folikem mama

IP i czas połączenia logowane. [22541937]
[07.12.2016] 09:56
daena
To dobrze dobrany suplement, zawiera wszystko co tylko jest najbardziej potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka

IP i czas połączenia logowane. [22548999]
[10.01.2017] 18:03
olkaes
Ja tam nic nie łykam oprócz folik mama, próbowałam wcześniej jakieś witaminy ale lekarz wybił mi je z głowy.

IP i czas połączenia logowane. [22595905]
[24.01.2017] 21:32
zdruzgotana
Witaam wszystkich. Mam 24 lata, moja córeczka urodziła się w 33 tygodniu ciąży, 4pkt w skali Apgar w 15 minucie. Stwierdzono u niej wodogłowie wrodzone. Przez ponad miesiąc pojawiały się bezdechy. Nie jadła, 2 razy zatrzymało się jej serduszko. Wszczepiono jej zastawkę Rickhama. Teraz ma 2 miesiące, rośnie jak na drożdżach,ale szybko co rusz łapie infekcje, wysoka temperatura, drgawki.Córcia w szpitalu zostaje jeszcze 4 tygodnie. Lekarze nie potrafią mi wskazać żadnych ćwiczeń, a na spotkanie z fizjoterapeutą/rehabilitantem będę czekać jeszcze długo.
Nie mam pojęcia jakie ćwiczenia rehabilitacyjne mogę wykonywać sama w domu, i czy mam wyposażyć swoje mieszkanie w jakiś sprzęt to ćwiczeń? Jak mogę przystosować swoje mieszkanie?

IP i czas połączenia logowane. [22614384]
[27.01.2017] 17:08
Madzik10000
c00ba (11.10.2011.04 19:28):
Witam serdecznie wszystkich,
Mimo, iż nie widzę tutaj wyraźnie postawionego pytania podejrzewam, że chodziło o coś w rodzaju "da się z tym żyć ?", czy też "czy da się z tym żyć ?". Postanowiłem więc podzielić się doświadczeniami z własnego życia.
Obecnie mam 33 lata. Urodziłem się z wodogłowiem, w następstwie czego w wieku bodajże 6 miesięcy (dokładnie kiedy nie pamiętam) założono mi zastawkę Pudenza. Z rozmów z bliskimi wiem, że nie dosyć, iż przez pierwszą część życia przeszedłem wiele (w tym wiele operacji i pobytów szpitalnych) to ponoć we wczesnym etapie życia rodzice każdorazowo, przed każdą operacją martwili się o moje życie !
A jak żyję - można powiedzieć - w zasadzie normalnie. Posiadane schorzenie stwarza oczywiście pewne ograniczenia, ale są one na tyle niewielkie (by nie powiedzieć marginalne), że dla mnie są one praktycznie nieodczuwalne. Żyję normalnie, nie jest mi właściwie potrzebna niczyja pomoc w funkcjonowaniu. Uczęszczałem do "normalnych" szkół, jak inni, w pracy zawodowej właściwie pracowałem u zwykłych pracodawców, jak inni (nie ujawniając nawet swojej niepełnosprawności), poza ostatnim pracodawcą. Był to wprawdzie Zakład Pracy Chronionej, ale kiedy parę lat temu tam pracowałem była to zwykła firma jak inne. Po prostu zyskali status ZPChr. Pracowałem, jak inni, tyle, że krócej (7h).
Na co dzień, dopóki z zastawką nic się nie dzieje moje życie przebiega właściwie tak, jak zdrowych ludzi - dopóki z zastawką jest wszystko OK. Kiedyś, podczas dawnych awarii widać było symptomy - wymiotowałem, miałem mocne bóle głowy itp. itd. (tak też było przed poprzednią operacją w 94 roku kiedy to dren od zastawki umiejscowiony wcześniej w żyle, na skutek zarośnięcia żył wszczepiono mi do otrzewnej). Przed ostatnią, jak dotąd, operacją (8 lat temu) było zupełnie inaczej. Nie miałem typowych dotąd objawów może poza tym, że przez jakiś czas bardzo bolały mnie oczy (gałki oczne). Chodziłem od lekarza do lekarza, nikt nic nie widział.
Dopiero przypadek i wizyta u kolejnego okulisty sprawił że trafiłem na stół operacyjny. Pani doktor rozpoznała u mnie coś, co do tej pory było dla mnie terminem obcym, a mianowicie tarczę zastoinową i zasugerowała, by możliwie jaknajszybciej skontaktować się neurochirurgiem, bo może mieć to powiązanie z zastawką. Tak też się stało. Przeszedłem zabieg wymiany zastawki (tzn. górnej części, dolna część z drenem pozostała na miejscu). Założono mi zupełnie nową zastawkę (Delta - gdyby komuś to miało pomóc). Od tamtego czasu żyję normalnie, jeszcze do końca ubiegłego roku pracowałem, teraz szukam "normalnej" pracy. Trochę się denerwuję, bo zacząłem czuć bóle gałki ocznej (nie tak silnej, jak wtedy i tylko jednej, jak wtedy, kiedy trafiłem na stół) i zaczynam bać się, czy to znów nie problemy z zastawką. W przyszłym tygodniu idę do okulisty i zobaczymy, co będzie... Mam nadzieję, że niczego zlego się nie dowiem.
Reasumując: Poza tym, że co jakiś czas trzeba konsultować się z lekarzem moje życie przebiega właściwie tak, jak innych - tych "zdrowych".
Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pytania, chciał coś napisać - jestem otwarty na pytania - z przyjemnością odpowiem, jeśli tylko będę w stanie

Witam
Mam do Pana pytanie ile kg Pan dzwiga? Bo ja tez mam zasatwke pudenza od 27 lat ostatnia wymiana byla w 99r. I powiem szczerze ze zyje normalnie tylko gdy musze cos dzwigac to boje sie o zastawke. Moj mail to: madzik1803@wp.pl
Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [22617701]
[11.09.2017] 19:29
olaf443
Ciekawa sytuacja, nie słyszałem o takich możliwościach, niezłe !
https://athleticomed.pl/neurolog-bydgoszcz

IP i czas połączenia logowane. [22802547]
[11.09.2017] 19:36
a darmowy reklamodawca
z komercyjnej kliniki uporczywie pisze wyciągając stuletnie tematy

IP i czas połączenia logowane. [22802549]

1 2
 » Odpowiedz na ten temat