o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Niepełnosprawni
 » Odpowiedz na ten temat

wodogłowie

1 2
[18.08.2008] 23:09
aniok5
da się z tym żyć chociaz jest trudno matka dziecka z wodogłowiem

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[31.08.2008] 23:38
Sillvia1
Hej. Ja mam dziecko ktore mialo wodogłowie. Nie mial moj syn zadnej operacji na szczescie ale musze go rechabilitowac, jezdzic na kontrole do neurologa, do neurochirurga. Niestety nic niewiem o tej chorobie. Czy moglby ktos tu napisac cos o tym?

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [13378343]
[01.09.2008] 18:47
aniok5
napisz ile synek ma lat lub miesięcy,opowiem ci co może Cię czeka,ale nie bój się wszystko będzie dobrze.Dzieci są mądrzejsze od rodziców i to one nas uczą jak żyć

IP i czas połączenia logowane. [13382160]
[01.09.2008] 23:17
Sillvia1
aniok5 (08.09.01 18:47):
napisz ile synek ma lat lub miesięcy,opowiem ci co może Cię czeka,ale nie bój się wszystko będzie dobrze.Dzieci są mądrzejsze od rodziców i to one nas uczą jak żyć

Moj syn ma POLTORA ROKU. Bede wdzięczna za odpowiedz.

IP i czas połączenia logowane. [13383481]
[05.09.2008] 21:00
aniok5
a chodzi już bo moja zaczeła jak miała 2,5.poza opóźnionym chodzeniem nie było źle .KONTROLE U NEUROLOGA U NEUROCHIRURGA, TOMOGRAF KOMPUTEROWY TO KONIECZNOść

IP i czas połączenia logowane. [13405077]
[22.11.2017] 23:03
[07.09.2008] 22:10
Sillvia1
aniok5 (08.09.05 21:00):
a chodzi już bo moja zaczeła jak miała 2,5.poza opóźnionym chodzeniem nie było źle .KONTROLE U NEUROLOGA U NEUROCHIRURGA, TOMOGRAF KOMPUTEROWY TO KONIECZNOść

Prawie juz zaczyna chodzic. Ale jeszcze samego go nie moge puścić bo sie jeszcze przewraca. Jak bylam ostatnio u neurochirurga w czerwcu to lekarz przejrzał wyniki ostatniej tomografii powiedzial ze ze zdjec wynika ze jest ok i Nastepna wizyta za pol roku. Czyli w grudniu. Powiedzial ze wtedy powinien chodzic dobrze juz sam. Do grudnia Zostalo jeszcze troche czasu a wiec moze juz bedzie sam chodzil.

IP i czas połączenia logowane. [13415868]
[08.11.2008] 20:04
sebastian błażejewski2408
witam panią

nazywam się sebastian błażejewski mieszkam w woli książęcej jest to mała wioska w województwie wielkopolskim ja choruje na wodogłowie od urodzenia chorobę tą spostrzegłą moja pani lekarz rodzinna gdy pojechałem na pierwsze po urodzeniu badania i okazało się że mam duży wzrost głowy jak dla mojego wieku zleciji mi dodatkowe badania ale nic nie wyszło po jakimś miesiącu musiałem się wybrać do lakarza ponieważ miałem mocny ból głowy i wymioty i gorączkę skierowano mnie do kliniki w poznaiu im.Bolesława krysiewicza tam wykonano mi komplet badań i okazało się że mam wodogłowie i musiałem przejść operację wszczepiono mi zastawkę i było okej.W miesiąc po operacji pojawiały się bóle głowy i wymioty znowu leżałem w szpitalu ale to były tylko zwykłe bóle spowodowane warunkami atosferycznymi teraz mam 20 lat i wszystko okej ale narzie żyje z tą z zastawką aż do końca swojego życia proszę o odpowiedź na adres e-mailowy:elwisek2@onet.eu albo na numer gg 8335471

IP i czas połączenia logowane. [13786623]
[10.11.2008] 21:13
just5
Witam wszystkich.
mam pięcioletnią córcię, która jest chora na wodogłowie. Oprócz tego ma padaczkę, MPD, zanik nerwów wzrokowych. Mimo swoich chorób świetnie sobie radzi . Sama chodzi, je, uczy się ubierać. Nie ma zastawki. Największym naszym problemem jest to,że powoli traci wzrok. Szukam dobrej kliniki aby jakoś jej pomóc. Czy ktoś może mi coś polecić. W CZD w Warszawie nie ma lekarzy i miejsca na zapisy są od stycznia. A my potrzebujemy szybko konsultacji.

IP i czas połączenia logowane. [13800683]
[26.11.2008] 20:31
Black_Girl
Hej! Ja też miałam wodogłowie. Co prawda mam teraz 15 lat, ale wodogłowie miałam kiedy byłam półtora miesięcznym niemowlakiem, tak naprawdę wodogłowie to choroba z którą da się życ! Ja żyję zupełnie normalnie. Chodzę do normalnej szkoły, nie mam żadnych problemów z nauką i wyglądam też normalnie. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu z powodu zastawki.Nie przyjmuję też żadnych leków. także jest okej.

IP i czas połączenia logowane. [13900192]
[01.01.2009] 01:48
moniaz
Sillvia1 (08.08.31 23:38):
Hej. Ja mam dziecko ktore mialo wodogłowie. Nie mial moj syn zadnej operacji na szczescie ale musze go rechabilitowac, jezdzic na kontrole do neurologa, do neurochirurga. Niestety nic niewiem o tej chorobie. Czy moglby ktos tu napisac cos o tym?

Mam córeczke, która urodziła się z wodogłowiem. Gdy miała dwa tyg wszczepiono jej zastawke. Wodogłowie było bardzo duże. Doszło do scieńczenia tkanki mózgowej i zaniku nerwów wzrokowych. Trudno powiedzieć co będzie dalej. Jak na razie trzeba intensywnie rehabilitować. Nie wolno tego zaniedbać. Gorąco polecam forum Niezwykła Kraina. Jest to forum rodziców dzieci z wodogłowiem i rozszczepem kręgosłupa. Tam dowiesz sie wielu ciekawych rzeczy na temat wodogłowia a nawet poradzisz w wielu sprawach. Nie martw sie o swoje dzieciątko na pewno wszystko będzie dobrze. Rehabilitacja to podstawa i obserwuj bacznie swoje dziecko. http://www.niezwykla-kraina.pl/forum/medyczn ym-okiem-na-rozwoj-dziecka-z-wodogowiem-vt3258.htm

IP i czas połączenia logowane. [14103160]
[21.01.2009] 14:30
moniaz
....Przeszła operację na lewe oczka w Warszawie w klinice dr.Prosta .....On pomógł mojej córce bo unas w mieście lekarze powiedzieli że niebędzie widzieć na te oczko i że oni takich zabiegów nierobią.

Witam cieplutko. Przeczytałam powyższy post i mam pytanko dotyczące tego, na co dokładnie operowano córeczke. Chodzi mi o to jaka była dysfunkcja oczu, diagnoza, że wykonano operacje. Dlaczego powiedziano, ze córeczka nie bedzie widzieć? U mojej córeczki zdiagnozowano, w związku ze znacznym wodogłowiem, zanik nerwów wzrokowych i dlatego powiedziano mi, że nie będzie widzić. Powiedziano mi również, że nie da się tego leczyć, bynajmniej na razie. Dodam, że córeczka ma obecnie 10 miesięcy. Będe bardzo zobowiązana za odpowiedz.

IP i czas połączenia logowane. [14232779]
[21.01.2009] 15:00
agniesiagv
Witam,
moja córka w 3 dobie życia przeszła operacje na niedrożność jelit 2 tygodnie po zabiegu dostała infekcji tzn posocznicy no i wtedy zaczeła coraz mniej widzieć na lewe oczko wyglądało jakby miała zaćme zaczeło ropieć i łzawić pani okulistka powiedziała że ma zapalenie wnętrza gałki ocznej tzn w dnie oka gromadził się biały płyn który ograniczał jej pole widzenia było już tak że prawie niewidziała.Po wizycie u prof.Prosta dowiedziałam że u małej odkleja się siatkówka. Tego okuliste doradziła nam druga okulistka która badała małą u nas w białymstoku u tak małych dzieci niewykonuja takich zabiegów tylko jedna klinika w polsce robi je a na to że mała będzie widzieć ten profesor dawał25% a jak bedzie widziec to bedzie miała wade wzroku tzn krótkowzroczność.Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [14232955]
[21.01.2009] 15:26
agniesiagv
cd..ten profesor powiedział że mała retinopatie często występująca u wcześniaków (córka urodzila się w 37tygodniu) i że taka wada wzroku jest rzadko wyleczalna,ale na szczęście widzi i to jest najważniejsze. Wodogłowia też się nabyła od posocznicy,sepsajest winna wszystkim problemom zdrowotnym mojej córki,ale się niepoddajemy chodzimy na rehabilitacje no i jutro jedziemy do wawy tam lekarze mają zbadać ją i powiedzieć czy konieczne jest wstawienie zastawki. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

IP i czas połączenia logowane. [14233093]
[22.01.2009] 15:14
moniaz
Dziękuje ślicznie za szybką odpowiedz. Jestem pewna, że z córeczką na pewno będzie wszystko wporządku. Grunt to się nie poddawać. Nasza córeczka również jest rehabilitowana. M.in. ćwiczymy rónież i oczka. W naszym rejonie istnieje bowiem fundacja pomocy niewidomym. Z tej to fundacji przyjezdżają do nas przekochani rehabilitanci m.in. terapełta wzroku. U naszej córeczki stwierdzono, że gałka oczna jest wporządku. Problem tkwi w połączeniach nerwowych pomiędzy okiem a mózgiem. Niestety wodogłowie było tak duże, że to połączenie zostało przerwane. Wciąż żyje jednak nadzieją, że wszystko będzie dobrze.
Trzymam kciuki za Wasza córeczke. Pozdrawiam.

IP i czas połączenia logowane. [14239536]
[05.04.2009] 00:13
ulka36-73
just5 (08.11.10 21:13):
Witam wszystkich.
mam pięcioletnią córcię, która jest chora na wodogłowie. Oprócz tego ma padaczkę, MPD, zanik nerwów wzrokowych. Mimo swoich chorób świetnie sobie radzi . Sama chodzi, je, uczy się ubierać. Nie ma zastawki. Największym naszym problemem jest to,że powoli traci wzrok. Szukam dobrej kliniki aby jakoś jej pomóc. Czy ktoś może mi coś polecić. W CZD w Warszawie nie ma lekarzy i miejsca na zapisy są od stycznia. A my potrzebujemy szybko konsultacji.

bn,,,,.m.n,n

IP i czas połączenia logowane. [14656766]
[05.04.2009] 00:20
ulka36-73
ulka36-73 (09.04.05 00:13):
Witam wszystkich.

IP i czas połączenia logowane. [14656798]
[23.05.2011] 12:48
rumcyk111
Witam mam na imię Dawid od urodzenia jestem chory na wodogłowie mam 23 lata i szukam starszych osób aby się dowiedzieć czy z wiekiem operacje nie są większym zagrożeniem dla życia i jak ta choroba może się rozwinąć podaje gg 7432648 proszę o kontakt

IP i czas połączenia logowane. [18409500]
[13.08.2011] 11:44
Marta86
Witam wszystkich.
wejdź na tą stronę, może tu coś znajdziesz! warto podzwonić po prywatnych klinikach, ja szczerze wątpię w kwalifikacje publicznych klinik...nie to żeby były gorsze, ale wydaje mi się, że oni tam traktują ludzi tak jakby robili coś z przymusu...
oto link:
http://www.oftalmika.pl/

IP i czas połączenia logowane. [18698233]
[04.10.2011] 19:28
c00ba
Witam serdecznie wszystkich, Mimo, iż nie widzę tutaj wyraźnie postawionego pytania podejrzewam, że chodziło o coś w rodzaju "da się z tym żyć ?", czy też "czy da się z tym żyć ?". Postanowiłem więc podzielić się doświadczeniami z własnego życia. Obecnie mam 33 lata. Urodziłem się z wodogłowiem, w następstwie czego w wieku bodajże 6 miesięcy (dokładnie kiedy nie pamiętam) założono mi zastawkę Pudenza. Z rozmów z bliskimi wiem, że nie dosyć, iż przez pierwszą część życia przeszedłem wiele (w tym wiele operacji i pobytów szpitalnych) to ponoć we wczesnym etapie życia rodzice każdorazowo, przed każdą operacją martwili się o moje życie ! A jak żyję - można powiedzieć - w zasadzie normalnie. Posiadane schorzenie stwarza oczywiście pewne ograniczenia, ale są one na tyle niewielkie (by nie powiedzieć marginalne), że dla mnie są one praktycznie nieodczuwalne. Żyję normalnie, nie jest mi właściwie potrzebna niczyja pomoc w funkcjonowaniu. Uczęszczałem do "normalnych" szkół, jak inni, w pracy zawodowej właściwie pracowałem u zwykłych pracodawców, jak inni (nie ujawniając nawet swojej niepełnosprawności), poza ostatnim pracodawcą. Był to wprawdzie Zakład Pracy Chronionej, ale kiedy parę lat temu tam pracowałem była to zwykła firma jak inne. Po prostu zyskali status ZPChr. Pracowałem, jak inni, tyle, że krócej (7h). Na co dzień, dopóki z zastawką nic się nie dzieje moje życie przebiega właściwie tak, jak zdrowych ludzi - dopóki z zastawką jest wszystko OK. Kiedyś, podczas dawnych awarii widać było symptomy - wymiotowałem, miałem mocne bóle głowy itp. itd. (tak też było przed poprzednią operacją w 94 roku kiedy to dren od zastawki umiejscowiony wcześniej w żyle, na skutek zarośnięcia żył wszczepiono mi do otrzewnej). Przed ostatnią, jak dotąd, operacją (8 lat temu) było zupełnie inaczej. Nie miałem typowych dotąd objawów może poza tym, że przez jakiś czas bardzo bolały mnie oczy (gałki oczne). Chodziłem od lekarza do lekarza, nikt nic nie widział.
Dopiero przypadek i wizyta u kolejnego okulisty sprawił że trafiłem na stół operacyjny. Pani doktor rozpoznała u mnie coś, co do tej pory było dla mnie terminem obcym, a mianowicie tarczę zastoinową i zasugerowała, by możliwie jaknajszybciej skontaktować się neurochirurgiem, bo może mieć to powiązanie z zastawką. Tak też się stało. Przeszedłem zabieg wymiany zastawki (tzn. górnej części, dolna część z drenem pozostała na miejscu). Założono mi zupełnie nową zastawkę (Delta - gdyby komuś to miało pomóc). Od tamtego czasu żyję normalnie, jeszcze do końca ubiegłego roku pracowałem, teraz szukam "normalnej" pracy. Trochę się denerwuję, bo zacząłem czuć bóle gałki ocznej (nie tak silnej, jak wtedy i tylko jednej, jak wtedy, kiedy trafiłem na stół) i zaczynam bać się, czy to znów nie problemy z zastawką. W przyszłym tygodniu idę do okulisty i zobaczymy, co będzie... Mam nadzieję, że niczego zlego się nie dowiem.
Reasumując: Poza tym, że co jakiś czas trzeba konsultować się z lekarzem moje życie przebiega właściwie tak, jak innych - tych "zdrowych". Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pytania, chciał coś napisać - jestem otwarty na pytania - z przyjemnością odpowiem, jeśli tylko będę w stanie -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [18872026]
[06.10.2011] 19:14
Kumpel_Polityk
Tu juz robia badania na te choroby http://jaamaaica.myminicity.com/ prosze bardzo

IP i czas połączenia logowane. [18879655]
[28.10.2011] 15:36
iza***
Witam ja również mam córkę z wodogłowiem dwu komorowe wrodzonym i powiem że 1 rok było dobrze.Po roku dziecko dostało epilepsję oraz wadę nerek.Nie chodzi,nie mówi nie siedzi.Jest bardzo ciężko ale do tej pory bez zabiegu.Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [18963811]
[22.09.2012] 22:25
agnieszka-agnieszka007
Potrzebuję kontaktów z ludźmi, którzy mają lub mieli wodogłowie. Chodzi o moja córkę, ma 10lat, jest po implantacji zastawki, jest pod opieką CZD w Warszawie. CHciałaby poznać takich ludzi, którzy na własnym przykladzie mogliby jej wytłumaczyć,że z tą choroba można żyć normalnie, potzrebuje ona znajomych z taką chorobą. Ostatnio zapytała mnie z płaczem czemu jest inna.Prosze o szybką odp na prywatny adres osoby które mogą nam pomóc, martwię się o nią.
agnieszka4ever1@wp.pl

IP i czas połączenia logowane. [19868893]
[15.11.2012] 12:03
agga1611  agga1611@tlen.pl
Mam 21 lat . Od 2 r ź choruję na wodogłowie w 1993 miałam zakładsną zastawkę Pudenza . W 2008 r przeszłam kolejną operację wycięcia narośli na móżdżku . Hispatologia wykazała że to nie było nic grożnego
Ale czy teraz mogę pić alkohol ???
Boję się o konsekwencje w przyszłości.....

IP i czas połączenia logowane. [20002761]
[24.11.2012] 18:00
amandaa155
wynik usg przezciemiaczkowego jestem zalamana
bylam dzis z synkiem na usg ,lekarz
niewiele wyjasnil powiedzial abysmy poszli zwynikiem
do neurologa , ale zanim bede miec wizyte chcialam poradzic sie Was mamy co o tym myslec ...
zmian ogniskowych w tkance mozgowej i nie poszerzonych splotach naczyniowkowych komor bocznych nie stwierdzono.Uklad komorowy mozgu symetryczny , prawidlowej szerokosci .Na wysokosci otworow monrou w plaszczyznie czolowej glebokosc rogow czolowych komor bocznych 6 mm, szerokosc komory III 3,5 mm. Przestrzenie plynowe podpajenczynowkowe w okolicach czolowo- ciemieniowych sa nieznacznie poszerzone 4-6 mm szerokosci.Szczelina posrodlowa mozgu nieznacznie poszerzona szerokosci 9-10mm.
Czy to oznacza , ze dziecko moze miec wodoglowie ??

IP i czas połączenia logowane. [20023417]
[22.12.2012] 12:26
Weroo
Witam,
Będę wdzięczna za wypełnienie ankiety (dla rodziców dzieci z wodogłowiem i zastawką), która jest podstawą do mojej pracy magisterskiej. Ankieta zajmie maks 5 min.
Podaję link: http://moje-ankiety.pl/respond-18271.html
Z góry serdecznie dziękuję Wszystkim. Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [20086858]
[22.12.2012] 13:30
c00ba
dr Harry von @@@(11.10.28 20:51):
Najłatwiej zdiagnozować wodogłowie potrzasajac głową
Bo wtedy woda chlupie chlup chlup chlup
Napisałem na ten temat prace doktorską

Weź ty człowieku do ręki młot, byle jaknajwiększy i walnij się tym młotem solidnie w swój pusty łeb !
Wiem, napisałem niekulturalnie (te przeprosiny są pod adresem ewentualnie urażonych innych czytających, nie autora poprzedniej wypowiedzi), ale ludzi (pytanie, czy coś takiego można nazwać człowiekiem) robiących sobie jaja z choroby to tylko zakopać w ziemi żywcem.
Życzę ci serdecznie, półgłówku (kloc - ten z muszli klozetowej to ty masz zamiast mózgu), byś kiedyś zachorował w takim stopniu, by być zależnym od innych, byś musiał liczyć na pomoc innych, a nikt ci jej nie udzielił ! Wszystkiego najgorszego, nędznego, podłego życia - żeby nie było wątpliwości - dla takich, jak ty mojego szacunku nie będzie i żaden czas (Święta itp.), okazja itp. tego nie zmienią ! -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [20086998]
[22.12.2012] 13:32
c00ba
PS. Mnie osobiście nie uraziłeś, bo leję serdecznie na takie półgłówki, jak ty popisujące się wszem i wobec, ale mogłeś urazić swoją wypowiedzią innych, orangutanie ! -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [20087005]
[11.05.2013] 22:17
Berni_22
Ankieta na temat:
Wodogłowie- ocena aktualnych funkcji ruchowych w zależności od etiologii schorzenia.
Drodzy Państwo, proszę o wypełnienie ankiety anonimowej, która posłuży mi do celów badawczo- naukowych. W przyszłości może przyczynić się do stworzenia lepszej opieki dzieciom z wodogłowiem. Wybraną przez Pana/Panią odpowiedź proszę zaznaczyć krzyżykiem. Na niektóre pytania można dać więcej niż jedną odpowiedź.
Z góry dziękuje za wypełnienie oraz odesłanie jej na mój adres e-mail:
b.pietras@poczta.onet.pl
1.Jaka jest przyczyna wodogłowia u Państwa dziecka?
a)wada wrodzona mózgu
b)zapalenie mózgu w ciąży
c)zejście niedotlenienia okołoporodowego
d)wodogłowie pozapalne (po zapaleniu mózgu w 1-2 r.ż.)
e)wodogłowie pokrwotoczne
2.W jakim wieku zdiagnozowano u dziecka wodogłowie?
3.Kiedy przebyło operację związaną z wodogłowiem? (podaj wiek)
4.Czy dziecko jest pod stałą kontrolą lekarską?
a)pediatry
b)neurologa
c)neurochirurga
d)psychologa kliniczego
e)fizjoterapeuty
f)nie dotyczy
5.Czy dziecko ma założony system zastawkowy?
a)tak
b)nie
c)miało założony system zastawkowy (podaj wiek kiedy)
6.Czy występuje u dziecka niedowład kończyn? (jeśli odpowiedź brzmi nie to przejdź do pytania 9 )
a)tak
b)nie
7.Jakiego typu występuje u dziecka niedowład kończyn?
a)niedowład obu kończyn dolnych
b)niedowład obu kończyn górnych
c)niedowład połowiczy
d)niedowład jednej kończyny górnej
e)niedowład jednej kończyny dolnej
8.Jakie jest nasilenie niedowładu? (porażenia kończyn dolnych)
a)całkowite
b)częściowe
c)lekkie
d)niewielkie
e)śladowe
f)nie dotyczy
9.Czy można u dziecka zaobserwować ?
a)zaburzenia chodu tak nie
b)zaburzenia równowagi tak nie
c)zaburzenia koordynacji ruchowej tak nie
d)nadmierną męczliwość tak nie
e)inne.
10.Czy dziecko przejdzie samo 10 m?
a)tak, przejdzie samo
b)tak, przejdzie ale tylko przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego
c)nie, nie przejdzie nawet za pomocą sprzętu rehabilitacyjnego
d)nie, nie przejdzie bo nie ma sprzętu rehabilitacyjnego
e)inne
11.Czy dziecko samo wejdzie i zejdzie ze schodów?
a)tak, wejdzie i zejdzie samo po schodach
b)tak, wejdzie i zejdzie ale tylko przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego
c)nie, nie wejdzie i nie zejdzie nawet przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego
d)nie, nie wejdzie i nie zejdzie bo nie ma sprzętu rehabilitacyjnego
e)inne
12.Czy dziecko je samo?
a)tak
b)nie
c)żywione jest dojelitowo
d)żywione jest dożylnie
e)tak, umie jeść ale musi być żywione dożylnie albo dojelitowo
13.Czy dziecko mówi wyraźnie?
a)tak, mówi wyraźnie
b)nie, nie mówi wyraźnie ale korzysta z pomocy logopedy
c)nie, nie mówi wyraźnie i nie korzysta z pomocy logopedy
14.Czy występują u dziecka zaburzenia wzroku?
a)tak, występują zaburzenia wzroku
b)nie, nie występują zaburzenia wzroku
15.Czy dziecko umie podać kartkę papieru drugiej osobie?
a)tak
b)nie
16.Czy dziecko umie złapać piłkę?
a)tak
b)nie
17.Czy dziecko często skarży się na bóle kręgosłupa, głowy, kończyn dolnych ? ( podkreśl właściwe)
a)codziennie
b)kilka razy w tygodniu
c)kilka razy w miesiącu
d)bardzo rzadko
18.Czy ból ustępuje po zażyciu tabletek przeciwbólowych?
a)ustępuje zawsze
b)ustępuje często
c)ustępuje rzadko
d)nie ustępuje
19.Czy umie dziecko czytać?
a)tak, umie czytać płynnie
b)tak, umie samo czytać ale składa wyrazy
c)tak, umie czytać ale potrzebuje pomocy
d)nie, nie umie czytać
e)nie dotyczy
20.Od kiedy dziecko potrafi czytać? (podaj wiek)
21.Czy dziecko rozumie czytany przez siebie tekst?
a)tak
b)nie
c)nie dotyczy
22.Czy umie dziecko pisać?
a)tak, umie samo pisać
b)tak, umie pisać ale potrzebuje pomocy drugiej osoby
c)nie umie pisać bo nie zna alfabetu
d)nie umie pisać bo nie może utrzymać długopisu w ręce ale zna alfabet
e)nie umie pisać bo nie może utrzymać długopisu w ręce i nie zna alfabetu
f)nie dotyczy
23.Czy uczęszcza dziecko na lekcje W- f?
a)tak
b)nie
c)nie dotyczy
24.Czy chodzi dziecko samo do szkoły?
a)tak
b)nie
c)nie dotyczy
25.Jeździ dziecko na wycieczki szkolne?
a)samodzielnie
b)z opiekunem
c)na wózku
d)nie dotyczy
26.Czy zawiera dziecko chętnie nowe znajomości?
a)tak
b)nie
27. Czy dziecko korzysta z poradni?
a) psychologicznej
b) pedagogicznej
c) logopedycznej
d) neurologicznej
e) rehabilitacji
f) nie korzysta z żadnej poradni
g) inne..
28. Czy dziecko było/jest usprawniane za pomocą metody? (można wybrać więcej niż jedną odpowiedź, podaj jak długo stosowano każdą metodę)
a)Vojty..........
b)Bobath.
c)Pet.
d)dogoterapia.
e)hipoterapia.
f)ćwiczenia na basenie.
g)gimnastyka rehabilitacyjna.
h) nie korzysta
i)Inne.
29. Czy dziecko korzysta ze sprzętu rehabilitacyjnego?
a) kule
b) wózek rehabilitacyjny
c) chodzik
d) nie potrzebuje
e) inne.
30. Do jakich placówek edukacyjnych dziecko chodziło/chodzi?
a) żłobek
b) zerówka
c) podstawówka
d) podstawówka z klasą integracyjną
e) szkoła specjalna
f) gimnazjum
g) gimnazjum z klasą integracyjną
h) szkoła średnia
i) szkoła średnia z klasą int

IP i czas połączenia logowane. [20478968]
[13.05.2013] 12:51
slawomir1981
Czy istnieje jakaś granica wieku aby wszczepić zastawkę?

IP i czas połączenia logowane. [20482773]
[17.05.2013] 17:05
ja tu ja tuuu!!!
fajne forum dla niepełnosprawnych http://www.ofon.net/?sid=5213d48f5f388c6ccd9 cf2f994773ec9

IP i czas połączenia logowane. [20492905]
[20.01.2014] 13:35
halszka
Ja tylko wiem, ze jest to choroba spowodowana brakiem kwasu foliowego w organizmie mamy. Cewa nerwowa nie zamyka się prawidłowo i występują różne wady, między innymi i wodogłowie.

IP i czas połączenia logowane. [20996712]

1 2
 » Odpowiedz na ten temat