o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Historia
 » Odpowiedz na ten temat

Najlepsi wodzowie w dziejach, najlepszy w historii świata

[01.09.2007] 17:12
Domen123
Wypisujmy tutaj jednego wodza którego uważamy za wodza wszechczasów i do tego jeszcze po jednym lub kilku najlepszych z poszczególnych okresów czasu:

I. Starożytność
II. Późna Starożytność / Wczesne Średniowiecze
III. Średniowiecze
IV. XVI wiek
V. XVII wiek
VI. XVIII wiek
VII. XIX wiek
VIII. I WŚ
IX. II WŚ
X. Po II WŚ

XI. Najlepszy wódz wszechczasów

Moim zdaniem:

XI. - Aleksander Macedoński
X. - nie mam zdania
IX. - Guderian, Patton, Własow, Rommel, Yamamoto
VIII. - Ataturk
VII. - Napoleon, Jackson "Kamienna Ściana", Czaka wódz Zulusów
VI. - Aleksander Suworow, Fryderyk Wielki
V. - Stanisław Koniecpolski, Chodkiewicz, Chmielnicki, Gustaw Adolf
IV. - Sulejman I Wspaniały
III. - Czyngis Chan, Jan Żiżka, Saladyn, Władysław Jagiełło, Ryszard Lwie Serce, Semen-Lingwen Olgierdowicz
II. - Atylla, Karol Wielki
I. - Aleksander Macedoński, Hannibal, Totmes III

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[01.09.2007] 17:15
Domen123
Wypisałem w kolejnośc od najlepszego (wg. mnie) - np. w Średniowieczu Czyngis Chan według mnie najlepszy

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [11167832]
[01.09.2007] 18:31
de Payens
I. Dodałbym Juliusza Cezara O Totmesie nic nie wiem, więc się nie wypowiadam.
II. Ojciec Karola, Pepin też był niegłupi.
III. Jagiełłę zdecydowanie odrzucam! Ryszarda raczej też. Proponuję dodać sułtana Bajbarsa, Fryderyka Barbarossę i..... Joannę d'Arc
IV. Możnaby dodać Elżbietę 1 i Batorego.
V Może jeszcze Cromwell i Wiśniowiecki?
VI A Piotr 1 i Katarzyna 2? A Ludwik 14?
VII. Gen. Ulysses Grant
VIII. Marsz. Ferdinand Foch
IX. Hitler i Stalin gdzieś Ci ciekli, he he he.
X Może Douglas McArthur? I trochę przewrotnie: Fidel Castro? Na pewno Ronald Reagan!

XI Waham się pomiędzy Aleksandrem i Napoleonem. Volenti non fit iniuria

IP i czas połączenia logowane. [11168473]
[01.09.2007] 21:57
Bullock ten znany
Domen123 (07.09.01 17:15):
Wypisałem w kolejnośc od najlepszego (wg. mnie) - np. w Średniowieczu Czyngis Chan według mnie najlepszy

Może zanim zaczniesz kolejny temat dość zresztą kontrowersyjny to dokończ poprzedni. http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=5256665

IP i czas połączenia logowane. [11170103]
[02.09.2007] 14:36
Domen123
de Payens (07.09.01 18:31):
III. Jagiełłę zdecydowanie odrzucam! Ryszarda raczej też. Proponuję dodać sułtana Bajbarsa, Fryderyka Barbarossę i..... Joannę d'Arc
VII. Gen. Ulysses Grant
X Może Douglas McArthur? I trochę przewrotnie: Fidel Castro? Na pewno Ronald Reagan!

XI Waham się pomiędzy Aleksandrem i Napoleonem.

Hitler, Ludwik XIV, Stalin, Piotr I, Katarzyna II, Ronald Reagan - mylisz dowódców na polach bitewnych z politykami którzy w bitwie nigdy nie dowodzili (w większości - bo np. Hitler owszem, ale wybitnym wodzem nie można go nazwać).

Temat jest o dowódcach a nie politykach i władcach.

IP i czas połączenia logowane. [11173842]
[22.05.2017] 17:27
[02.09.2007] 19:04
de Payens
Domen123 (07.09.02 14:36):
VII. Gen. Ulysses Grant

Hitler, Ludwik XIV, Stalin, Piotr I, Katarzyna II, Ronald Reagan - mylisz dowódców na polach bitewnych z politykami którzy w bitwie nigdy nie dowodzili (w większości - bo np. Hitler owszem, ale wybitnym wodzem nie można go nazwać).

Ha!! Napisałeś o 'wodzach'.
A 'wódz' niejedno ma imię.
OK, czekamy zatem na typy innych internautów.
Co do Hitlera: Kilak akcji miał fenomenalnych. To, że przegrał (na szczęście) nie dyskwalifikuje jego niektórych genialnych wręcz posunięć militarnych. Podobnie zresztą jak Bonapartego. Volenti non fit iniuria

IP i czas połączenia logowane. [11175667]
[03.09.2007] 14:19
Domen123
de Payens (07.09.02 19:04):
Domen123 (07.09.02 14:36):
VII. Gen. Ulysses Grant

Ha!! Napisałeś o 'wodzach'.
A 'wódz' niejedno ma imię.
OK, czekamy zatem na typy innych internautów.
Co do Hitlera: Kilak akcji miał fenomenalnych. To, że przegrał (na szczęście) nie dyskwalifikuje jego niektórych genialnych wręcz posunięć militarnych. Podobnie zresztą jak Bonapartego.
No masz rację - nie uściśliłem że chodzi mi o dowódców wojska, a nie o przywódców .

No to teraz dopowiadam - a co do Hitlera to masz rację ale jak dla mnie jego wpadki (a było ich znacznie więcej niż "genialnych posunięć") dyskwalifikują go moim zdaniem jako dobrego wodza.

Właściwie to można by się pokusić że gdyby nie wtrącanie się Hitlera w sprawy wojskowe to Rzesza by tą wojnę wygrała.

IP i czas połączenia logowane. [11181180]
[03.09.2007] 14:22
Domen123

IX. Stalin

Stalin? Jakimś szczególnym geniuszem wojennym to nie był, no ale trzeba przyznać że dopinać swego umiał - wszystkie cele jakie sobie postawił to osiągnął.

Ale spanikował kiedy Niemcy byli pod Moskwą - powiedział "Zaprzepaściliśmy wszystko co stworzył Lenin" i się załamał - to jego chwila słabości, więc jednak taki całkiem niezłomny nie był.

No ale skuteczny był - nie dość że był dobrym dowódcą to jeszcze owinął sobie wokół palca Roosvelta i Churhila... (głównie tego pierwszego)

IP i czas połączenia logowane. [11181215]
[03.09.2007] 19:40
i ogrodzil sie ...
...drutem kolczastym. 42 000 km granic lądowych,do tego gułagi, poligony, obiekty wojskowe...duza czesc metarulgi miala robote z wytwozeniem drutu kolczastego.A wodz ,ktory mi sie podobał? Żadnego nie znałam...

IP i czas połączenia logowane. [11183724]
[03.09.2007] 23:29
Domen123

A Stalin był trochę za miękkim chu-jem robiony. Czekał aż go Hitler zaatakuje zamiast pójść na Europe 5-10 lat wcześniej. Np w 33 lub 36 roku. Gdyby tak zrobił to by podbił świat.

Czy ja wiem czy by świat podbił - bardziej prawdopodobne że by mu tu Polacy urządzili drugą "Wojnę Zimową".

W 1920 jakoś udało nam się ich powstrzymać.

Biorąc pod uwagę straty w czołgach z 1939 roku (z ok. 75 w sumie zniszczonych, 42 rosyjskie czołgi zostały skreślone z rejestru, a kolejne 450 uległo awariom lub uszkodzeniom - ale większość awariom) to nie wydaje mi się żeby mógł podbić Europę.

Wiesz jakie problemy miała armia czerwona w 1939 roku w Polsce? - co najśmieszniejsze nawet te armie które nie napotykały wogóle oporu nie wyrabiały się z normami (czyli nie pokonywały tyle kilometrów dziennie ile im wyznaczono).

Armia Czerwona znaczyła ślad swojego przemarszu kupą złomu niezdolną do samodzielnego poruszania się - ich dywizji pancernych nie trzeba było niszczyć bo same się rozpadały... A w 1939 większość sprzętu mieli strasznie przestarzałe - i olbrzymie problemy z transportem i logistyką...

Gdyby tylko Polacy mieli wtedy na wschodzie jakieś normalne siły to nie wiem czy ta wojna nie wykrwawiłaby Rosjan.

IP i czas połączenia logowane. [11185919]
[31.05.2011] 17:31
TomekMajster
Domen123 (07.09.03 23:29):
<cytat>
A Stalin był trochę za miękkim chu-jem robiony. Czekał aż go Hitler zaatakuje zamiast pójść na Europe 5-10 lat wcześniej. Np w 33 lub 36 roku. Gdyby tak zrobił to by podbił świat.
</cytat> Czy ja wiem czy by świat podbił - bardziej prawdopodobne że by mu tu Polacy urządzili drugą "Wojnę Zimową". W 1920 jakoś udało nam się ich powstrzymać. Biorąc pod uwagę straty w czołgach z 1939 roku (z ok. 75 w sumie zniszczonych, 42 rosyjskie czołgi zostały skreślone z rejestru, a kolejne 450 uległo awariom lub uszkodzeniom - ale większość awariom) to nie wydaje mi się żeby mógł podbić Europę. Wiesz jakie problemy miała armia czerwona w 1939 roku w Polsce? - co najśmieszniejsze nawet te armie które nie napotykały wogóle oporu nie wyrabiały się z normami (czyli nie pokonywały tyle kilometrów dziennie ile im wyznaczono). Armia Czerwona znaczyła ślad swojego przemarszu kupą złomu niezdolną do samodzielnego poruszania się - ich dywizji pancernych nie trzeba było niszczyć bo same się rozpadały... A w 1939 większość sprzętu mieli strasznie przestarzałe - i olbrzymie problemy z transportem i logistyką... Gdyby tylko Polacy mieli wtedy na wschodzie jakieś normalne siły to nie wiem czy ta wojna nie wykrwawiłaby Rosjan.

Masz rację gdyby nie wojna z Niemcami to Ruscy by dostali jak w 1920-tym roku

IP i czas połączenia logowane. [18438017]
[02.06.2011] 11:10
marasbone
Znam się bardziej na II wojnie światowej więc tu napisze. Rommel, Guderian, Montgomery, Żukow, Koniew - moim zdaniem najlepsi dowódcy.

IP i czas połączenia logowane. [18444393]
[25.09.2013] 23:30
HIS
Ciężko powiedzieć, nie znam wszystkich, ale według mnie w gronie najlepszych z pewnością są:
- Napoleon Bonaparte
- Aleksander Macedoński
- Czyngis Chan
- Hannibal
- Ferdynand Foch

IP i czas połączenia logowane. [20762949]
[08.11.2013] 16:51
.leming.
Donald Tusk

IP i czas połączenia logowane. [20850814]
[19.11.2013] 11:58
pele
Moim zdaniem geniuszem jest Jan III Sobieski
Widać to pod wiedniem

IP i czas połączenia logowane. [20870473]
[28.04.2015] 01:30
E. von Manstein
Zenon Kuśmider.

IP i czas połączenia logowane. [21742869]
[28.04.2015] 13:16
Kasia T
Wodzem wszech czasów z pewnością jest Bronisław Komorowski.

IP i czas połączenia logowane. [21743467]
[04.05.2015] 22:45
glistawgilzie
Domen123 (07.09.2007.01 17:15):

Naprawdę uważasz, że oni wygrali te bitwy, batalie. Ci wodzowie. Twoja głupota mnie przeraża. Te wydarzenia zaistniały dzięki odwadze, czytaj krwi i zaślepieniu tysięcy ludzkich istnień. W imię lepszego życia, pieniędzy, wolności, realizacji własnych marzeń. Dla ciebie to nic nie znaczące ofiary, ale czy ty ryzykowałbyś własnym życiem na ich miejscu. Podejrzewam, że jesteś śmierdzącym tchórzem. Nie musisz nawet udawać bohatera, jesteś nim, genialnym militarnym strategiem.

IP i czas połączenia logowane. [21754061]
[15.05.2015] 14:54
Ojejej!
Jesteś zwykłą glistą, glista.

IP i czas połączenia logowane. [21769235]
[18.06.2015] 21:51
darro288
Ja stawiam na Janka Sobieskiego...miał do dyspozycji jazdę uważaną za najlepszą czyli husarię...chociaż Turcy też mieli janczarów i sipahów...z drugiej strony nie ma co kategoryzować bo ciężko dzisiaj konfrontować wodzów z różnych epok na jednym polu walki..można tylko prowadzić dywagacje co by było gdyby...zwłaszcza że w wielu przypadkach wojennych dużą rolę odgrywało niejednokrotnie szczęście, pogoda albo głupota wojsk przeciwnych...naprawdę ciężko jest wybrać wodza wszechczasów coś tam było!
człowiek!
może dostoł!
może!

IP i czas połączenia logowane. [21822846]
[04.07.2015] 15:55
histo Ryjka
Chief Joseph, właśc. Hinmaton-yalatkit, (Grom Nad Górami) - wódz Indian Nez Perce. Człowiek, który nie chciał walczyć. Do walki został zmuszony. A walczył tak, że nazwano go Czerwonym Napoleonem.
cyt z Wiki: "Ze względu na niebywałe wyczyny militarne Nez Perce (przebyli w 1877 ponad 2700 km, mając tylko 191 wojowników, w tym 50 doświadczonych, i stoczyli 14 bitew oraz potyczek) Józefa nazwano "czerwonoskórym Napoleonem", przypisując mu dowodzenie we wszystkich bitwach i wpływ na całe plemię, choć nigdy wcześniej nie uczestniczył w żadnej bitwie i tylko raz polował na bizony, co nie umniejsza w żaden sposób jego odwagi, zdolności strategicznych, wielkoduszności i daru wymowy. Równie wielką rolę w wojnie 1877 odgrywali wodzowie Zwierciadło, Głodny Łoś i przyrodni brat Józefa, Olikut (czyli Żaba), którzy jednak zginęli w Górach Niedźwiedziej Łapy."
Te 2700 km to była droga do Kanady pod nieustannym naporem "Jankesów".
Można o nim przeczytać w: Brian Mooney, 100 największych przywódców, wyd. Świat Książki, Warszawa, 2008, ISBN 978-83-7391-958-7, tłum. Marek Urbański.

IP i czas połączenia logowane. [21853002]
[16.08.2016] 09:13
Twoja Babcia
I.Aleksander Macedoński
II.Atylla
III.Czyngis Chan
IV.Barbarossa
V.Jan II Kazimierz,Jeremi Wiśniowiecki
VI.Józef Pułaski
VII.nie mam
VIII.Philippe Ptain,Enver Pasza,Siemion Budionny
IX.Gieorgij Żukow, Konstanty Rokosowski, Bernard Law Montgomery
X.Nikita Chruszczow ,Fidel Castro
XI.Gieorgij Żukow u@@@b

IP i czas połączenia logowane. [22413448]
[12.02.2017] 20:44
MCDOOONALD
Czemu zapomnieliście o Sun-Tzu?

IP i czas połączenia logowane. [22643688]
[20.02.2017] 14:07
bocadilla  45435345@tlen.pl
Brakuje wyraźnie w tych listach także Kondeusza Wielkiego, który zapewnił Francji dominacje militarną na wiele dziesięcioleci... [url=https://fashionoutlet.biz/ ]hurtownia odzieży outlet[/url]

IP i czas połączenia logowane. [22651698]
[08.03.2017] 12:10
Skrupulatny85
Heloł, a Wilhelm Zdobywca??
http://ostatnikrolowie.pl/artykul/6 ,wilhelm-zdobywca-kr%C3%B3l-anglii.html
TROCHĘ jednak namieszał w historii Europy wczesnośredniowiecznej..

IP i czas połączenia logowane. [22670519]
[16.04.2017] 13:09
cosnapisze
No ja bym jeszcze dodał Karola XII

IP i czas połączenia logowane. [22710037]
[27.04.2017] 12:41
mamoka2345
MCDOOONALD (17.02.2017.12 20:44):
Czemu zapomnieliście o Sun-Tzu?

Jakimi bitwami się wsławił? Tyle, że był filozofem wiem, ale nie jest to postać szczególnie mi bliska.

IP i czas połączenia logowane. [22721352]

» Odpowiedz na ten temat