o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Niepełnosprawni
 » Odpowiedz na ten temat

Zasiłek pielęgnacyjny ?

[05.04.2007] 17:36
Cynamoneczka
Choruje już jakiś czas na astmę, od 2004 r leczę się w poradni pulmologicznej, teraz otrzymałam orzeczenie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności- niestety z tego co mi mówiono nie otrzymam zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ nie uzyskałam stopnia przed 16 rokiem życia
( mam 25 lat)... moje pytanie brzmi, czy mogę liczyć na jakieś dofinansowania w jakiś innych instytucjach ? albo gdzie szukać.

bardzo proszę o odpowiedzi Feniks siada tam gdzie ukryty jest skarb

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[16.05.2007] 20:03
Tad
To nie zależy od momentu orzeczenia.Jeżeli lekarz stwierdzi że byłaś inwalidą przed 16 rokiem życia to zasiłek ci się należy.
Pozdrawiam.

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [10334287]
[21.06.2007] 17:20
Kot w butach... ortopedycznych  perseu@tlen.pl
Zgadzam się z Tad-em
Oto podstawa prawna:
Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Do zasiłku pielęgnacyjnego uprawnione jest:
1) niepełnosprawne dziecko,
2) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) osoba, która ukończyła 75 lat,
4) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 144,00 zł miesięcznie. Zasiłek ten nie przysługuje osobie przebywającej w rodzinie zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Dane ze stronki: http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?Op enFrameset

Moim zdaniem spełniasz czwarty punkt. Podobnie zresztą jak ja, czyli obecnie niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym a przed 21 rokiem życia stopniu lekkim. Innymi słowy mówiąc ważne jest abyś miała niepełnosprawność ustaloną przed 21 rokiem życia, bez względu na jej stopień. W moim wypadku musiałem się zgłosić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i poddać badaniu przez lekarza. Pieniądze wypłacał kiedyś ZUS, a teraz MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE, lecz trzeba się do niego po to zgłosić z dokumentem uzyskanym z Powiatowego. Pieniądze naliczane były od dnia złożenia wniosku w Powiatowym, plus jeden miesiąc do przodu.

Pozdrawiam
Kot w butach… ortopedycznych

P.S.
Obecnie ten zasiłek wynosi 153,00 PLN
Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem, ale nie myli się tylko ten co nic nie robi

IP i czas połączenia logowane. [10597607]
[22.06.2007] 13:15
Cynamoneczka
no dobra orzeczenie mam po 21 roku życia a przedtem żadnego orzeczenia nie miałam, to niby mam lekki stopień?? 3 grupę?? a jak tego dowieść?? jaki lekarz mi to stwierdzi ? kilka lat wstecz.... jakoś nie rozumiem :|

czyli jednak mogę starać sie o zasiłek pielegnacyjny ??

pozdrawiam Feniks siada tam gdzie ukryty jest skarb

IP i czas połączenia logowane. [10603874]
[22.06.2007] 13:17
Cynamoneczka
pp.s. lekarz który mnie leczył do 16 roku życia już nie żyje a kartoteki nie prowadził bo to było prywatnie :| Feniks siada tam gdzie ukryty jest skarb

IP i czas połączenia logowane. [10603896]
[19.12.2014] 07:27
[22.06.2007] 13:51
Skoro tak jest jak napisałaś to myślę, że nie masz szans na zasiłek pielęgnacyjny. Niestety liczą się dokumenty. I to nie tylko od lekarza ale z komisji orzekającej stopień niepełnosprawności. Ja pierwszy raz przed taką komisją stanąłem w wieku 15 lat. Trochę to głupie, bo można sobie wyobrazić człowieka ciężko chorego, niejednokrotnie poruszającego się na wózku, któremu odmawia się tego zasiłku tylko dlatego, że zaginęły jego dokumenty, lub nie miał możliwości stanąć przed komisją lekarską przed 21 rokiem życia, ponieważ na przykład mieszkał w małej wsi i nie było jego rodziców stać na podróż do miasta, lub początkowo jego schorzenie łagodnie się z nim obchodziło i rodzicom wydawało się, że wyzdrowieje. I ostatnia możliwość: rodzice nie wiedzieli, że tak powinni postąpić, bo im nikt o tym nie powiedział lub ten ktoś był sierotą i nie miał kto się nim zająć.
Natomiast dostanie taki zasiłek ktoś, kto miał szczęście stanąć przed komisją przed 21 rokiem życia, orzeczono mu niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym na stałe przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i… szeroko omija ZUS. Dlatego, że w międzyczasie jego stan się na tyle poprawił, że ZUS by go „uzdrowił”. Osobiście znam taki przypadek, a nie sądzę aby był wyjątkowy.
Dlatego lepiej licz sama na siebie Cynamoneczko, przynajmniej będziesz miała pewność, że się nie przeliczysz Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [10604256]
[22.06.2007] 13:56
Cynamoneczka
wiem ze nie mam szans, w lutym stanelam pierwszy raz przed komisja, a jak pisalam orzeknieto mi od 2004 :|, odwoływalam sie 2 razy, jakies tam poszlaki mialam w kartotekach ale malo papierkow.... teraz chce starac sie o rente, ale tez malo wiem a kazdy co inne mowi, a chcialabym dobrze do tego sie przygotowac... chyba zaloze temat....

pozdrawiam Kocie w butkach ortopedycznych Feniks siada tam gdzie ukryty jest skarb

IP i czas połączenia logowane. [10604308]
[22.06.2007] 15:53
Jeżeli brakuje Tobie wiedzy o tym: jak starać się o przyznanie renty z powodu niezdolności do pracy, to zapraszam do źródła:

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400

Jeśli spełniasz kryteria to spróbuj, niczym nie ryzykujesz. Wiele zależy od lekarza-orzecznika. Teraz i tak jest lepiej, bo musi Cię zbadać lekarz specjalista od schorzenia z powodu którego o rentę się starasz. Onegdaj było absurdalniej. Na przykład o tym czy się kwalifikuję czy nie do przyznania renty, orzekała lekarka o specjalności ginekologia, a przecież jestem facetem i moje schorzenie jest jak najbardziej natury neurologicznej Dopiero podczas następnej komisji trafiłem na lekarza neurologa z prawdziwego zdarzenia. Aby było ciekawiej dodam, że w czasie gdy starałem się o zasiłek pielęgnacyjny w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (przy okazji załatwiałem „kartę parkingową”), to urząd ten wysłał zapytanie do ZUS-u: jaki u nich mam stopień niepełnosprawności. Reakcja ZUS-u była taka, że najpierw wezwali mnie na ponowną komisję, choć na moim orzeczeniu wyraźnie jest zawarte stwierdzenie „renta stała”. Na szczęście i tym razem miałem szczęście trafić na lekarza a nie urzędnika, i wszystko dobrze się skończyło. I dopiero po tym ZUS powiadomił Powiatowy o tym, że rzeczywiście moja niepełnosprawność jest w stopniu umiarkowanym. Zostałem wezwany do Powiatowego i… znowu zostałem przebadany przez lekarza, tym razem z Powiatowego To po co była ta cała karuzela?
Wiesz, jeśli przyznają Ci rentę to będzie dobrze, nigdy na astmę nie chorowałem, więc nie wiem na ile utrudnia ona Twoje życie. Najważniejsze, że masz w ogóle orzeczoną niepełnosprawność, nawet taką bez pieniędzy. Dzięki temu możesz liczyć na większe szanse w zatrudnieniu z firmach o statusie zakładu pracy chronionej.

Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [10605300]
[25.06.2007] 12:19
Cynamoneczka
Dzięki za wiadomości, są bardzo przydatne, zwłaszcza dla mnie , bo nic nie wiem co mi sie należy itd, astma cóż niekiedy ciężko sie z nią żyje bo nie mogę oddychać i lezę i niczym rybka ledwo co łapie oddech wolałabym mieć inną dolegliwość... ale cóż najbardziej boje się ze sie kiedyś uduszę :| już raz leżałam pod tlenem straszne mając astmę niekiedy można zapomnieć ze sie jest chorym, wiec tak sobie myślę ze jak będę na komisji a nic mi nie będzie dolegać to nic mi sie nie dostanie ... ale cóż muszę sie jakoś postarać mam nadzieje ze w ciągu miesiąca uda mi sie badania nowe zrobić i złożyć wniosek

pozdrawiam Kocie Feniks siada tam gdzie ukryty jest skarb

IP i czas połączenia logowane. [10624138]
[20.04.2010] 21:40
Domyyy
Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje dziecku z lekkim niedosłuchem? 40% prawego ucha? Bedzie nosil aparat i chcę sie dowiedziec czy w takiej sytuacji mohę ubiegać sie o zasiłek pielegnacujny? Z góry dziekuję za cenne inf.

IP i czas połączenia logowane. [16563047]
[21.04.2010] 00:04
Fundacja-Razem-Do-Celu
Domyyy (10.04.20 21:40):
Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje dziecku z lekkim niedosłuchem? 40% prawego ucha? Bedzie nosil aparat i chcę sie dowiedziec czy w takiej sytuacji mohę ubiegać sie o zasiłek pielegnacujny? Z góry dziekuję za cenne inf.
Celem otrzymania zasiłku, należy najpierw otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności. Dalsze pytania proszę kierować na maila. Proszę w mailu podać imię i nazwisko.
Pozdrawiam. www.razem-do-celu.org.pl
fundacja.razemdocelu@wp.pl
Fundacja Na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Razem Do Celu"

IP i czas połączenia logowane. [16563632]
[23.05.2010] 16:09
trish_pl
Chcesz znać odpowiedź na to pytanie?
Nie wahaj się zajrzeć tu: http://gttp.pl/slowa_kluczowe_z_zadanego_pyt ania Znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie. Polecam!

IP i czas połączenia logowane. [16706728]
[15.03.2011] 13:37
mcjahooo
popatrz lepiej tu: http://zasilek-pogrzebowy.blogspot.com

IP i czas połączenia logowane. [18141588]
[24.03.2011] 19:31
KamilK
Porady dla osób niepełnosprawnych:
e-mail: fundacja.razemdocelu@wp.pl http://fundacja.blogspot.com/

IP i czas połączenia logowane. [18178421]
[22.02.2012] 18:24
Joanna1962
mam syna chorego na astmę od urodzenia orzeczenie otrzymał pierwszy raz mając 9 lat od tego czasu otrzymywał zasiłek teraz jednak powiedziano że nie mam co starać się o zasiłek pielęgnacyjny gdyż musi przynajmniej być dwa razy w roku w szpitalu i co drugi miesiąc chorować ,ma indywidualne nauczanie w domu i wtedy nie choruje tak często kiedy był mały co roku był w szpitalu i ciągle chorował kiedy posłałam go w pierwszej klasie gimnazjum do szkoły ponownie zaczął ciągle chorować tak że przeszedł znowu na nauczanie domowe teraz mniej choruje czy to prawda że nie dostanie zasiłku

IP i czas połączenia logowane. [19342608]
[26.06.2012] 10:17
Akszy
Hej
ja tez mam taki problem.
Od urodzeniac choruje na astme,leczylam sie już u wielu lekarzy i każdy ma moje "dane".Przed komisją stałam kilka razy i miałam orzeczenie bodajże o lekkiej niepełnosprawności jednak w wieku ok 18 lat stwierdzili,że jestem "zdrowa" i odebrali mi zasiłek,pozniej juz nic z tym nie robiłam,jednak teraz chce ponownie sie o to starac.Jakie dokumenty i z ilu lat musze mieć?i czy wogole należy mi sie ten zasiłek?dodam,że choruje nadal..prosze o jakieś odpowiedzi

IP i czas połączenia logowane. [19649045]
[18.11.2012] 15:42
w220462
Mam 50 lat skonczone,jestem po operacji bebenka w uchu i stracilam sluch na to ucho oraz w duzym stopniu mam niedosluch na drugie ucho ,choruje na zespol niespokojnych nog oraz nadcisnienie,mam wielopoziomowa dyskopatie staram sie o orzeczenie stopnia niepelnosprawnosci,mam 20 lat przepracowane z niewielkimi przerwami ,ostatnio bylam rok na bezrobotym bez prawa do zasilku czy moge sie starac o rente

IP i czas połączenia logowane. [20009453]

» Odpowiedz na ten temat