o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Zdrowe życie
 » Odpowiedz na ten temat

cholestaza - dieta wątrobowa

1 2
[09.03.2007] 12:23
nijka
Witam wszystkich. Jestem w 35 tc. i ostatnio wykryto u mnie cholestazę (objawia się swędzeniem całego ciała). Kazano mi zastosować dietę wątrobowa. W Internecie jest dużo o tym, co można jeść a czego nie, jednakże jakiegokolwiek jadłospisu nie ma. Może któraś z was to przechodziła i mogłaby się podzielić tym, co jadła i jak to przyrządzała z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam- NIJKA

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[14.03.2007] 03:04
dotte
z pelnym szacunkiem dla przyszlej mamy:

Przy cholestazie wzrasta bilirubina. Zaczyna swedziec jesli poziom we krwi przekroczy 4-5mg/dl
Przy 2,2 widac mocne zazolcenie oczu, powyzej 3 skora zolta jak cytryna.

N
Jesli nie ma zoltej skory i oczu, nie ma wysokiej bilirubiny powyzej 3mg%, nie ma podniesionej alkalicznej fosfatazy, to oznacza, ze konowal chce Cie zbyc pod byle pozorem udajac wazniaka.
I kaze jeszcze glodzic bez zadnego sensu niemowlaka.

Przyczyna swiadu jest calkiem normalna i przyziemna. Poprzez lozysko przechodza juz bialka utworzone przez odrebny organizm dzidziuni,
ktora moze miec nie tylko inna grupe krwi, ale i tysiace innych czynnikow wywolujacych reakcje podobna do malej alergii.

To juz niedlugo i zobaczysz, jaka to radosc miec niemowlaczka.

Ehhh... ile bym dal, zeby przezyc to jeszcze raz i potem znowu.

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [9850295]
[15.03.2007] 17:09
nijka
dotty przykro mi ale sie mylisz, 3 lekarzy sie konsultowalo co do moich objawow i postanowili rozwiazac mi ciaze miesiac wczesnij bo bylo zbyt duze ryzyko obmarcia plodu

IP i czas połączenia logowane. [9861548]
[15.03.2007] 17:11
nijka
a i jeszcze jedno choestaza malo kiedy objawia sie zmiana koloru skory, to zaczyna sie od swedzenia stop i dloni a potem calego ciala

IP i czas połączenia logowane. [9861575]
[17.03.2007] 21:40
Absolwent
Masz calkowita racje.
Ryzyko 15 procent przy wyczekiwaniu ma sie nijak do niskiego ryzyka wprowadzenia porodu w 37 tygodniu. Swoja droga, cholestaza w ciazy to temat w ktorym istnieje niewiele
statystyk, bowiem nie ma pewnych metod stuprocentowej diagnozy. do dotty:
nie wiem, czy jestes z branzy, ale zapobiegawczo: cholestaza nie jest synonimem zoltaczki.

IP i czas połączenia logowane. [9879828]
[23.07.2014] 13:53
[02.04.2007] 22:12
justa 2000  justa2000-1980@tlen.pl
witam!
jak bylam w szpitalu to oczywiscie mialam diete watrobowa ale i bezsolna . Wszystko bylo gotowane i bez przypraw . Nie moglam jesc surowych owocow a juz szczegolnie pestkowych. Zero pieczywa bialego i warzyw straczkowych.
pozdrawiam .

IP i czas połączenia logowane. [10001213]
[10.04.2007] 12:03
gold
mam pytanie, czy można zapobiec cholestazie przed ciążą?Jest u mnie ryzyko tej choroby ,ponieważ w pierwszej ciąży miałam tą przypadłość i z tego co powiedział mi lekarz , na 99 % powtórzy się ona przy drugiej ciąży.

IP i czas połączenia logowane. [10058024]
[10.04.2007] 20:40
nijka
justa 2000
ja lezac w szpitalu dostawalam zas tylko biale pieczywo, zero ciemnego ehhh kazdy radzi co innego

gold
z tego co sie orientuje to jako takiego srodka zapobiegawczego nie ma, jedynie sposob odzywiania. Moja mama bedac ze mna w ciazy tez miala te przekleta chorobe, potem zaszla w ciaze ponownie i nie miala juz jej nawrotu, za to ja ja "odziedziczylam" i mialam cesarskie ciecie w 1 dniu 36 tygodnia ciazy, wlasnie za 2 dni moja coreczka konczy miesiac aprawidlowo powinna sie urodzic za 5 dni. Na szczescie wszystko bylo ok, mala dostala 10 punktow.

IP i czas połączenia logowane. [10063573]
[12.04.2007] 22:21
gold
dzięki za informacje, też słyszałam,ze prawidłowe odżywianie jest ważne przy tej chorobie ale ja mam nadzieje,ze jeszcze są jakies inne złote środki.

IP i czas połączenia logowane. [10080665]
[13.04.2007] 21:22
nijka
gold
teraz mi sie przypomnialo ze przepisali mi jeszcze Essentiale Forte, jest to bezpieczny lek, ja go bralam krotko bo tylko 4 kapsulki http://www.apteka.gda.pl/essentiale-forte-ka ps-p-1825.html

IP i czas połączenia logowane. [10087671]
[01.05.2007] 16:34
w-iola
nijka,
pewnie juz urodzilaś śliczne dziecię i swędzenie umknęło a Ty jesteś szczęśliwą mamą. Moja dobra rada, zrób USG brzuszka i sprawdź stan wątroby, pęcherzyka żółciowego - napewno dostałaś ochronkę np Lacidofil, Essenciale Forte to oznacza, że coś się dzieje z wątrobą. Może będziesz chciała drugie dziecko i lepiej już teraz zadbać o swój stan abyś nie zastanawiała się, czy znowu dopadnie Cię cholestaza.
Tak jak piszecie dziewczęta ta choroba jest niezbadana przez medycynę to tak jak alergia ale można przynajmniej postarać się nie doprowadzać się do takiego stanu. Każda wie, że jak jesteśmy w ciąży to mamy duuży apetyt od ogórka po majonez a wątroba nie była do tego przyzwyczajona. Przy cholestazie są pewne zakazy w jadłospisie a zabójstwo to żółty ser. Mogłabym o tym pisać ale jeśli macie pytania to służę podpowiedziami.

IP i czas połączenia logowane. [10217406]
[17.05.2007] 10:12
bela1
Wiem co to cholestaza bardzo dobrze bo sama ją przeszłam i cudem jest jak pojawia sie po 30-tyg ciązy! Teraz jestem z drugim dzieckiem w drugim miesiacu i JUZ zaczyna sie ten KOSZMAR: dieta,leki,czeste badania i straszny niepokój co dalej bedzie z moim dzieckiem? Jak tak dalej pójdzie to zaczną na mnie robić doswiadczenia w szpitalu z lekami dożylnymi i patrzeć czy jest mi lepiej czy gorzej ? I CO JA MAM TERAZ ROBIC MYŚLEĆ ?

IP i czas połączenia logowane. [10336298]
[17.05.2007] 11:01
nijka
bela1 badz dbrej mysli

niech cie pocieszy fakt, iz teraz wykrywaja te chorobe dosyc szybko i staraja sie jej zapobiec lub zmniejszyc jej postepowanie. Moja mama bedac ze mna w ciazy tez to miala, tyle ze w tamtym okresie stwierdzili ze to jest zoltaczka, wywiezli ja do szpitala zakaznego, gdzie przebywaly osoby chore na zoltaczke, to cud ze ona sie tym nie zarazila bedac w ciazy, bo nie wiem czy nie byloby to gorsze niz ta cholestaza. Powiem ci ze tez sie boje drugiej ciazy i zastanawiam sie czy nie bede miala nawrotu tego "dziadostwa", pociesza mnie fakt iz moja mama w drugiej ciazy juz tego nie miala, wiec jest szansa na to ze mnie tez to ominie. Pozdrawiam cie i zycze ci dobrego donoszenia ciazy - nijka

IP i czas połączenia logowane. [10336514]
[23.05.2007] 18:01
bala1
Dzięki NIJKA za pocieszenie Powiem ci tylko że wygladam jak straszydło bo na dodatek mam duże zgagi po słodkim,słonym,tłustym i nie trawie produktów mlecznych! Więc na śniadanie zjadam bułkę z dzemem słodzonym fruktozą a na obiad gotowane warzywa na wodzie i jakieś mieso-drób a deser-biszkopty . Jesssu a tu jeszcze 30 tygodni! POWIEDZ SAMA CZY TO SPRAWIEDLIWE ŻE INNE ZAŻERAJA SIE KIEŁBASAMI Z GRILA I POPIJAJĄ COLĄ ? BOŻE !!!

IP i czas połączenia logowane. [10381618]
[22.11.2007] 13:58
ange77
witam cholestatyczki
ja mialam cholestaze -okropnosc bylam w szpitalu a za 5 lat usunieto mi worek powodzenia

IP i czas połączenia logowane. [11701835]
[02.01.2008] 10:09
nijka
ange77
co ty za bzdury pleciesz, cholestaza ciazowa nie ma nic wspolnego z wycieciem trojego woreczka. Ty chyba nie dokonca rozumiesz co to jest ta choroba, albo lekarz nagadal ci jakis glupot tak jak probowal to zrobic mi. Jak poszlam do szpitala i sam ordynator podczas badania zobaczyl blizne na moim pepku i powiedzialam mu ze to po kolczyku to zaczol mi wmawiac ze od kolczyka mam cholestaze ciazawa. Tak sie wkurzylam, ze zrobilam mu przy pielegniarkach taki wyklad na temat cholestazy, ze facet nie wiedzial gdzie ma wzrok podziac. Masz tu jest bardzo fajny art. o cholestazie poczytaj sobie, pozwole sobie zacytowac jedno zdanie, ktore tyczy sie twojej wypowiedzi: "Cholestaza ciężarnych nie powoduje trwałego uszkodzenia wątroby, a więc nie pozostawia żadnych konsekwencji zdrowotnych po porodzie"

IP i czas połączenia logowane. [11962782]
[02.01.2008] 10:10
nijka
zapomnialam dodac link:
http://www.maluchy.pl/artykul/170

IP i czas połączenia logowane. [11962791]
[02.01.2008] 10:27
nijka
mam takie ogolne pytanie do wszystkich ktore przechodzily te chorobe, czy stosujecie jakies srodki antykoncepcyjne, bo wiem ze wiekszosc ma przeciwskazania jesli ktos mila cholestaze :"Należy również pamiętać o tym, że cholestaza wewnątrzwątrobowa w wywiadzie stanowi przeciwwskazanie do stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (ponieważ mogą wywoływać podobne objawy)".

IP i czas połączenia logowane. [11962876]
[13.03.2008] 22:47
artedi
cholestaza a antykoncepcja hormonalna
u mnie cholestaza pojawiła się dość późno: w drugiej ciąży w 38 tygodniu; po lekach poziomy wszystkich wskaźników się obniżyły i w 40 tyg. wywołano poród naturalny (na moją prośbę, gdyż wolałam go od cesarki)
Ostatnim wskazaniem doktora, wypowiadanym dość stanowczo, było to że nie mogę stosować żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych... cholestaza jest związana z zaburzeniami hormonalnymi - walką hormonów łożyska z moimi - więc stosowanie hormonów które blokują płodność (podobne hormony działają podczas ciąży) może przynieść szkody wątrobie...
chciałabym mieć jeszcze dzieci, ale za jakiś czas, więc szukam także skutecznych środków antykoncepcji. poważnie myślę o wieloobjawowych metodach opartych na obserwacji, jakoś ekologia do mnie przemawia
czy może ktoś ma doświadczenie w tych metodach, bo z tego co slyszę w mediach i naszych świetnych kabaretach to raczej nie brzmi zachęcająco

IP i czas połączenia logowane. [12402599]
[15.03.2008] 19:56
Efka28
A ja mam takie pytanie dla tych co sie orientuja. Ja nigdy nie bylam w ciazy ale planuje. Raz jak mialam 23 lata zaczelam brac Diane35 na pozbycie sie tradziku i zrezygnowalam po jednym opakowaniu bo dostalam okropnego swedzenia calego ciala, a zaczelo sie od dloni. Dodatkowo mialam wysypke, wygladalam i czulam sie okropnie. Czy to oznacza ze bedac w ciazy bede miala takie same reakcje? Czy to wlasnie cholestaza?

IP i czas połączenia logowane. [12411928]
[26.03.2008] 22:33
35236rgx
http://szybkitomek.pl/?id=30386

IP i czas połączenia logowane. [12476111]
[03.04.2008] 19:55
myszka2100
witam jestem w 38 tygodniu a więc koncówka dzis byłam zrobic badania na cholestaze mam ten sam problem swędzi w poniedziałek beda wyniki więc czekam zastanwiem sie tylko czy któras z dziewczyn ktora miała ta chorobę może mi odpowiedzieć czy swędziało ja cały czas i całe ciało i o jakich porach bo ja mam zazwyczaj ze swędzi wieczorem i z rana i są to wybrane miejsca raz dłonie innym razem piersi lub stopy i jak szybko to przychodzi tak szybko odchodzi pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [12519516]
[07.04.2008] 22:05
artedi
hej.u mnie też pojawiło sie to w 38 tyg. - swędzenie dłoni i stóp przechodzące wzdłuż żył w górę, po tygodniu swędziała mnie nawet twarz i uszy - jak piszesz też nasilało się to wieczorem i rano. Najważniejsze są wyniki i odpowiednie leczenie, ale też stan dziecka - mnie od razu skierowano do szpitala i do porodu już nie wypuszczono: KTG dzieciątka obserwowali oraz to czy leki skutecznie działają. Cały czas brano pod uwagę cesarkę, w końcu przyspieszono poród naturalny (1 dzień 40 tyg.) Co do swędzenia to działanie leków potwierdzone wynikami nie miało wpływu na swędzenie, ustąpiło dopiero po porodzie. W moim małym miasteczku (30 tys.mieszkańców) w ciągu ostatnich 7 lat byłam 3 przypadkiem z tą dolegliwością. Zdania lekarzy co ze mną zrobić były podzielone, w końcu to ja sama musiałam zdecydować... Moje dzieciątko ma już skończone 4 miesiące, jest zdrowe.

IP i czas połączenia logowane. [12540625]
[14.04.2008] 11:15
nijka
u mnie zaczelo sie od dloni i stop, ptem swedzialo mnie wszystko, myslalam ze zwariuje, u mnie cholestaza pojawila sie w polowie 34 t.c. w pierwszy dzien 36 t.c. postanowiono ze mam za wyskokie wyniki mimo leczenia i zrobiono mi cesarskie ciecie. Jak sobie pomysle, ze przy drugim dziecku w przyszlosci moge miec to samo to mi sie dzieci odechciewa hehe

IP i czas połączenia logowane. [12571577]
[09.09.2008] 12:10
Ash3f
Cholestaza, cholestaza... Mogę wam tylko pozazdrościć...35 tyd kiedy się pojawia U mnie pojawiła się w 29 tyg. Swędziało mnie wszystko co tylko można podrapać Urodziłam syna w 35 tyg. mielismy problemy z jego zółtaczką, zapaleniem płuc i krwawieniem 2 st. do główki. Dziś ma 7 lat i wspaniały z niego chłopak.
Co do środków antykoncepcyjnych, brałam Ciles i Minulet ale po obu lekach cholestaza szybko nawracała juz po 2 tyg. Po roku od porodu zaczęłam przyjmować harmonet, nie miałam zadnych objawów i czułam się świetnie. ( przyznam ze nie wiedziałam ze nie mogę przyjmować środków antykoncepcyjnych bo lekarz mnie o tym nie poinformował łącznie wychodzi 6 lat brania)
Od 3 miesięcy nie uzywam ich. Będę starać się o nowego potomka Oczywiście dieta niskotłuszczowa będzie mi towazyszyć od początku - jesli się tylko uda!Pozdrawiam
P.s. chciałabym porozmawiać z dziewczynami które podjeły ryzyko i postanowiły mieć 2 dziecko pomimo stwierdzonej u nich wcześniej cholestazy, jak szybko się ujawniła, czy wszystko ok z dzidziusiami i takie tam...

IP i czas połączenia logowane. [13423809]
[16.09.2008] 16:16
shamajka
dieta jest potrzebna, bo twoja watroba wysiada. nei nadaza za obslugo dwoch organizmow. nie zawsze w cholestazie podwyzszona jest bilirubina. czasem tylko aspat i alat. i to w niewielkim stopniu. ale z tego neiwielkiego moze sie rozwinac powazny problem i wtedy trzeba rozwiazywac ciaze wczesniej. u mnie bylo w srode 110 i 260 a drugiego juz 170 i 290. na szczescie dostalam szybko leki i podzialaly. i najdziwniejsze ze mnei nei swedzialo bardzo, tylko troszke. nawet nei musialam tego drapac. w kazdym razie 3 tygodnie spedzilam w szpitalu. dzieki temu ze nie leki obnizyly poziomy nie musialam miec cc,ale i tak porod wywolywany wczesniej ze wzgledu na dobro dziecka i mozliwosc zmian w wynikach, co okazalo sie sluszne, bo na dzien przed wywolaniem znow zaczely rosnac. i nei prawda jest ze to nie ma wplywu na dziecko. MA!!!i tzreba uwazac!

IP i czas połączenia logowane. [13463766]
[17.02.2009] 18:28
ania29  karlik30@tlen.pl
Witam.Jeżeli chodzi o cholestazę wątrobową to posiadam lek na tą chorobę. Jest to QUESTRAN polecony przez mojego ginekologa. Ja już urodziłam i go nie potrzebuję a szkoda żeby się zmarnował ( w dodatku trudno było go zdobyć ).Data przydatności do 09.2010 karlik30@tlen.pl lu tel. 793779188

IP i czas połączenia logowane. [14402276]
[02.03.2009] 11:10
rozi810
shamajka (08.09.16 16:16):
dieta jest potrzebna, bo twoja watroba wysiada. nei nadaza za obslugo dwoch organizmow. nie zawsze w cholestazie podwyzszona jest bilirubina. czasem tylko aspat i alat. i to w niewielkim stopniu. ale z tego neiwielkiego moze sie rozwinac powazny problem i wtedy trzeba rozwiazywac ciaze wczesniej. u mnie bylo w srode 110 i 260 a drugiego juz 170 i 290. na szczescie dostalam szybko leki i podzialaly. i najdziwniejsze ze mnei nei swedzialo bardzo, tylko troszke. nawet nei musialam tego drapac. w kazdym razie 3 tygodnie spedzilam w szpitalu. dzieki temu ze nie leki obnizyly poziomy nie musialam miec cc,ale i tak porod wywolywany wczesniej ze wzgledu na dobro dziecka i mozliwosc zmian w wynikach, co okazalo sie sluszne, bo na dzien przed wywolaniem znow zaczely rosnac. i nei prawda jest ze to nie ma wplywu na dziecko. MA!!!i tzreba uwazac!

IP i czas połączenia logowane. [14473363]
[06.03.2009] 01:46
slowianka 686868
bala1 (07.05.23 18:01):
Dzięki NIJKA za pocieszenie Powiem ci tylko że wygladam jak straszydło bo na dodatek mam duże zgagi po słodkim,słonym,tłustym i nie trawie produktów mlecznych! Więc na śniadanie zjadam bułkę z dzemem słodzonym fruktozą a na obiad gotowane warzywa na wodzie i jakieś mieso-drób a deser-biszkopty . Jesssu a tu jeszcze 30 tygodni! POWIEDZ SAMA CZY TO SPRAWIEDLIWE ŻE INNE ZAŻERAJA SIE KIEŁBASAMI Z GRILA I POPIJAJĄ COLĄ ? BOŻE !!!

hej nie wiem nic o chorobie o ktorej piszecie, ale jestem swiezo po ataku i wycieciu woreczka zolciowego, (bez ciazy), jezeli Ci pomoze to, na diecie poza tym co wspomnialas NIE WOLNO JESC JAJEK, nie wiem czy te Towje biszkopty to w zwiazku z tym najlepszy pomysl. Podobnie swieze pieczywo moze byc problemem. lepiej dmuchaj na zimne, powodzenia

IP i czas połączenia logowane. [14492877]
[27.10.2009] 16:11
Agiśka
Ja miałam jeszcze inny problem a propos diety. W czasie ciąży wykryto u mnie cukrzycę. I taką dietę z powodzeniem stosowałam. A gdy w 8 miesiącu dowiedziałam się,że mam jeszcze cholestazę nakazano mi dietę wątrobową. Jednak ta dieta z dietą cukrzycową często się wykluczają. Prosiłam lekarzy o pomoc, ale mi jej nie udzielono. W ten sposób, szperając w literaturze, sama skomponowałam sobie dietę-chyba skutecznie, bo dzidzia urodziła się zdrowa. Oto w przybliżeniu ta dieta: pieczywo tylko typu graham, mleko,twaróg, jogurty- wszystko chude do 2%,owoce bezpestkowe, cytrusy, brzoskwinie i jabłka bez skórek, chude wędliny, na obiad wyłącznie mięso gotowane- najlepiej drób, warzywa raczej też tylko gotowane (unikać marchwi, brokuł, strączkowych, kapusty), unikać surówek, ogórków, pomidory jedynie bez pestek i skórki. Na głód nieźle pomagały mi wafle ryżowe Powodzenia dziewczyny!

IP i czas połączenia logowane. [15698230]
[31.10.2009] 18:53
dyzzma
ja takze mialam choleostaze. wykryto mi ja jak bylam w angli.. dostalam odrazu sterydy, zeby pluca dziecka rozwinely sie szybciej i za tydzien (w 34 tygodniu) urodzilam naturalnie bez wywolywania porodu.

IP i czas połączenia logowane. [15719364]

1 2
 » Odpowiedz na ten temat