o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Niepełnosprawni
 » Odpowiedz na ten temat

Umiarkowany stopień niepełnosprawności

1 «   6 7 8 9 Strony tematu:
[07.12.2010] 13:49
amelia823
Blueroza (07.11.19 13:19):
<cytat>e_nigmatyczna (07.11.18 22:25):
<cytat>Coś się ci pomerdało (07.02.21 02:41):
Z tymi stopniami niepełnosprawności jest coś nie tak: Może umiarkowany stopień niepełnosprawności jest odpowiednikiem zusowskiej całkowitej niezdolności do pracy (tak, tak takie określenie niepełnosprawności obowiązuje w ZUS -ie), ale napotkałam problemy z przyznaniem mi zusowskiej całkowitej niezdolności do pracy , chociaż mam stopień umiarkowany ....Mam schizotypię, leczę się od 6 lat, a innej osobie o tej samej chorobie przyznano rentę socjalną.....

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [17525767]
[08.12.2010] 02:32
smuttaska
amelia823 (10.12.07 13:49):
Blueroza (07.11.19 13:19):
<cytat>e_nigmatyczna (07.11.18 22:25):
<cytat>Coś się ci pomerdało (07.02.21 02:41):
Z tymi stopniami niepełnosprawności jest coś nie tak: Może umiarkowany stopień niepełnosprawności jest odpowiednikiem zusowskiej całkowitej niezdolności do pracy (tak, tak takie określenie niepełnosprawności obowiązuje w ZUS -ie), ale napotkałam problemy z przyznaniem mi zusowskiej całkowitej niezdolności do pracy , chociaż mam stopień umiarkowany ....Mam schizotypię, leczę się od 6 lat, a innej osobie o tej samej chorobie przyznano rentę socjalną.....

To proste, Amelio. ZUS i PFRON to dwie różne, niezależne os siebie instytucje. ZUS stara się zmniejszać liczbę rencistów, PFRON -owi na tym nie zależy. Ja znam przypadek gdzie ktoś w ZUS-ie miał częściową niezdolność do pracy, a z PFRON - u stopień: znaczny. Przy czym opinie orzeczników bywają subiektywne.

IP i czas połączenia logowane. [17528852]
[08.02.2011] 12:54
alaska13
[02-p to zdecydowanie choroby psychiczne-jest to klasyfikacja wg symboli, przyczyn niepełnosprawnosci-do znalezienia w necie, a umiarkowany stopień niepelnosprawności oznacza całkowita niezdolność do pracy na okres podany w orzeczeniu wydanym przez miejski lub powiatowy zespół ds orzekania o stopniu niepełnosprawności.Aha jeszcze jedno-choroby psychiczne nie sa dziedziczne, ale predyspozycje do nich owszem.

IP i czas połączenia logowane. [17812629]
[02.03.2011] 17:46
Justa1988
ja też mam stopień umiarkowany i źle się z tym czuje bo nie czuje sie na osobę niepełnosprawną... Byłam tylko za dzieciństwa chora bo miałam poważną chorobę płuc,ale nie wiem czy to umiarkowany stopień na tą chorobę jest... Bo byłam całkiem u nowego lekarza pytała sie mnie lekarka na co mam tą niepłenosprawność ja jej odpowiedziałam że na płuca a ona mi że z powodu choroby płuc nie mam umiarkowanego troche nie fer to jest bo Babcia mi powiedziała że mam z powodu choroby a jak widziałam na orzeczeniu ten symbol niepełnosprawności 02-P poszukałam na necie to i mi pisało że to lekarz chorób psychicznych... Mam już życiowego pecha nie chce mi się już żyć przez to mam pecha życiowego... Mam też napisane w papierach że niepełnośpawność mam od urodzenia jak to można mieć od urodzenia jak ze mną jest dobrze nawet moi znajomi by nie pomyśleli że ja coś z psychiką... To tylko wina moich rodziców zależało im na pieniądzach wolą bym siedziała w domu i nigdzie nie wychodziła tak jak do teraz nauczyłam siedzieć w domu i ciężko mi będzie poznać i może wyjść na świat z taką świadomością że nie będe mogła cieszyć sie życiem swym nawet nie będę szczęśliwą osobą a tak bym chciała.... Moja Mama mi przykrość zrobiła bo mi powiedziała że psychiczni ludzie nie powinni mieć dzieci przy nich to sie całkiem załamie... Na jak długo można dostać rente? No chyba nie na całe życie bo wtedy nie wiem czy dalej będe w takim stanie żyć... Moje plany zyciowe pójdą na marne... Mam 22 lata a czuje sie na 10 lat... Ne chodze nawet na imprezy nic mój kolega ma rente i normalnie go Mama traktuje pozwala mu na więcej bo chodzi na dyskoteki a ja nawet bym nie mogła czuje sie gorzej jak w więzieniu... Ciągle mam żal do rodziców za to jak ze mną postępują nie pozwole sie na takie traktowanie...

IP i czas połączenia logowane. [18091914]
[08.03.2011] 23:24
sara3535
Od tych klasyfikacji , oraz stopni niepelnosprawnosci mozna dostac malpiego rozumu. Gdy bylam na komisji ,trafil mi sie lekarz ktory orzekal tylko jedna chorobe. Reszta go nie interesowala. Ta komisja pozostawia duzo do zyczenia. Pozdrawiam, najwazniejsze jest to aby do zycia nie podchodzic zbyt powaznie, a wszelkie urzedy omijac wielkim lukiem.

IP i czas połączenia logowane. [18117574]
[24.04.2014] 23:57
[12.03.2011] 22:09
jaka1
Od urodzenie jestem osobą niedosłyszącą a mimo mam obu słuch 70-80db to i mam lekki.Sama nie wiem bo wszyscy mówią że powinnam mieć umiarkowany stopień i powinnam mieć jeszcze 2 inne grupy dopoki nie skonczyłam 16 lat to miałam 3 grupy a teraz tylko jedna na stałą.Czy to to prawda ,że powinnam mieć umiarkowaną już raz starałam się ale dalej lekki i zawsze muszę trafiać na lekarza bezmózgu.?Mimo sprawia mi dużo problemów nawet nie rozumiem co mówią w telewizorze polscy aktorzy a nawet lektorzy muszą być napisy bo inaczej nic.

IP i czas połączenia logowane. [18132705]
[15.04.2011] 09:27
przystojna
witam od niedawna mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oczywiście umiarkowany jestem na rencie jak wiadomo ale z ostatniego
orzeczenia o rencie mam całkowity zakaz pracy więc jak to się ma jedno do drugiego.Może instytucja tzw. ZUS jest niepotrzebna ale by się z tego ucieszyli.

IP i czas połączenia logowane. [18269338]
[21.04.2011] 03:17
c00ba
gonga (07.11.14 14:44):
Umiarkowany stopień - całkowita niezdolność do pracy - 2 grupa
A ja się stanowczo nie zgadzam. Sam mam orzeczony stopień umiarkowany i nigdy nikt mi nie powiedział, że nie mogę pracować. Nawet w orzeczeniu mam wpisane, że "praca na stanowisku przystosowanym do niepełnosprawności", na co ja serdecznie leję, bo gdybym miał się tym sugerować to odpadłoby mi mnóstwo prac (i wszystkie te, gdzie do tej pory pracowałem), bo w żadnej z firm [może poza ostatnią) ani nikomu nie przyznawałem się, że mam jakiekolwiek orzeczenie, ani nikt mnie nawet o to nie pytał. Pracowałem normalnie, jak każdy inny człowiek, tylko tyle, że w ostatniej firmie pracowałem nie 8, a 7h, ale to tyle. Znak równości pomiędzy stopniem umiarkowanym, a całkowitą niezdolnością do pracy uważam za kompletną głupotę, nie jedyną z resztą w tym porąbanym kraju ! -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [18291950]
[05.07.2011] 15:07
zbyś
mam stopien iwalictwa umiarkowany i niewiem czy nalerzy mi se opieka

IP i czas połączenia logowane. [18568360]
[10.07.2011] 22:59
atna49
witam

IP i czas połączenia logowane. [18589028]
[10.07.2011] 23:07
atna49
witam
Mam 50 lat.Jestem po padaczce.Od kilku ładnych lat nie mam ataków padaczki.Od 5 lat lecze się na depresje.Mimo to nie jest super.Jesli czym się zdenetwuje nie potrafie dojśc do siebie,Coraz częsciej sięgam po dodatkowe leki uspakajające ,które sa na recepte.Towarzyszy mi coraz częsciej zmęczenie ale takie którego nie można odespać i zaraz na następny dzień jest ok.No i jeszcze doszło to ,że nie pamiętam.Zaczynam zapominać dużo informacji które potrzebne mi są wpracy staje się to dla mnie kłopotliwe.Tych wiadomości nie jestem sobie w stanie przypomniec Zaczynam sie tym martwić.
Prosze o informacje czy moge starać się o rente?

IP i czas połączenia logowane. [18589074]
[25.07.2011] 00:09
mmala89
neuforia (07.02.21 20:30):
Nieprawda.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy. Absolutnie.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie powinien jakoś szczególnie przeszkadzać w życiu prywatnym i zawodowym. Przecież jest na portalach ogłoszeniowych wiele anonsów dla osób, które taki stopień niepełnosprawności posiadają. Należy takie osoby jak najbardziej tolerować i darzyć należytym szacunkiem.
Zapraszam na stronkę http://linkaturs.com/news0041.php

IP i czas połączenia logowane. [18635248]
[25.07.2011] 00:56
c00ba
mmala89 (11.07.25 00:09):
neuforia (07.02.21 20:30):
Nieprawda.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy. Absolutnie.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie powinien jakoś szczególnie przeszkadzać w życiu prywatnym i zawodowym. Przecież jest na portalach ogłoszeniowych wiele anonsów dla osób, które taki stopień niepełnosprawności posiadają. Należy takie osoby jak najbardziej tolerować i darzyć należytym szacunkiem.
Zapraszam na stronkę http://linkaturs.com/news0041.php
Podpisuję się pod wypowiedzią "mmalej89" obiema ręcyma i nogima
Z tym, że takich ofert jest pełno śmiem odrobinę polemizować (albo ja mam jakeś szczególne wymagania, czy brak szczęścia w poszukiwaniu ). Od razu dodam, że nie wliczam w oferty prace w ZPCHr, które to zakłady nie raz już skutecznie mi odradzano. Z tą pracą więc jest różnie [choć moze to też sprawa indywidualnych przypadków dla których jedni pracodawcom pasują, a drudzy nie], ale
nie zgadzam się z tym, ze takie osoby należy tolerować szanować ( i bynajmniej nie mówię tego dlatego, że sam jestem osobą z takim stopniem). W ogóle uważam, że każdego należy szanować bez względu na stopień niepełnosprawności, schorzenia, ułomności itp. itd. tak z resztą niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Mam jednak wrażenie, że w naszym społeczeństwie to tylko takie czcze gadanie [chyba, że się mylę - oby tak było ]. -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [18635416]
[25.07.2011] 00:59
c00ba
KOREKTA:
"...ale nie zgadzam się z tym, ze takie osoby należy tolerować szanować." Chyba się zagalopowałem, albo mi się klawisze poplątały, bo zaprzeczam sam sobie Miało oczywiście być "zgadzam się z tym, że takie osoby należy tolerować i szanować" -= cOOba =-

IP i czas połączenia logowane. [18635419]
[03.09.2011] 15:16
onaa23
Witam.
Ja też dostałam stopień umiarkowany,ale tak naprawde nie wiem do czego on jest mi przydatny.W pracy umowy mi nie przedłożyli poniewaz niema stanowiska dla osoby ze stopniem,zadnych znizek na autobusy pks tez niemam,zadne pomoce finansowe tez mi sie nie naleza mimo to ze miesiecznie wydaje ponad 100zł na lekarzy.czy ktos wiem co mogę dzięki temu stopniowi uzyskac?

IP i czas połączenia logowane. [18765451]
[10.10.2011] 13:26
Vestin
Hej
Mam przyznaną juz od 2 lat rente z powodu niezdolności do pracy (schizofrenia) i nie mogę sie zorientować czy to teraz jest równoznaczne z niepełnosprawnością? Czy mogę się na tej podstawie ubiegac o jakies dodatki czy zasiłki?
Z góry dzięki za pomoc

IP i czas połączenia logowane. [18893518]
[15.10.2011] 14:51
pniowiec
Dzień dobry chciałbym zapytac sie o : Mam niepełnosprawnosc w stopniu umiarkowanym czy nalezy mi sie z MOPS zasiłek stały mam na utrzymaniu dzieci które maja alimenty prosze o szybka odpowiedz

IP i czas połączenia logowane. [18911275]
[24.10.2011] 10:22
Quentita
pniowiec (11.10.15 14:51):
Dzień dobry chciałbym zapytac sie o : Mam niepełnosprawnosc w stopniu umiarkowanym czy nalezy mi sie z MOPS zasiłek stały mam na utrzymaniu dzieci które maja alimenty prosze o szybka odpowiedz
http://forumprawne.org/zabezpieczenie-spolec zne/208099-stopien-umiarkowany-niepelnosprawnosci.html chyba można ale lepiej się upewnić

IP i czas połączenia logowane. [18944697]
[25.10.2011] 19:27
ciacho313
Witam mam pytanie,mam 28 lat choruje na epilepsje. Jestem na rencie zusowskiej decyzje mam taką że jestem całkowicie niezdolny do pracy i mam pielęgnacyjne. Zachorowałem przed 18 rokiem życia. Czy przysługują mi bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz publicznego transportu zbiorowego. Ale podkreślam ze mam tylko całkowicie niezdolny do pracy. Ale nie mam że też to samodzielnej egzystencji. Dzięki

IP i czas połączenia logowane. [18951692]
[06.12.2011] 20:42
Karmel1397
Witam.
Stawałam na komisje do zespołu spraw orzekania o niepełnosprawności w Warszawie. Moje schorzenie to naczyniak pnia mózgu. Lekarz mówi że, mam prowadzić oszczędny tryb życia, czyli nie pracować. Został mi przyznany lekki stopień niepełnosprawności, czyli moge pracować o lekkim wysiłku fizycznym. Takie jest zdanie składu orzekającego. Uzasadnieniem składu orzekającego jest że, do stopnia umiarkowanego zalicza sie osobe z naruszoną sprawnością organizmu. Czy mógłby mi ktos doradzić co mam z tym dalej zrobić, bo w moim przypadku nie może być przeprowadzona żadna operacja.

Proszę o rade w tej sprawie.
Pozdrawiam.

IP i czas połączenia logowane. [19112991]
[23.02.2012] 14:21
hala55
witam.
Mam 57 lat właśnie przyznano mi stopień umiarkowany (02-P) na 2 lata.
1)Niepełnosprawność istnieje- nie wykryto.
2)Wymaga-,odpowiedniego zatrudnienie-jedynie ,w warunkach pracy chronionej.
3)Wymaga-do korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i inne placówki.
czy z związku z tym mogę się starać o rentę socjalną??? czy cokolwiek mi się coś należy ,o co mogę się starać,jakieś do finansowania może???

poczytałam już tu trochę ale nic konkretnego nie znalazłam.proszę o pomoc?????na e-mail:antosia78@interia.pl

IP i czas połączenia logowane. [19344751]
[07.03.2012] 17:37
Kramisha
PRzywilej, który najbardziej moim zdaniem się przydaje to zniżka na transport publiczny

IP i czas połączenia logowane. [19378289]
[09.03.2012] 14:53
doris1
hala55 (12.02.23 14:21):
witam.
Mam 57 lat właśnie przyznano mi stopień umiarkowany (02-P) na 2 lata.
1)Niepełnosprawność istnieje- nie wykryto.
2)Wymaga-,odpowiedniego zatrudnienie-jedynie ,w warunkach pracy chronionej.
3)Wymaga-do korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i inne placówki.
czy z związku z tym mogę się starać o rentę socjalną??? czy cokolwiek mi się coś należy ,o co mogę się starać,jakieś do finansowania może???

poczytałam już tu trochę ale nic konkretnego nie znalazłam.proszę o pomoc?????na e-mail:antosia78@interia.pl

prosze o podpowiedź bardzo interesuje mnie ten temat

IP i czas połączenia logowane. [19382770]
[09.05.2012] 10:37
maxhory
mam pytanie dwa lata temu uzyskalam umiarkowany stopien niepelnosprawnosci o2p z wpisem ze wymagam czesciowej pomocy osob trzecich ,obecnie staram sie ponownie wczesniej nie dostarczylam dokumentu od kiedy lecze sie z narkomani i uzaleznien od lekow psychotropowych mam zatwierdzona chorabe chad u psychiatry czy jesli teraz dostarcze zasiwdczenie z monaru ze leczylam sie od 17roku zycia z uzaleznienia z ciagloscia do teraz z horoby had to czy moge starac sie o 1grupe i rente socjalna co sadzicie prosze o odpowiedz

IP i czas połączenia logowane. [19530843]
[19.05.2012] 20:26
umiarek
Kramisha (12.03.07 17:37):
PRzywilej, który najbardziej moim zdaniem się przydaje to zniżka na transport publiczny

Ale nie w Bydgoszczy.

IP i czas połączenia logowane. [19555065]
[24.05.2012] 07:58
kotek2121
Mam pytanie od kilku lat tj. 5 choruję na lęk napadowy z agorafobią strasznie mi to utrudnia życie bo nie umiem sama funkcjonować. Pracowałam około 4 lata z czego ostatnie 182 + 3 miesiące byłam na L4 a później na zasiłku chorobowym z ZUS. Jeździłam na komisje lekarskie i takie tam. Zasiłek sięskończył pracodawca mnie zwolnił bo miał prawo i od tego czasu nie zarabiam i nie pobieram żadnych świadczeń. Mija już przeszło 2 lata a ja nie wiem co zrobić kasy nie ma i nie wiem czy mi sięcoś należy czy się mogę ubiegać. W moim przypadku leki nie zadziałały i terapia również . Najlepiej robi mi spacer i siedzenie w domu bo w inne miejsca boję sięwyjść. Od 5 lat nie wsiadłam do autobusu :/ Lekarze byli bezradni t oprzerwałam terapię i od 2 lat się nie leczę (trochę się lepiej czuję) . Lekarstwa psychotropowe zniszczyły mi żołądek przez co wrzody prawie mnie wykończyły. Nie wiem co robić czy mogę sięubiegać o jakąśrentęlub choćby grupę inwalidzką. Zaprzestałam starań jak na ostatniej komisji lekarskiej kilka lat temu babka powiedziała mi że na takie choroby sięnie daje renty. Co robić jak do pracy iść nie umiem ? Mam małe dziecko i dopiero 27 lat przez lęki musiałam przerwać studia i zaszyćsię w domu .POMÓŻCIE proszę !! kotek2121@interia.pl

IP i czas połączenia logowane. [19564828]
[24.05.2012] 10:08
tru polak
kotek2121 (12.05.24 07:58):
Mam pytanie od kilku lat tj. 5 choruję na lęk napadowy z agorafobią strasznie mi to utrudnia życie bo nie umiem sama funkcjonować. Pracowałam około 4 lata z czego ostatnie 182 + 3 miesiące byłam na L4 a później na zasiłku chorobowym z ZUS. Jeździłam na komisje lekarskie i takie tam. Zasiłek sięskończył pracodawca mnie zwolnił bo miał prawo i od tego czasu nie zarabiam i nie pobieram żadnych świadczeń. Mija już przeszło 2 lata a ja nie wiem co zrobić kasy nie ma i nie wiem czy mi sięcoś należy czy się mogę ubiegać. W moim przypadku leki nie zadziałały i terapia również . Najlepiej robi mi spacer i siedzenie w domu bo w inne miejsca boję sięwyjść. Od 5 lat nie wsiadłam do autobusu :/ Lekarze byli bezradni t oprzerwałam terapię i od 2 lat się nie leczę (trochę się lepiej czuję) . Lekarstwa psychotropowe zniszczyły mi żołądek przez co wrzody prawie mnie wykończyły. Nie wiem co robić czy mogę sięubiegać o jakąśrentęlub choćby grupę inwalidzką. Zaprzestałam starań jak na ostatniej komisji lekarskiej kilka lat temu babka powiedziała mi że na takie choroby sięnie daje renty. Co robić jak do pracy iść nie umiem ? Mam małe dziecko i dopiero 27 lat przez lęki musiałam przerwać studia i zaszyćsię w domu .POMÓŻCIE proszę !! kotek2121@interia.pl

Wytocz sprawe o alimenty ojcu dziecka i bedziesz maiała kase $ $

IP i czas połączenia logowane. [19565041]
[01.06.2012] 11:37
kropka5x5
Witam. Od 16rż mam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Obecnie mam 32 lata i w listopadze znów będę stawac na komisji ZUS - boje się, że zostanie mi przyznana tylko częsciowa niezdolności do pracy. Obecnie pracuję na stanowisku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych - mam ok 4 letni staż (składkowy). Moje pytanie brzmi czy w przypadku przyznania częsciowej niezdolności do pracy nadal będę otrzymywac rente?

IP i czas połączenia logowane. [19585146]
[21.09.2012] 20:30
wiolw3376
PanPiotr (09.09.28 12:20):
<cytat>Promyk0 (09.09.21 16:32):
Mam pytanie do pana PIOTRA, po usunięciu macicy przyznali mi stopień niepełnosprawności umiarkowany na stałe z zaznaczeniem praca lekka, ponieważ nie można ciężko pracować no i oczywiście dżwigać, tylko teraz taki powstał problem, że nie mogę nigdzie znależć pracy, składałam dokumenty na rentę chorobową oczywiście nie przyznali Czy mogła bym jeszcze raz składać papiery na komisję i starać się o RENTĘ CHOROBOWĄ albo o stopień NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI całkowitą NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY.
Z góry dziękuję
</cytat>
Jeżeli jeteś robotnikiem fizycznym, to jak najbardziej możesz składać do ZUSu dokumenty o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Całkowita niezdolność nie dotyczy niezdolności do jakiejkolwiek pracy / co czasami chce mam wcisnąć ZUS/, ale do pracy jaką powinno się wykonywać zgodnie ze swoim wyuczonym zawodem i którą w praktyce wykonujesz. Jeżeli jednak jesteś urzędniczką na uzyskanie renty, nawet z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie masz szans. Praca za biurkiem nie obciąża organizmu, co jest przeciwskazaniem po wycięciu macicy i radioterapii. Przynajmniej taki jest stan prawny na dzień dzisiejszy.

IP i czas połączenia logowane. [19865746]
[17.10.2012] 22:40
1992Olaa  lackus@tlen.pl
Jechałam z podopiecznym autobusem miejskim. Podopieczny miał przy sobie legitymację o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz aktualną legitymację studencką, ma 24 lata.
Wydawało nam się, że w związku z jego pierwszą legitymacją zarówno on i ja (jako opiekun) mogliśmy jechać ze 100% zniżką. Tymczasem sprawdził nas kontroler i spisał nam mandaty, ponieważ jego zdaniem nie łapaliśmy się na te ulgi.
"Uldze podlegają dzieci i młodzież będące osobami niepełnosprawnymi do ukończenia 21 roku życia, a w przypadku REALIZACJI OBOWIĄZKU SZKOLNEGO I OBOWIĄZKU NAUKI do ukończenia 25 roku życia."
I teraz zaczynają się problemy, w związku z rozumieniem "obowiązku nauki".
Niby w prawie napisane jest, że każdy obywatel podlega obowiązkowi szkolnemu do 18 roku życia. A w przypadku, kiedy uczeń ukończy gimnazjum przed 18 r.ż w szkołach wyższych:
Po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełnia się:
- "przez realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy".
Tylko jak zrozumieć teraz te "odrębne przepisy"?
Czy jeżeli pracodawca, u którego mój podopieczny jest zatrudniony, rozumie przygotowanie zawodowe w myśl kształcenia się na studiach wyższych (informatyka), to może być podpięte pod te "odrębne przepisy"? Ile razy tak jest, że pracodawcy zatrudniają osoby, od których jednocześnie wymagają kształcenia się w danym kierunku?
Z jednej strony nieznajomość przepisów nie uprawnia nas do odwołania się od mandatów, bo gdybyśmy wiedzieli, że ulga nam nie przysługuje, z pewnością kupilibyśmy bilety. Do tej pory, jeżeli w jakiejkolwiek komunikacji podopieczny pokazywał legitymację o umiarkowanej niepełnosprawności i o tym, że się uczy, jeździliśmy bez żadnych problemów na ulgach ustawowych.
Chciałabym żeby ktoś jasno wytłumaczył, czy ulgi w końcu nam przysługują, czy nie. Mam 20 lat.

IP i czas połączenia logowane. [19930940]

1 «   6 7 8 9 Strony tematu:
 » Odpowiedz na ten temat