o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum o2.pl / Opinie czytelników do artykułów
 » Odpowiedz na ten temat

Pogrzeb po polsku

1 2 3
[10.10.2006] 16:45
Redakcja o2.pl
Zapraszamy do komentowania artykułu:

Dziś nikt nie przybija do trumny blaszanych wawrzynów ani aniołów. Dąży się to tego, by wydobyć naturalne piękno drewna. Ważny jest także kształt trumny, on też stanowi element dekoracyjny. Jedyne zdobienia to mosiężne uchwyty i krzyż na wieku.

http://wiadomosci.o2.pl/?s=513&t=7554 --
Redakcja o2.pl

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[11.10.2006] 01:08
dzikusdzikus
ciezko uwierzyc, ale widze ze najwiekszy spamer -GHUNTER jeszcze nie zdazyl sie wypowiedziec w tym temacie. niesamowite.

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [8421603]
[11.10.2006] 01:33
bujacznik
Może zrobie trochę offtopick.

Ciekawi mnie w którą tradycję wpisuje się ta nasza \"tradycja pochówku\", bo tak w chrześcijańską to nie za bardzo.

Jak się mają tandetnie zdobione nagłówki i trumny do chrześcijańskiej maksymy \"z prochu powstałeś i w proch się obrocisz\". Tymczasem my lubujemy się w zaopatrzaniu zmarłych w ksiażeczki,wisiorki,paciorki itd. Nie przypomina wam to czegoś? Bo mi tak - starożytny Egipt

Można sobie jeszcze zadać pytanie skąd ten płacz skoro chrześcijanie wierzą, w to że życie doczesne to jedynie wstęp do życia wiecznego ale to juz jest znacznie głębiej zakorzenione i trudno mieć do kogoś pretensje, że okazuje emocje

IP i czas połączenia logowane. [8421667]
[11.10.2006] 01:35
bujacznik
oczywiscie nie "naglowki" a nagrobki

IP i czas połączenia logowane. [8421673]
[11.10.2006] 01:51
nibys
w polsce zawsze bylo wszysko na pokaz obfite stoly wszystko z pompom i zakrapiane wodka. pogrzeby tez byly takie im bardziej pyszne i wystawne tym lepsze. wydaje mi sie ze to dobrze ze to sie zmienia tylko mam nadzieje ze ludzie bedziej skoncentruja sie na zmarlym a nie porostu uproszcza i umiejsza pogrzeby

IP i czas połączenia logowane. [8421708]
[25.03.2017] 16:28
[11.10.2006] 07:46
Meral
dzikusdzikus (06.10.11 01:08):
ciezko uwierzyc, ale widze ze najwiekszy spamer -GHUNTER jeszcze nie zdazyl sie wypowiedziec w tym temacie. niesamowite.
Hihihi

IP i czas połączenia logowane. [8421910]
[11.10.2006] 08:13
r116
Nie wiem, gdzie odbywają się pogrzeby opisane w artykule? Sztuczna murawa, głośniki z muzyką odpowiednią na taką okazję? Może w amerykańskich filmach?Bo ja się z czymś takim jeszcze nie spotkałem!

IP i czas połączenia logowane. [8421995]
[11.10.2006] 08:18
OW
r116 (06.10.11 08:13):
Nie wiem, gdzie odbywają się pogrzeby opisane w artykule? Sztuczna murawa, głośniki z muzyką odpowiednią na taką okazję? Może w amerykańskich filmach?Bo ja się z czymś takim jeszcze nie spotkałem!

A na ilu pogrzebach ostatnio byłeś

IP i czas połączenia logowane. [8422012]
[11.10.2006] 08:38
troche szkoda
ze od takiego tematu zaczynamy poranek,bo nie nastraja on mnie zbyt optymistycznie,ae tak,zgadza sie,jestem mloda i tez chcialabym zostac skremowana,i nie chce miec wielkiego pomnika tylko skromny kanmien,tak jak wlasnie w skandynawii

IP i czas połączenia logowane. [8422075]
[11.10.2006] 08:44
nounoursette
Autor pisze, ze poza Polska tylko Niemcy i Wlosi maja wystawne cmetarze - niech przejedzie sie do Francji, wtedy zobaczy jak Francuzi dbaja o groby zmarlych. Tak naprawde to przykladowy dzien Wszystkich Swietych jest bardzo podobnie tam obchodzony. No moze nie ma mszy na cmetarzu, ale ludzie bardzo licznie przybywaja z kwiatami i zniczami. I wcale nie chodzi mi o te najwieksze i znane cmetarze, ale takze te male w prowincjonalnych miasteczkach. Piekne nagrobki i okazale grobowce. Polecam zwiedzenie cmetarza w Nicei - przepiekny!

IP i czas połączenia logowane. [8422092]
[11.10.2006] 08:52
acz
nie bylam jeszcze na pogrzbeie z baldachimem i sztuczna trawa

IP i czas połączenia logowane. [8422120]
[11.10.2006] 08:59
2ale2
Byłam ostatnio na pogrzebie.Mała wioska.Była muzyka,dwóch panów grało ta trąbkach ,był baldachim nad grobowcem,(pierwszy grobowiec w tej wiosce,przedtem tradycyjnie wykopane doły).dookoła nie było murawy ale był wysypany żłóty piasek.Trumna prosta z dobrego gatunku dzrzewa.Wszystko załatwione w tym samym domu pogrzebowym,zamowiony pomnik ,któty bedzie juz postawiony na 1 listopada.Dlaczego tak sie rozpisuje o tym,bo to był pogrzeb bliskiej mi osoby,która sama powiedziała wcześniej jakby chciała zeby ja pochowano.A rodzina wypełniła jej wole.I tak naprawde dobrze ,ze mielismy takie instrukcje,bo w tych pierwszych dniach trudno jest wstać ,żeby funkcjonować,a co dopiero myślec o tych wszystkich formalnościach i załatwianiu.

IP i czas połączenia logowane. [8422154]
[11.10.2006] 08:59
.Andre.
Osobiście chciałbym, żeby mnie po śmierci skremowano, a nastepnie prochy rozsypano w wodach wysp Bahama

IP i czas połączenia logowane. [8422157]
[11.10.2006] 09:15
port1
witam ,jestem zaskoczony i zasmucony wypowiedzią Pana Koperskiego znam go osobiście i jego żone zna go również większość ludzi z Żyrardowa i Mszsczonowa jesto człowiek wyzuty ze wszelich uczuć liczą sie dla niego tylko pieniądze !. Wstyd mi żę ma czelność się wypowiadać ! Pozdrawiam.

IP i czas połączenia logowane. [8422244]
[11.10.2006] 09:17
qunik
.Andre. (06.10.11 08:59):
Osobiście chciałbym, żeby mnie po śmierci skremowano, a nastepnie prochy rozsypano w wodach wysp Bahama

Zależy kto co lubi ja również wole spalenie popieram ale jeszcze dodam iż chce by zemnie wyciągneli wszystkie części zamienne znaczy organy zdatne do przeszczepu mi już wtedy nie posłużą. A pozatym to już od kilku lat sa pogrzeby z zielona trawka i muzyka ja chowałem babcie 7 lat temu i było naprawde wyniośle.....

IP i czas połączenia logowane. [8422255]
[11.10.2006] 09:37
Erazm
Dziekuje za wypowiedz port 1. Doswiadczylem bezdusznosci i skandalu jednej z firm. Wiarygodnosc wszystkich firm pogrzebowych stawiam pod znakiem zapytania, ich wzniosle intencje bez formacji i wenwnetrznego profilu sa utopia. Jestem zwolennikiem jak najwiekszej izolacji firm pogrzebowych od ciala zmarlego, tylko to co konieczne! Trudno pogodzic sie z faktem, ze nagle jakis obcy czlowiek - bezduszna firma pogrzebowa, prowadzaca ostatecznie biznes nabywa wiecej praw do zmarlej osoby niz najblizsza rodzina. Skandal! A co do artykulu ciekawi mnie jak przebiega formacja pogrzebowych pracownikwo?
pzdr

IP i czas połączenia logowane. [8422368]
[11.10.2006] 09:58
zetoeś.
Niezbyt pozytywnie nastroił mnie ten artykuł na dzisiejszy dzień, jakiś czas temu czytałam artykuł o pochówkach na zachodzie, coraz popularniejsze są tam pierścionki w których chowane są prochy zmarłej bliskiej osoby. osobiście nie mogłabym takiego nosić....ale czego to ludzie nie wymyślą..

IP i czas połączenia logowane. [8422498]
[11.10.2006] 10:03
JKostucha
Dobry biznesmen !
Pod płaszczykiem wzniosłych frazesów bezwzględny krwiopijca.
Pan Koperski zmonopolizował rynek całego powiatu. Umieralnia w szpitalu Żyrardowkim to jego osobisty folwark. Jak ktoś będzie miał wątpiwa przyjemnośc być w ww szpitalu niech przyjrzy sie temu kombinatowi. Obok 19 wiecznego lazaretu piękne budynki korporacji Koperskiego . Dowóz towaru non stop i tylko 20 metrów. .
Panie Koperski Pan też jest śmiertelny opanmietaj się Pan!

IP i czas połączenia logowane. [8422526]
[11.10.2006] 10:18
brzanka
ja uwazam ze spopielenie jest o wiele higieniczniejsze i ekologiczniejsze-pamietam powodz i jak woda niosla trumny ze zwlokami a bylo to okropne a tak poza tym czy to takie mile jak te robale w ziemi nas konsumuja? po co wydawac pieniadze na jakies trumny-ubiory itp. rzeczy-dla mnie jest to wszystko zbyteczn Zdecydowanie wybieram pochowek w urnie!

IP i czas połączenia logowane. [8422624]
[11.10.2006] 10:19
Tetina
trzy lata temu pochowałam teściową w przeciągu tego roku pochowałam mamę i teścia.I nie przypominam sobie aby na którymś z tych pogrzbów leciała muzyka z głośników o mórawie już nie wspomnę ponieważ w łódzkich cmentarzach jej nie ma.Coprawda na pogrzebie teściowej grał jakiś facet na trąbce, ale czy to jest najistotniejsze?
Ja wychodzę z załozenia że człowiek powinien zostać pochowany godnie,reszta zgodnie ze swoim życzeniem.Tak więc moja mama miała jasną ładną sukienkę i co porawda miała obrazek św. ale tylko dlatego że takie było jej życzenie.I na wszystko spokojnie wystarczył mi zasiłek pogrzebowy.Sądzę że to jak ludzie są grzebani zależy on samej rodziny zmarłego. Mama była od mnie 21 lat starsza a ja w swoim pochówku zrezygnowałabym tylko z tego obrazka.
Nie mogę również nie wspomnieć iż mój sąsiad pracował jeszcze do lata w domu pogrzebowymi on opowiadał że pije to się równiez dziś .Dostają spirytus do picia jak i do mycia zwłok .Nikt tam nie przystępuje do pracy na trzeźwo.A najistotniejsze jest to że szef w pełni jest tego świadomy!
Niedziwię im się to jest jedyna praca do której nie poszłabym trzeźwa

IP i czas połączenia logowane. [8422629]
[11.10.2006] 10:19
GHunter
Spamer się odzywa

No co ja mam napisać jak się na trumnach nie znam?
Osobiście też wolałbym zostać skremowany, o przepraszam, spopielony, bo to mniej roboty niż dźwiganie trumny jęki płacze na cmentarzu potem ryczenie nad czyimś grobem ze świadomością że kogoś wpierdzielają robaki.

Tyle że zanim w Polsce będzie można swobodnie z takiej "usługi" korzystać to jeszcze trochę minie Spamer out ;] Rozmowy z Dziećmi PoKeMoNaMi, PoKeMoNy z pamiętników Bravo, Blachary z Fotki, amatorskie dotąd nie publikowane filmy i wiele więcej! To wszystko tylko w serwisie PoKeWaRs!

www.ghunter.info ZAPRASZA!

Doładowanie komórczaka za free? Niemożliwe? A jednak! 2 zł dostajesz już na starcie!!

http://skocz.pl/plusorangeera

Sprawdź

IP i czas połączenia logowane. [8422634]
[11.10.2006] 10:20
Tetina
baldachim? napewno nie w łodzi czegoś takiego jeszcze nie widziałam.

IP i czas połączenia logowane. [8422644]
[11.10.2006] 10:59
robertmar
Jednak chciałbym być pogrzebany w trumnie. Chrzanię robaki. Kupą popiołu i tak się stanę za kilkadziesiąt lat, szkoda na to pieniędzy, a trumny są coraz tańsze. Chciałbym by złożono mnie do grobu w takiej postaci, w jakiej odchodziłem z tego świata i tyle...

IP i czas połączenia logowane. [8422946]
[11.10.2006] 11:15
pawelek20_86
wegług mnie najlepsza tradycja jest na wsi, bowiem tam gra orkiestra strazacka dla zmarłego trumna skromna, obita koronkami i z krzyzem na wiecu.

IP i czas połączenia logowane. [8423049]
[11.10.2006] 12:10
ktosik__
w mojej wsi..której mieszkanką jestem od niedawna....wszyscy odprowadzają zmarłego do krzyża na końcu wsi...niewazne czy idą potem na pogrzeb...czy w codziennym stroju niosą trumnę...niby 21 wiek...ale...za serce taka scena chwyta..
przez to, mało kto korzysta z kaplic....ludzie nadal zmarłych opłakują w domach przed pogrzebem...
a spopielenie....lżej na duszy...gdy sie do grobu urnę wkłada...wiem bo tak pochowałam moją mame...

IP i czas połączenia logowane. [8423431]
[11.10.2006] 12:22
nie podoba mi się
Mało smaczny tekst. Czy już nawet śmierć musiała ulec komercjalizacji? Śmierć to bardzo intymny temat, w 99 proc. przypadków umierający zostawia bliskich, którzy cierpią. Jak możecie pisać o śmierci i pogrzebie jak o modzie na nowy sezon?

IP i czas połączenia logowane. [8423530]
[11.10.2006] 12:23
beznadzieja
- ,,Ten zawód wymaga od człowieka wielkiego szacunku dla innych - mówi Łukasz Koperski, prezes Polskiej Izby Przedsiębiorców Pogrzebowych. - Nie znajdzie tu miejsca ktoś, kto traktuje zwłoki jak śmieć, jak rzecz. Ludzie, których wysyłam do szpitala po ciało zmarłej osoby, muszą być głęboko świadomi swoich zadań i oczekiwań, jakie się im stawia. Niektórym niełatwo to zrozumieć\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\'\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\\\\\'

Owszem, wymaga się szacunku, ale wymagania to jedno, a realizacja drugie.
Pamiętam jak koleżanka (lekarka)na nocnym dyżurze reanimowała pacjenta. Niestety bezskutecznie, bo zmarł. Do firmy pogrzebowej, ktora działa na terenie szpitala nie sposób się było dodzwonić. Po dwoch czy trzech godzinach prób, ktoś z personelu poszedł tam osobiście, a pracownicy ,,schlani w trupa\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\"spali przy stole. Dopiero po 8 godzinach ktoś się pojawił, a dokladnie ,,ktoś\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\", czyli trzeźwiejący pracownik...To ma być szacunek dla zmarłych? Bez komentarza....

IP i czas połączenia logowane. [8423541]
[11.10.2006] 12:26
bla
Tak mówicie, że wolicie być skremowanymi...no ładnie ale czy wiecie co się dzieje z ciałem przy takiej temperaturze? Wygina się jak palona plastikowa lalka, krew gotuję się i wypływa przez skórę wraz z wnętrznościami...ale najstraszniejsze jest z kończynami-wiją się one pod wpływem ciepłai skręcają-tak że wygląda to jakby człowiek jeszcze żył. Oczywiście nam to rybka co sie z nami dzieje ale to tak do wiadomości;p

IP i czas połączenia logowane. [8423566]
[11.10.2006] 12:55
szalony zbynio
bla (06.10.11 12:26):
Tak mówicie, że wolicie być skremowanymi...no ładnie ale czy wiecie co się dzieje z ciałem przy takiej temperaturze? Wygina się jak palona plastikowa lalka, krew gotuję się i wypływa przez skórę wraz z wnętrznościami...ale najstraszniejsze jest z kończynami-wiją się one pod wpływem ciepłai skręcają-tak że wygląda to jakby człowiek jeszcze żył. Oczywiście nam to rybka co sie z nami dzieje ale to tak do wiadomości;p

Nie wiadomo czy taka rybka... Ja sobie wybuduje grobowiec, żebym w razie czego bez problemu mógł się wydostać...

IP i czas połączenia logowane. [8423816]
[11.10.2006] 12:55
malgorzatad
Ze tak spytam wprost. Widziałas,czy to wiesz z poświadczonych źródeł??

IP i czas połączenia logowane. [8423817]
[11.10.2006] 13:24
mhm
jeśli ktoś twierdzi że najokazalsze grobowce są we włoszech to nie widział cmentarzy rosyjskich mafiozów.

IP i czas połączenia logowane. [8424000]

1 2 3
 » Odpowiedz na ten temat