o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Klasyczna
 » Odpowiedz na ten temat

Muzyka poważna, a klasyczna !!

[02.09.2006] 14:24
sandy13
Od dawna mnie trapi: Czym to sie różni ??
Na pewno różni sie nazwą, ale czy czymś jeszcze ?? "Przecież w marzeniach miałobyć lepiej,
Ale my tworzymy świat,
W którym ktoś odlicza czas.
Może po drugiej stronie jest lepiej,
Ale my wierzymy wciąż,
Że nad nami czuwa los"

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[05.09.2006] 21:05
amal63
Widzisz, według WIELU znawców podział na muzykę poważną i nie jest błędny. Bo trudno nazwać "Krainę uśmiechu", "Księżniczkę czardasza", czy inne operetkowe, nawet operowe, czy orkiestrowe pisane dla kawału (wielcy też są ludźmi i też lubią się rozerwać) utwory poważnyni. Poza tym w czasach kiedy żył, np. Vivaldi to, co dziś klasyfikujemy jako muzykę poważną pełniło jak najbardziej rozrywkową rolę. Nie było radia TV. Tzw. "towarzystwo" chodziło do oper, teatrów, na prywatne koncerty. Na lodowisku (zwanym "ślizgawką" jeszcze przez moją babcię) przygrywała orkiestra. Plebs chodził do tingli, czyli kabaretów, albo tangli, czyli czegoś co dziś czasem zwane jest tancbudą.
Osobiście używam podziału na muzykę teką, która mi się podoba i takę, która mi się nie podoba. A to, co potocznie nazywamy "muzyką poważną" powinniśny właśnie nazywać "muzyką klasyczną". Oczywiście jeżeli wziąć pod uwagę tylko jedną gałąź muzyki, to można wyodrębnić w niej i klasyczną (np. Bach, Bethoven, Vivaldi, Theleman, Czajkowski), i poważną, i rozrywkową (np. Offenbach, Straussowie, Rymskij-Korsakow). Ale podobny podział znajdziemy w innych gatunkach: mówi się "klasyka rocka", czy "klasyka piosenki polskiej". O tych "klasycznych" mówi się czasem "bardowie". Mam nadzieję, że rozjaśniłem coś. Głośnego słuchania Per le donne che hanno personalita e anche...

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [8115367]
[08.09.2006] 20:15
AlVi
Określenie jest używane wymiennie, choć teoretycy muzyki są przeciwni, bowiem muzyka klasyczna, to taka, która powstała w epoce Klasycznej - klasycyzmu. Zatem określanie muzyki barokowej czy romantycznej (od nazw epok) muzyką klasyczną nie jest wskazane. Stąd wymysł w postaci ogólnego określenia tej muzyki mianem poważnej. Czy słuszne? Odsyłam do wypowiedzi powyżej.

IP i czas połączenia logowane. [8141091]
[14.09.2006] 21:57
joana84
Straussowie?Johann -zgadzam sie to muzyka rozrywkowa.Ale Ryszard zdecydowanie nie!Posłuchaj "Elektry" albo "Salome"...To juz powazna i to ciezkostrawna w dodatku.A Rimski-Korsakow, tez sie nie zdadzam...To powazna opera.Co do podzialu,sadze,ze jest roznica miedzy symfonia,a piosenka hip-hopowa,i choc brak w polskim trafnych okreslen co do (nomen omen) muzyki klasycznej,to jest to podzial znaczacy.

IP i czas połączenia logowane. [8193273]
[15.09.2006] 11:09
amal63
Zgadzam się Asiu. Jednak KAŻDY z nich pisał też utwory, które trudno zakwalifikować jako poważne. I o to mi chodziło.
Alvi: pisałem już, że w języku polskim na określenie czegoś (wszystko jedno czego: architektury, muzyki, rzećby, literatury), powstałej w okresie klasycyzmu używa się nazwy KLASYCYSTYCZNA, a nie klasyczna. Używanie tego drugiego okerślenia jest błędem. Klasycznym jest tylko to, co zaliczamy do kanonu klasyki. Bez względu na to w jakim okresie powstało, więc zarówno magrygały, Bogurodzicę, jak i Pendereckiego. Per le donne che hanno personalita e anche...

IP i czas połączenia logowane. [8196172]
[25.06.2017] 03:50
[21.09.2006] 11:02
amal63
Proponuję wszystkim ignoroweć tego matoła. Raz niepotrzebnie wdałem się z nim w dyskusję. To zwykły gówniarz, który onanizuje się, kiedy myśli, że kogoś zdenerwował. Per le donne che hanno personalita e anche...

IP i czas połączenia logowane. [8250425]
[22.03.2014] 12:37
GrO
Z wikipedii wynika, że dopuszczalne jest używanie wszystkich tych terminów wymiennie.
Muzykę klasycystyczną można nazwać klasyczną, ale nie każda muzyka klasyczna jest klasycystyczna.
Więc nie ma mowy o żadnym rażącym błędzie.

IP i czas połączenia logowane. [21100890]
[27.01.2015] 12:25
lutompiless1984svxsd
amal63 (06.09.2006.15 11:09):
Zgadzam się Asiu. Jednak KAŻDY z nich pisał też utwory, które trudno zakwalifikować jako poważne. I o to mi chodziło.
Alvi: pisałem już, że w języku polskim na określenie czegoś (wszystko jedno czego: architektury, muzyki, rzećby, literatury), powstałej w okresie klasycyzmu używa się nazwy KLASYCYSTYCZNA, a nie klasyczna. Używanie tego drugiego okerślenia jest błędem. Klasycznym jest tylko to, co zaliczamy do kanonu klasyki. Bez względu na to w jakim okresie powstało, więc zarówno magrygały, Bogurodzicę, jak i Pendereckiego.

Jasne http://GET7.pw/fct5

IP i czas połączenia logowane. [21586060]

» Odpowiedz na ten temat