o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Ogólne forum dla studentów
 » Odpowiedz na ten temat

zmiana nazwiska dziecka, czy jest mozliwa?

1 2
[30.05.2006] 00:06
runa
hej! Jestem nowa na tym forum. Moja historia jest następująca. Zafascynował mnie facet, żyliśmy w konkubinacie, a gdy juz byłam w ciaży okazalo się, że ja go na tyle nie ujęłam swoją osobą. W ciąży sprawił mi tyle przykrości, poniżył, że w końcu nie wytrzymałam i kazalam mu się wynosić.Nie wiem jak to robi, ale skutecznie potrafi mnie zastraszyć. Głupia... łudząc się,ze może się zmieni i kierując się dobrem dziecka przed narodzinami mojego synka ponownie go przyjęłam. Niestety, facet nie pracuje, ciągle jest na moim utrzymaniu, awanturuje się, a ja przystałam na to by mały nosił jego nazwisko.Wiem, że z tym facetem rodziny nie stworzymy. Teraz przebywa za granicą, niby w celach zarobkowych. Wyjeżdżając powiedział, że w pierwszej kolejności musi o siebie zadbać a potem pomysli o dziecku. Co małemu po takim ojcu? Jak myślicie, czy mam sznsę w sądzie rodzinnym przeforsować sprawę zmiany nazwiska dziecka na moje?

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[30.05.2006] 02:10
mon  monalona@tlen.pl
na zmiane nazwiska z tego co wiem musi wyraziz zgode ojciec, tudziez "dawca" nazwiska
ale tak wogole to po co chcesz dziecku zmienic nazwisko? nazwisko nie daje ojcu wiekszych czy mniejszych praw lub zobowiazan wobec dziecka, liczy sie to ze je uznal za swoje

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [7173811]
[30.05.2006] 09:31
runa
.sut (06.05.30 00:18):
Nie sadzisz, ze szybciej poszloby, gdybys poszukala w necie kontaktu do poradni prawnej, w ktorej, najczescie studenci 5 roku prawa, udzielaja bezplatnych odpowiedzi na powyzsze?

No i jak to sie stalo, ze pozwolilas takiemu- jak wynika z opisu- s­k­u­r­w­i­elowi w ogole zblizyc sie do siebie?
Pewne rzeczy mozna ukryc, ale nie takie.

Co do porady prawnej już próbowalam,ale była mało profesjonalna. Proszę może znacie adres dobrej poradni prawnej w necie (nie korzystam często z neta i brak mi swobody w poruszaniu się tutaj). Zblizyć się pozwoliłam, bo liczyłam, że nas pokocha. Niestety wszystko wskazuje na to, że jest skupiony na sobie. Ciagle oczekuje ode mnie drogich prezentów, pomijam fakt, że przez długi okres czasu go utrzymywałam bo był bez pracy. Dziekuję za wsparcie

IP i czas połączenia logowane. [7174390]
[30.05.2006] 09:40
runa
mon (06.05.30 02:10):
na zmiane nazwiska z tego co wiem musi wyraziz zgode ojciec, tudziez \"dawca\" nazwiska
ale tak wogole to po co chcesz dziecku zmienic nazwisko? nazwisko nie daje ojcu wiekszych czy mniejszych praw lub zobowiazan wobec dziecka, liczy sie to ze je uznal za swoje

Nie sadzę by ojciec maluszka chciał dobrowolnie wywiazywac się z obowiazku alimentacyjnego (mi też w ogóle o to nie chodzi, bo dam sobie radę bez niego). Obawiam się tylko, że trudno mi bedzie to wytłumaczyć małemu, ze ja mam inne nazwisko a on inne. W tej chwili spotykam się ze zdziwieniem innych osób, że dziecko nie nosi mojego nazwiska. Ojciec dziecka zastrasza mnie i mówi, że maluszek nosi jego nazwisko i tak kiedyś ode mnie odejdzie. Wiem, że wyda wam się to głupie... Zwyczajnie dałam się zmanipulować.

IP i czas połączenia logowane. [7174447]
[30.05.2006] 10:46
niw wiem co za problem
nazwisko to sprawa papierka , a skoro dziecko nie ma ojca -bo nie ma go- to nazwisko matki przeciez nie jest problemem!!!!!!!!! a pozatym to jakas chora sytuacja co on sobie mysli , ze dziecko oleje a nazwisko ma byc jego? z jakiej racji
a wogóle pieprzyc dziada i wywalic na bruk.....nie pojmuje jak mozesz sie do niego wogole odzywac .nie mówiac o mieszkaniu z draniem

IP i czas połączenia logowane. [7174927]
[23.08.2014] 13:24
[30.05.2006] 15:17
madziczek_83
poszukaj sobie na necie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego tam znajdziesz wszystko na temat nazwiska maluszka, nie ma tam za wiele do czytanie bo chyba jeden rozdział dokładnie opisuje taką sytuację,
nie tak dawno zdawałam egzamin z prawa rodzinnego, więc od razu mogę powiedzieć, że wszystko co chcesz wiedzieć na ten temat znajduje się właśnie w tym kodeksie
pozdrawiam Gdy na nic nie liczymy,
niczego nie będziemy żałować-
-odnajdziemy satysfakcję w tym,
co otrzymamy.
Będziemy szczęśliwi.

IP i czas połączenia logowane. [7177352]
[30.05.2006] 15:22
grdyka ojca rydzyka
niepowinnas miec z tym wiekszego problemu. no chyba ,ze bys sie uparła i chciała nazwac dziecko np psikuta a tego "mezczyzne" to pogon nim staniesz sie stara i brzydka

IP i czas połączenia logowane. [7177396]
[30.05.2006] 15:32
mon  monalona@tlen.pl
no spoko, rozumiem, ze chcesz dac dziecku swoje nazwisko, zeby nikt sie nie dziwil, moja mama tez tak zrobila jak wyszla za maz za mojego ojczyma, tylko ze z biologicznym ojcem problemow nie bylo w tej kwestii, po prostu dal zgode i juz. ale moze i bez zgody biologicznego ojca da sie cos wskorac, poszukaj dobrze na neice, po prostu wrzuc w googlach do wyszukania haslo jakies w rodzaju: kodeks rodzinny, opiekunczy, tak jak to kolezanka wyzej gdzies radzila
powodzenia

IP i czas połączenia logowane. [7177477]
[30.05.2006] 19:33
Pan-Tofelek 3
runa (06.05.30 09:40):
Nie sadzę by ojciec maluszka chciał dobrowolnie wywiazywac się z obowiazku alimentacyjnego (mi też w ogóle o to nie chodzi, bo dam sobie radę bez niego).

No to niech bydlak wywiązuje się niedobrowolnie, nawet jeśli Ci na tym nie zależy.
Powodzenia!

metamen (06.05.30 15:29):
Z doświadczenia swojego i znajomych wiem, że kobiety (podświadomie) tak naprawde lubią być ranione.

Skończysz gimnazjum, nabierzesz więcej doświadczenia. Stopka, rączka, dupka... .

IP i czas połączenia logowane. [7179820]
[05.03.2007] 21:46
Sylviiiiia  darkandek_78@tlen.pl
Mam pytanie mam corke ktora urodzilam jak bylam panna nazwisko przyznano jej w sadzie( ojca nazwisko) teraz jestem mezatka . ona chciala by nosic nazwisko meza ale nie wiem jak sie to zalatwia czy trzeba sadownie tez czy jej prawdziwy ojciec musi sie z rzec praw do niej . a Jej prawdziwy ojciec nie zajmuje sie nia i nie interesuje nie odwiedza jej chodz ma 11 lat jak zrobilam sprawe o ograniczenie wladzy powiedzieli ze nie maja podstaw :-/ wiec nie wiem czy da rade zmienic nazwisko jej :-/??

IP i czas połączenia logowane. [9786907]
[05.03.2007] 22:07
Sylviiiiia  darkandek_78@tlen.pl
ehh no jednak znalazlam w necie odp na swoje pytanie :] ale czy nie uwazacie to za smieszne by nie mozna bylo sie pozbyc wladzy rodzicielskiej ojcowi ktory olewa swe dziecko:??

IP i czas połączenia logowane. [9787073]
[18.04.2007] 19:13
madziuleczekh
mam ten sam problem a raczej wlasnie go rozwiazuje , zlozylam sprawe o zmiene nazwiska pierwsze odbedzie sie ona w urzedzie stanu a jezli tam ojciec dziecka nie zgodzi sie na zmiane wtedy sparwa idzie do sadu w najorszym wypadku bedzie nosilo dwu czlonowe nazwisko pozdrowneia

IP i czas połączenia logowane. [10123920]
[08.05.2007] 21:30
Natalunia  natalunia-o@tlen.pl
Witajcie
A ja z kolei mam całkiem inny problem. Chodzi o moją siostrę. Urodziła córke i dała jej swoje nazwisko, ze względu na to że nie żyje z ojcem dziecka w żadnym związku. Teraz on grozi jej, że założy sprawę o zmiane nazwiska na jego (powiem że nazwisko ojca jest okropne), wydaje mi sie to śmieszne, no ale co tam. Kiedyś gdzieś słyszałam że dziecku można zmienić nazwisko tylko przez pierwsze pół roku życia dziecka? Czy to prawda?

IP i czas połączenia logowane. [10275385]
[04.06.2007] 18:57
F-R-O-G
do runa

aby zmienić nazwisko musisz niestety uzyskać zgodę ojca, występujesz ze sprawą do urzędu stanu cywilnego, jak ojciec się nie zgodzi to możesz wystąpić ze sprawą do sądu rodzinnego,

jakby co to pisz na priva to podam ci więcej szczegółów,

do natalunia

nazwisko dziecku jak i osobie dorosłej można zmienić w każdym czasie,

pozdro

IP i czas połączenia logowane. [10467416]
[04.06.2007] 22:02
adelide sa
brak zainteresowania dzieckiem jest podstawą do ograniczenia mu władzy - nie rozumiem zupełnie, dlaczego powiedzieli komuś, że "nie mają podstaw". widocznie sprawa nie została odpowiednio naświetlona.

IP i czas połączenia logowane. [10468913]
[18.09.2007] 13:40
Mandzia
Witam, kilka dni temu poproszono mnie o pomoc w podobnej sprawie. Ojciec dziecka od urodzenia go nie widuje, teraz siedzi w areszcie. Zgodnie z przepisami musi byc zgoda obojga rodziców na zmiane nazwiska dziecka. Jednakze w sytuacji, kiedy rodzice nie moga dojśc do porozumienia, to jeden z rodziców (bez zgody drugiego) działając w imieniu dziecka może sam wystapić do sądu rodzinnego o zmianę nazwiska. Trzeba nalezycie uzasadnić pozew, przedstawic wszystkie fakty, które zmuszają rodzica do zmainy nazwiska dziecku i wykazac , ze jest to niezbędne ze wzgledu na dobro dziecka i jego przyszłośc. Myslę, ze sie uda. Grunt to dobrze napisany pozew.

IP i czas połączenia logowane. [11282355]
[15.10.2007] 21:18
Czarna_83
Witam.

Mam pytanie. Wychodzę nie długo za mąż i chcieliśmy dać córce nazwisko męża (obecnie ma biologicznego ojca). Może ktoś wie jak napisać odpowiednie pismo i czy przy zmianie nazwiska obowiązek alimentacyjny nadal jest czy ustaje? z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [11464305]
[16.10.2007] 22:49
Prawie jak znawca
popytaj w urzędzie o możliwość wprowadzenia poprawek do "aktu urodzenia" dziecka, wydaje mi się takrze że dziecko aż do momentu otrzymania dowodu osobistego może samo zmienić sobie nazwisko "oficjalne" choć w tym przypadku i tak, we wszystkich papierach (np w banku zakładając konto, czy [kiedyś] załatwiając paszport) będzie musiało podawać również stare nazwisko...

IP i czas połączenia logowane. [11470349]
[16.10.2007] 22:52
Prawie jak znawca
@- Czarna_83, by zmienić nazwisko swojej córce na pewno potrzeba zgody trzech osób: Twojej, twojej Córki i jej biologicznego Ojca, jeśli ktokolwiek nie wyrazi zgody to nie ma szans.

IP i czas połączenia logowane. [11470365]
[17.10.2007] 17:08
Czarna_83
Córka ma dopiero 5 lat. Rozmawialiśmy z nią i mówi że chce mieć taki nazwisko jak my. Mówiłam też biologicznemu ojcu małej że chciałbym jej zmienić nazwisko i stwierdził "rób co chcesz". Nie ma większego zainteresowania z jego strony dzieckiem, bardziej jego matka chce ją widywać niż on.

IP i czas połączenia logowane. [11473312]
[18.10.2007] 22:25
spremuta
kurcze, ciezka sytuacja, ale i tak trzymam kciuki, napewno jakos sie uda zmienic to nazwisko Konkursowa Perfecta Squad nawww.epuls.pl/owoce

IP i czas połączenia logowane. [11481931]
[21.11.2007] 10:15
KaterinaK
Ja niestety mam jeszcze gorsza sytuacje.Moja corka ma 9 lat a ja jestem rozwiedziona z jej ojcem od okolo 2 miesiecy.Ojciec biologiczny dziecka nie utrzymuje z nia kontaktow i mieszka w Anglii , a my w innym kraju Europy.Ojciec dziecka kilka lat temu zmienil sobie nazwisko.Jednak corka i ja mialysmy jego poprzednie nazwisko do tej pory.Po rozprawie rozwodowej wyslano mi orzeczenie Sadu w ktorym automatycznie wpisano corce nowe nazwisko Exmeza.Odwolalam sie od wyroku ,ale nic to nie zmienilo.Teraz jedynie ponowne zalozenie sprawy moze to zmienic.Juz jestem zmeczona tym wszystkim.Teraz jeszcze wychodze za maz i bede zmieniac swoje nazwisko na meza.Moj przyszly maz chce dac nazwisko corce ,aby nowa rodzina byla jednolita ,ale biologiczny ojciec sie nie zgadza.
Czy ktos moze wie co sie dzieje kiedy dziecko ma 14 lat?Czy ma prawo zdecydowac jakie nazwisko chce nosic? Czy z taka sprawa nalezy sie zwrocic do Urzedu Stanu Cywilnego czy do Sadu Rodzinnego?

IP i czas połączenia logowane. [11693957]
[25.04.2008] 10:55
dorka_marti
witam
a u mnie jest tak :mam córke z facetem który ma odebrane prawa rodzicielskie,wyszłam za mąż,moja córka ma moje panieńskie nazwisko.chcemy aby miała nazwisko mojego męża.Jak to zrobić?Czy biologiczny ojciec ma coś do tego?Przebywa on w zakładzie karnym.I jak z alimentami ?Czy wtedy przepadaja?

IP i czas połączenia logowane. [12644002]
[20.05.2008] 13:38
mamus
Witam,jestem rozwodka od 3 lat.Dziecko zostalo uznane automatycznie przez urzad mimo ze ojciec dziecka zostawil mnie jak bylam w ciazy. Ma ograniczone prawa i teraz bede walczyc o zabranie wladzy rodzicielskiej lub o przyznanie kuratora.Co do nazwiska uwiezcie mi to nie taka ladwa sprawa tez bede brala niedlugo slub i niestety dziecko nie bedzie moglo miec nazwiska takiego jak moja rodzina.
Poniewaz w najlepszej sytuacji jest aby ojciec biologiczny zrzekl sie sam praw na rzecz innej osoby np.ojczyma....jest pewne ale, jak ojciec biologiczny sie zrzeknie dobrowolnie, automatycznie alimenty sa zabierane.i wtedy mozna nadac dziecku nazwisko.
Szczerze mowiac dziwne te prawo jesli chodzi o nazwiska podobno dziecko w wieku 16 lat moze samo sobie wybrac nazwisko ktore chce nosic.W moim przypadku moja rodzina ma inne nazwiska niedlugo sie unormuje ale co do mojego dziecka no coz dziwnie to wyglada w dokumentach po za tym trudno jest udowodnic ze to jest wlasnie twoje dziecko.A ja po slubie nie chce miec dwuczlonowego nazwiska.

IP i czas połączenia logowane. [12789899]
[22.08.2008] 14:55
wacieke
jestem ojcem,moja dziewczyna nie jest pełnoletnia i urodziła dziecka.
prawnie dziecko dostało nazwisko matki(mojej dziewczyny) jak można zmienić nazwisko gdzie iśc i gdzie się dopytać??

IP i czas połączenia logowane. [13317287]
[26.08.2008] 20:53
karrotka
http://www.forum.prawnikow.pl/?sid=3b507823c 21118339427344d450db60f

to jest forum prawnikow, udzielaja bezpłatnie porad.

IP i czas połączenia logowane. [13343419]
[17.04.2009] 13:24
Kaa111
Proszę razem z mężem udać się do USC - procedura jest prosta. Nie trzeba zgody biologicznego ojca.

IP i czas połączenia logowane. [14721983]
[29.04.2009] 10:39
Marita121
Witam wszystkich...jestem tu nowa.Mam poważny problem i nie mam pojęcia jak go rozwiązać.Byłam z facetem...zaszłam w ciąże i urodziłam córke.Po jakimś czasie rozeszłam sie z jej ojcem.teraz jestem mężatką,przyjełam nazwisko męża..jednak córka nosi nazwisko ojca biologicznego,chciała bym zmienic nazwisko dziecka na takie jak mam ja..czy jest to możliwe?? chciała bym równierz pozbawic praw rodzicielski@@@ca biologicznego...i moj mąż chciłby przejąć prawa do opieki nad nią...czy jest to możliwe...ale bez utraty alimentów??? jeszcze jedno pytanie jeżeli ojciec boilogiczny ma zły wpływ na dziecko co moge z tym zrobić?? była bym wdzieczna za pomoc Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [14789101]
[29.05.2009] 10:16
evva
Witam, mam ten sam problem co wy dziewczyny, lecz gdy ponownie wyszłyście za mąż to pozostaje tylko kwestia formalna idziesz ze swoim obecnym mężem do urzędu stanu cywilnego i piszecie oświadczenie wystarczy zgoda tylko i wyłącznie Twojego obecnego męża na to aby zmienić dziecku nazwisko na jego, w tym momencie ojciec biologiczny nie ma nic do gadania, co do alimentów bez względu jakie ma nazwisko dziecko ojciec biologiczny musi płacić alimenty pozdrawiam.

IP i czas połączenia logowane. [14959109]
[30.07.2009] 16:06
hono78  hono@tlen.pl
Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca w moim przypadku okazała się niemożliwa. Wszystkie argumenty przedstawione prze zemnie są nieważne - według sądu. To że nie płaci alimentów, nie widuje dziecka, że mnie wołają nazwiskiem dziecka gdy nigdy takiego nazwiska nie miałam jest to nieważne. Nie ma podstaw do zmiany nazwiska gdyż nazwisko ojca nie jest obraźliwe ani rażące i ma pozostać. /

IP i czas połączenia logowane. [15269031]
[17.08.2009] 12:08
beatttta
witam wszystkich serdecznie
pisze bo mam problem i niewiem od czego zaczac
chodzi o to ze chce mojej 8 miesiecznej corce zmienic imie
w USC mozna ale tylko do 6 miesiecy od rejestracji i za zgoda obojga rodzicow
i tu zaczyna sie moj problem
moj facet bo nie jestem z nin po slubie dal dziecku nazwisko
ale imienia nie chce zminic
nie wyraza zgody na to
ja chciala bym zrobic to sama
czy orientujecie sie od czego mam zaczac i jakie sa koszty takiej sprawy w sadzie ????
pozdrawiam bea

IP i czas połączenia logowane. [15349713]

1 2
 » Odpowiedz na ten temat