o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Narty i snowboard
 » Odpowiedz na ten temat

Dzwiny ból nog przy zjazdach

1 2
[01.01.2006] 23:17
Narciaaara
Hej mam mały problem.Bolą mnie nogi przy zjazdach, uprzedam, że mam wyćwiczone mięsnie bo jestem instruktorką aerobiku i mam wyćwiczone mięśnie.Jeśli chodzi o sprzęt to mam narty pólkerwingi i buty wyższej klasy.Kiedy zaczynałam jazdę na nartach uczyłam sie na takich zwykłych dechach i mysłalam ze to dlatego mnie tak nogi bolą bo wiecej trzeba włozyć energi aby skrecic, ale to nie to.Mysle ze cos zle robie ale nie wiem co.

Moze mi ktoś pomóc

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[04.01.2006] 11:21
dobryczłowiek
A w którym miejscu - dokładnie?

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [5954117]
[06.01.2006] 15:20
Narciaraaa
No bola mnie czworogłowe ud.Tak pieką tak jak w skurczu izometrycznym.Ale dlaczego tak sie dzieje przeciez mam wyciwczone nogi.Moze sek w tym ze są caly czas ugiete, ale jak sie jedzi na nartach na ugietych nogach

IP i czas połączenia logowane. [5973678]
[06.01.2006] 22:12
Też człowiek
Tak dokładnie, jazda na nartach to jednak inny sposób wysiłku, niż aerobic. Ja znam jedno fajne ćwiczenie tzn. siedzenie przy ścianie: oprzyj plecy o ścianę, nogi pod kątem prostym do tułowia i w kolanach również kąt prosty. Powinnaś tak \"wysiedzieć\" kilka minut. Poza tym normalne ćwiczenia na czworogłowy np. przysiady ze sztangą.

IP i czas połączenia logowane. [5977765]
[08.01.2006] 20:37
dobryczłowiek
Jeszcze polecam jedno ćwiczonko leżąc podnosimy wyprostowaną nogę do góry zginamy ją ,prostujemy i ponownie opuszczamy itak na przemian

IP i czas połączenia logowane. [5994961]
[24.11.2017] 06:22
[09.01.2006] 15:16
Narciaraa
Ale moi drodzy te cwiczenia co Wy opisujecie to ja znam i nie sprawiają mi wiekszego wysiłku, a pod sciana to mogłabym wysiedziec poł dnia.Nawet widac ze mam troche umięsnione nogi, dlatego nie wiem dlaczego mnie tak bola.Moj wujek wogole nie cwiczy a jak jezdzi na nartach to nic go nie boli.Wiec o co chodzi??

IP i czas połączenia logowane. [6000432]
[09.01.2006] 22:22
sportmenka
Bo wbrew pozorom nie masz takich rozwinietych mięsni jak mężczyzni mimo, ze cwiczysz. I przedmówca dobrze Ci radzi.
Sama jestem sportowcem a jak zaczełam jezdzic na nartach to równeiz odczuwałam ból i zadawałam pytania jak to mozliwe? przeciez biegałam wyczynowo a tu ... bola mnie czworogłowe ud. Aerobik to nie to samo!!

IP i czas połączenia logowane. [6004647]
[09.01.2006] 22:24
sportmenka
rób przysiady i próbuj kilka minut wystac w pólprzysiadzie i dalej przysiady... pomoga

IP i czas połączenia logowane. [6004666]
[10.01.2006] 14:14
Narciaraa
Ale ja robie pólprzysiady na zajęciach juz z 5 lat.Tak samo wytrzymuje jedna a nawet dwie serie w zatrzymaniu, to wszystko na zajęciach z grupami i to kilka godzin dziennie.Ale moze rzeczywiscie mam nie az tak mocne, znajde inne cwiczenie, bo te mnie moze juz nie stymuluje

IP i czas połączenia logowane. [6008490]
[10.01.2006] 21:58
Też człowiek
Skoro z mięśniami wszystko OK, to poszukajmy innych przyczyn. Może to banalne dla osoby doświadczonej w sporcie jak Ty, ale być może brakuje Ci mikroelementów, a to powoduje skurcze? Może jesteś przetrenowana? Inną przyczyną mogą być źle dopasowane lub nie wyregulowane buty narciarskie, wymuszające niewłasciwą pozycję na nartach. Czy ten ból ma charakter typowego zmęczenia, czy może raczej urazu? Powinnaś umieć to rozpoznać i zdiagnozować.

IP i czas połączenia logowane. [6012202]
[11.01.2006] 11:47
dobryczłowiek
no to jak wszystkie ćwiczenia robiłaś bez problemów to obawiam sie że doznałaś urazu lub miałaś jakiś niewylaczony. Poczytaj sobie może to kturyś znich -
Narciarstwo alpejskie jest sportem rekreacyjnym o wzrastającej popularności na całym świecie. Podczas gdy całkowita liczba urazów zmniejszyła się i mechanizm urazu zmienił się w ciągu ostatnich lat, urazowość kolana w przeważającej części utrzymuje się na jednakowym poziomie i stanowi 20-30% wszystkich urazów w narciarstwie alpejskim.

Najczęstszymi obrażeniami w narciarstwie są uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL); stanowią one 15-20% wszystkich obrażeń narciarskich oraz 60% obrażeń kolana u narciarzy.

Rozerwania więzadeł są zazwyczaj izolowane, ale mogą też towarzyszyć innym uszkodzeniom więzadłowym. Złożone uszkodzenia łąkotek występują rzadko. Izolowane uszkodzenia MCL są leczone nieoperacyjnie w następujący sposób: początkowe krótkie unieruchomienie, wczesne ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia izometryczne wzmacniające mięsień czworogłowy uda. Po osiągnięciu pełnego zakresu ruchów wprowadzany jest program progresywnych ćwiczeń oporowych, ćwiczeń izokinetycznych i tzw. ćwiczeń zamkniętego łańcucha (closed chain exercises) oraz funkcjonalnej rehabilitacji. W większości wypadków można oczekiwać dobrych wyników leczenia łącznie z powrotem do uprawiania narciarstwa.

Izolowane uszkodzenia więzadła pobocznego bocznego (LCL) są rzadkie u narciarzy. Zazwyczaj współistnieją one z uszkodzeniem więzadeł krzyżowych lub kompleksu łukowatego. Dokładne badanie fizykalne jest podstawą wykluczenia złożonego uszkodzenia więzadeł oraz bardziej skomplikowanych mechanizmów niestabilności. W rzadkich przypadkach izolowanego uszkodzenia LCL postępuje się podobnie jak przy uszkodzeniu izolowanym MCL.

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) stały się powszechne u narciarzy i mają tendencję wzrastającą. Może to być wynikiem rzeczywistego wzrostu urazowości albo większej wiedzy i zdolności diagnozowania uszkodzeń ACL. W ocenie stopnia uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego ważne są badanie fizykalne i analiza artrometryczna. Radiograficzna ocena oraz rezonans magnetyczny (MRI) mogą być pomocne w określeniu złożonej patologii łąkotek. Leczenie kolana z uszkodzonym więzadłem krzyżowym przednim (ACL) jest zazwyczaj chirurgiczne, jakkolwiek przed rekonstrukcją zalecany jest program mający na celu zmniejszenie wysięku w stawie oraz odzyskanie pełnego niebolesnego zakresu ruchów. Rekonstrukcja chirurgiczna polega zazwyczaj na wykorzystaniu jednej trzeciej środkowej ścięgna (więzadła) rzepki z użyciem autoprzeszczepu kość-ścięgno-kość.
Pooperacyjna rehabilitacja obejmuje zaplanowane funkcjonalne działanie i wymaga czujnego nadzoru chirurga.

Izolowane uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego (PCL) są rzadkie w narciarstwie, gdyż stanowią mniej niż 1% wszystkich przebadanych obrażeń kolana w tej dyscyplinie. Aby wykluczyć współistniejące skomplikowane uszkodzenia kompleksu więzadła łukowatego i bardziej skomplikowane rodzaje niestabilności, musi być przeprowadzone dokładne badanie fizykalne. Większość izolowanych uszkodzeń PCL jest leczona nieoperacyjnie następująco: początkowo unieruchomienie w wyproście, lód, chodzenie z odciążaniem kończyny, wczesne ćwiczenia zakresu ruchów oraz progresywne izometryczne wzmacnianie siły mięśniowej. Po uzyskaniu niebolesnych ruchów (w kolanie) zaleca się funkcjonalny program systematycznego wzmacniania mięśni jak również powrót do aktywności. Chirurgiczna rekonstrukcja więzadła jest przeprowadzana w rzadkich przypadkach u wyczynowych sportowców z dużego stopnia wiotkością tylną kolana lub w przypadkach niestabilności tylno-bocznej.

Izolowane uszkodzenia łąkotek nie są powszechne u narciarzy, stanowiąc mniej niż 10% wszystkich urazów kolana. Rozerwania łąkotek są przeważnie związane z rozerwaniem więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Przy podejrzeniu uszkodzenia łąkotek pomocne jest badanie fizykalne. W ocenie uszkodzenia łąkotek najlepszym badaniem jest rezonans magnetyczny (MRI), którego dokładność sięga 98%. Leczenie zależy od objawów oraz rodzaju rozerwania łąkotek. Małe rozerwania wolnego brzegu łąkotki są leczone za pomocą artroskopowego oczyszczania brzegów łąkotek. Duże obwodowe rozerwania (tzn. w rejonie przytorebkowym, zwanym inaczej czerwonym brzegiem) są leczone w większości wypadków przez zeszycie łąkotek, aczkolwiek u starszych pacjentów może być wskazana subtotalna meniscectomia. Skomplikowane i/lub centralne rozerwania łąkotek leczy się przez częściową meniscectomię. Pooperacyjna rehabilitacja skupia się na odzyskaniu zakresu ruchów i siły mięśniowej. Po leczeniu operacyjnym uszkodzenia łąkotki przez 6 tygodni wolno pacjentowi w miarę możliwości obciążać kończynę przy pełnym wyproście kolana. Wcześnie zaczyna się ćwiczenia bierne zakresu ruchów. Po 6 tygodniach od operacji rozpoczyna się progresywne wzmacnianie i funkcjonalny powrót do aktywności.

Izolowane zwichnięcia kolana są rzadkimi obrażeniami w narciarstwie, natomiast złożone obrażenia więzadeł są częste. Należy podkreślić znaczenie systematycznego badania kolana w okresie leczenia w celu określenia pełnego zakresu uszkodzeń. Leczenie musi zależeć od rodzaju urazu, sposobu jego powstawania i musi być dostosowane do funkcjonalnych możliwości i oczekiwań pacjenta. Doświadczenie badającego, dokładne badanie fizykalne oraz przemyślany plan leczenia ułatwią trafność rozpoznania i uzyskanie optymalnych wyników leczenia narciarskich urazów kolana.

IP i czas połączenia logowane. [6014952]
[11.01.2006] 12:14
dobryczłowiek
Tu masz adres ,gdzie możesz dokładnie opisć problem i dostaniesz odpowiedź http://www.zdrowemiasto.pl/modules.php?name= News&file=article&sid=5863&alt=77
sorki za wcześniejsze błędy

IP i czas połączenia logowane. [6015159]
[11.01.2006] 15:37
Narciaraa
dzieki wszystkim za rady.Mysle jednak ze to nie zadna kontuzja, wlasciwie jestem pewna, nigdy nie doznalam kontuzji czworogłowych, a po drugie to jest to ból zmeczenia nie urazowy.Też czlowiek--->chyba masz racje ze tu chodzi o buty, ale jak je wyregulowac?? Nie jestem zawodowa narciarka więc nie wiem.Ale buty wymuszaja u mnie caly czas ugiete kolana, ale z tego co wiem to chyba tak ma być.

Kurcze sama nie wiem, ale myśle ze to cos z butami, ale co??

IP i czas połączenia logowane. [6016923]
[11.01.2006] 22:18
dobryczłowiek
A czy przypadkiem ten ból nie pojawia się poparu godz. jazdy powoduje że już nie mozemy jeździć dalej, każdorazowa próba jazdy ból powiększa ijego lokalizacja jest tuż nad kolanem i rozchodzi się do wewnątrz pod łudo,a po kilkunastu minutach znika i możemy normalnie sie poruszać bez uczucia bólu a nawet o nim zapominamy, nastepnie dnia następnego czuje Pani lekkie zmęczenie łydek??????????

IP i czas połączenia logowane. [6021228]
[11.01.2006] 22:35
dobryczłowiek
Buty raczej nie są przyczyną ,każdy but wymusza w pewnym stopniu zgiecie kolana wszystko zależy od stopnia regulacji jaki but posiada.
Np;do szybkiej jazdy , slalomu czy poprostu do chodzenia Chodzi tu też o jego sztywnosć - być moze buty które posiadasz są dla Ciebie za sztywne .Zobacz powinna być naklejka na bucie z jego twardoscią.( jeżeli buty posiadają regulacje to powinno być napisane od do np;50-90)Napisz tez ile ważysz , wzrost i jak długie masz narty i czy nie są podwyższone wiązania na płycie.

IP i czas połączenia logowane. [6021423]
[12.01.2006] 15:53
Narciaraaa
Moi drodzy widze,że Wy to wyższa szkoła jazdy w narciarswie, lecz ja to tylko amatorsko.

Do dobrego człowieka
Ból nie pojawia sie po paru gozinach, tylkood razu nawet przy 1 zjeżdzie, bół jest zlokalizowany dokładnie nad kolanem jest to czworogłowy uda.Jak tylko sciągne narty mija natychmiast, a na drugi dzien rzeczywiscie mam lekko zmęćzone łydki co mnie zawsze dziwiło.
Waże 55kg Wzrost 165 narty mam polkarwing na 154 jakos tak

Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie

IP i czas połączenia logowane. [6026359]
[12.01.2006] 21:49
dobryczłowiek
Sprzęt dobrała Pani dobrze i tu raczej jest wszystko Ok(nie wiem co z butami) .Prawdopodobnie Przybiera Pani złą pozycję przy zjeżdżaniu(nie wiem jakim stylem i jak dobrze )i nie jest to wygodna pozycja więc nogi się buntują.Wracając do butów to mogłem się mylić być może nie są wygodne i dlatego nogi się męczą ( czy bolą obie nogi czy tylko jedna???) lub za mocno są dopięte.Mówiąc szczerze to indywidualny problem, każdy na cos tam narzeka.A co do łydek to w 90% przez orczyki.

Najlepiej to byłoby się przyjrzeć Pani poczynaniom na stoku(skąd Pani jest i gdzie jeździ na narty)[grzecznie pytam] , może wtedy cos by się wyjasniło ewentualnie można wynajać instruktora żeby podpatrzył i powiedział co robi Pani źle.Wyczytałem też że początkujący narciarze skręcają tłów przy skrętach co powoduje jakąs niestabilnosć kolana co przyczynia się do przeciążenia więzadła pobocznego a ból jest zlokalizowany mniej więcej w tym samym miejscu które Pani opisuje.Całosc opsana jest tak że trzeba jednak ćwiczyć mięsnie które odpowiadają za staw kolanowy który jest podobno najbardziej skomplikowanym urzadzeniem w naszym organiźmie.
Pozdrowionka dla Narciary

IP i czas połączenia logowane. [6030164]
[13.01.2006] 11:39
Narciaraa
Jeśli chodzi o styl to jeżdze skrętem równoległym, miałam profesjonalna jazde z intruktorem przez tydzien, ponieważ jestem na takich studiach gdzie wyjazd zimowy i jazda na nartach była na ocene do indeksu.To był obóż w Zieleńcu.Jednak nie twierdze,że nie robię czegoś zle uczylam sie zjeżdzać 3 sezony temu, wiec teraz moze popełniam nowe błedy.
Najczęsciej na narty jeżdze do Dziwiszowa bo jest godzine drogi od mojego miejsca zamieszkania To Łysa Góra podaje link http://www.aesculap.karr.pl/lysa_gora.html jakby Ci sie chciało to poczytaj

Dzieki za rady pozdro yo

IP i czas połączenia logowane. [6033422]
[13.01.2006] 23:22
dobryczłowiek
Ja jestem z Żywca (troche daleko).W twoich stronach bywam rzadko np;Krynica ,SZczawnica ,Piwniczna,Nowy Sącz.Na narty jeżdżę do Zwardonia Lub Korbielowa, nie mówiąc o SZczyrku.No ale na narty Ty też masz sie gdzie wybrać-Fajna stronka ( a TY fajna jestes?)

IP i czas połączenia logowane. [6041117]
[15.01.2006] 18:32
Narciaraaa
No nie wiem, chyba fajna a Ty ile masz latek???

IP i czas połączenia logowane. [6054197]
[16.01.2006] 21:30
dobryczłowiek
Ale ja jestem STARY !!!!!!!!!!!!!!

IP i czas połączenia logowane. [6064501]
[17.01.2006] 22:10
Narciaraa
Do 30 tyo jeszcze młody, a po 30 to do starosci to juz z górki

IP i czas połączenia logowane. [6074018]
[18.01.2006] 11:09
dobryczłowiek
Ale mnie pocieszyłas!!!!! 30 walnie mi wtym roku w październiku.
NIE MA CO!!!!!!!!!

IP i czas połączenia logowane. [6076607]
[15.02.2006] 22:11
wracjaąc do wątku
Nie obrażając aerobicu to są raczej ćwiczenia ogólne i aerobowe nie wykształcają ani mocy ani masy a tu coś takiego jest potrzebne.

IP i czas połączenia logowane. [6331061]
[30.08.2006] 21:46
Colwers
Czytam tych wszystkich laików i mnie skręca . Napisałaś że twoje buty są z tych lepszych i wymuszają ugięcie nóg do przodu! Moja diagnoza jest taka iż masz buty przeznaczone do "wyczynu" powinnas albo je zmienić na miększe, czyli takie które pozwola Ci się w każdej chwili odchylić do tyłu lub popuszczaj w każdej chwili w której nie zjeżdzasz wszystkie klamry aby swobodnie w nich stać! Przyjżyj sie na zawodach , lub w TV że poza momentem w którym narciarz zjeżdża wszyscy zawodowcy mają zluzowane buty! Nawet oni męczą się w tej pozycji.

IP i czas połączenia logowane. [8053244]
[03.09.2006] 18:12
kasik_
jeździłam troszkę w różnych zawodach oczywiście dyscyplina narciarstwo alpejskie i uważam, jak mój poprzednik, ze mozesz miec niedobrze dobrane buty. Zdecydowanie wiem co to są twarde buty, bo takie zaleca się zawodnikom. Z drugiej strony, gdyby buty były za twarde, po prostu bardzo by cię gnoitły, albo nogi by ci cierpły, dla osoby jeżdżącej amatorsko to naprawdę męczące i jazda ma natrach nie daje wtedy przyjemności. Jeśli ten ból jest powyżej kolana, mięsień czworogłowy uda, to obstawiałabym, że spowodowany jest po prostu ich inną pracą niż przy aerobiku. Wystarczy popatrzec na Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim, wszystkie alpejki mają tak rozbudowane właśnie uda, że głowa mała, ponieważ to właśnie głównie te mięśnie pracują. Jest kilka cwiczeń, secjalnych na te mięśnie.

IP i czas połączenia logowane. [8092930]
[19.02.2008] 19:11
mountaindiver
kasik_ (06.09.03 18:12):
jeździłam troszkę w różnych zawodach oczywiście dyscyplina narciarstwo alpejskie i uważam, jak mój poprzednik, ze mozesz miec niedobrze dobrane buty. Zdecydowanie wiem co to są twarde buty, bo takie zaleca się zawodnikom. Z drugiej strony, gdyby buty były za twarde, po prostu bardzo by cię gnoitły, albo nogi by ci cierpły, dla osoby jeżdżącej amatorsko to naprawdę męczące i jazda ma natrach nie daje wtedy przyjemności. Jeśli ten ból jest powyżej kolana, mięsień czworogłowy uda, to obstawiałabym, że spowodowany jest po prostu ich inną pracą niż przy aerobiku. Wystarczy popatrzec na Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim, wszystkie alpejki mają tak rozbudowane właśnie uda, że głowa mała, ponieważ to właśnie głównie te mięśnie pracują. Jest kilka cwiczeń, secjalnych na te mięśnie.
Według mnie przyczyna tkwi rzeczywiście w tym, że przy uprawianiu narciarstwa mięśnie pracują zupełnie innaczej niż przy aerobiku. Są to zupełnie inne dyscypliny sportu i pomimo faktu, że przy aerobiku bardzo wielu mięśni się używa, nie dzieje sie to tak samo jak przy jeździe na nartzach. Poza tym często pracują w ogóle inne mięśnie. Znam to z własnego doświadczenia. Przez kilka pierwszych lat jazdy na nartach (jeżdże od około 20 lat) zawsze bolały mnie koszmarnie mięśnie czworogłowe ud. Po kilku latach, w tym po ukończeniu kursu instruktorskiego, gdzie po wielu bólach wypracowałem wreszcie właściwą sylwetkę przy zjeździe, wszystkie tego typu bóle ustąpiły. Bóle tego rodzaju mogą więc być moim zdaniem zdecydowanie efektem po prostu jeszcze nie wypracowanej przez Ciebie właściwej sylwetki przy zjeździe. Ponieważ napisałaś, że jeździsz dopiero od 3ch lat, może to być własnie ta przyczyna. Wystarczy nawet niewielki błąd aby mięśnie pracowały nie tak jak powinny. Do wypracowania właściwej sylwetki potrzeba naprawdę bardzo dużo czasu, chyba że ktoś jeździ np. przez 6 miesięcy w roku
Pozdrowinia

IP i czas połączenia logowane. [12257594]
[04.02.2010] 11:40
andzia88
Ja mam podobny problem z tą różnicą, że mnie bolą głównie mięśnie...łydek. Ból zaczął się ostatnio już po 2,5 h zjeżdzania. To było nie do wytrzymania. Drętwiały mi całe nogi. Czworogłowy ud też dawały o sobie znać ale tylko w minimalnym stopniu. Czy to mogło być spowodowane złą techniką stosowaną przeze mnie, lub źle dobranym obwuwiem ( pięta chyba za bardzo mi się odrywała, nogi miałam ciągle ugięte

IP i czas połączenia logowane. [16212645]
[14.03.2010] 12:04
amator pełną gębą
Jęsli ból pojawia się po pierwszym zjeździe stawiam na:
-źle dobrane buty do stylu jazdy i do nart ( któryś z elementów jest zbyt twardy, lub zbyt ciężki)
-źle dobrane same narty (zbyt twarde wymagają dużego wysiłku fizycznego do skrętu)
- do tego dochodzi technika, prawdopodobnie jeździsz zbyt siłowo (pracują tylko nogi, w zjeździe uczestniczy całe ciało i wszystkie jego "części" powinny współpracowac)
-prawdą jest że w trakcie jazdy pracują inne partie mięśni i w zupełnie inny sposób niż przy cwiczeniach ogólnych, jeśli w trakcie jakichkolwiek cwiczeń dochodzi do szybkiego zmęczenia winą może byc brak mikroelementów (najczęściej magnezu)
-weż pod uwagę przetrenowanie
Miałem podobny problem, wprawdzie nie po pierwszym zjeździe lecz po kilku, odczuwałem ból mięsni. Zmiana natr na bardziej miękkie i mały trening rozwiązały problem.

IP i czas połączenia logowane. [16392414]
[28.03.2010] 22:02
rusalka_78
Ciekawa jestem czy to rzeczywiście źle dobrany sprzęt jest tego przyczyną. Wiem, o jakim bólu piszecie (sic!).

IP i czas połączenia logowane. [16462300]
[29.03.2010] 00:00
markisto
może faktycznie jednak podchodzisz do tego zbyt siłowo i efekty są takie jakie są- że ten ból wchodzi ?

IP i czas połączenia logowane. [16462859]

1 2
 » Odpowiedz na ten temat