o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Pop / Rock
 » Odpowiedz na ten temat

Śpiewanie z przepony a oddech przeponą

1 2 3
[07.04.2005] 21:38
wokalista początkujący
WitaM! Mam pytanko. Jak śpiewać z przepony? Znalazłem już strony gdzi ejest opisane jak ćiwczyć przeponę itp... położyć się, oddychać, żeby brzuch się unosił ( a nie klatka piersoiwa). Dobrze, zgoda. Położyłem się (albo stoje..) wciągam powietrze i mam wydac dźwięk... ale skąd mam wiedzieć, że jest on przeponowy? W jaki sposób odróżnić go od gardłowego? Proszę o jakieś dokładniejsze wskazówki.
Z góry dzięki!!!

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[12.08.2006] 22:55
Moniaaaaa
Jeśli jesteś facetem to masz to wrodzone i nie musisz się tego uczyć bo cały czas śpiewasz, mówisz i oddychasz przeponą... możesz to rozpoznać po tym że kiedy oddychasz unosi ci się brzuch a nie płuca

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [7869761]
[12.08.2006] 23:29
dolgo
Spróbuj śpiewać głośno.Jeśli śpiewasz za pomocą płuc, jeśli tak można się wyrazić, to będziesz wył przez zaciśnięte gardło. A że bedziesz wył to rozpoznasz dzięki sąsiadom. A jak bedziesz śpiewał na przeponie to to po prostu będzie ładnie brzmiało. Teoretycznie to brzmi głupio, ale jak spróbujesz to zkumasz.
Niestety, dęciakom tylko łatwo śpiewac na przeponie..ja już płuc do oddychania codziennego nie używam, więc może nie jestem najlepszą osobą do tłumaczenia. http://s4@@@.pl/c.php?uid=49918
Witamy w nowym rodzaju napięcia
Poprzez naród cudzoziemców
Gdzie nie wszystko znaczy być okay
Telewizyjne sny o jutrze
Nie jesteśmy jedynymi którzy powinni podążać
To wszystko wystarczy by się sprzeczać

IP i czas połączenia logowane. [7870117]
[23.10.2007] 18:17
Slash1991
Śpiewam z przepony ale gdy probuje glosniej spiewac to lece przez gardlo i o ile fajnie brzmi to szkoda mi moich strun glosowych? macie jakies porady by moc wyuczyc tą przeponę? dodam ze jestem grającym wokalistą...

IP i czas połączenia logowane. [11510987]
[19.01.2008] 19:29
anioleczek121
a czy ktoś może mi powiedzieć jak czytać nutki albo gdzie można się tego w miare tanio nauczyć???

IP i czas połączenia logowane. [12069587]
[21.12.2014] 05:02
[23.02.2008] 15:39
Quad
Dzwiek z przepony lepiej wybrzmiewa niz gardlowy. Gdy spiewasz gardlowo dziwek jest pozbawiony \"głebi\" nie wybrzmiewa niszczysz sobie struny i najprawdpopodobniej nie bedziesz trafial w dzwieki, zaspiewasz \"obok\" poniewaz gorzej sie slyszysz- choc moze wydawac sie inaczej Spiewajac z przepony czujesz glos w calej glowie.. Mocniej rezonuja zatoki i nos.. odnosisz wrazenie ze glos wydobya sie z samego brzucha ^_^ musisz zauwazyc ze napina ci sie przepona czego skutkiem jest opadanie lub unoszenie twojego brzucha przedewszystkim sie nie meczysz mozesz spiewac glosno i wyraznie przez 1-2h i nie stracisz glosu.. a z czasem ma szanse wyklarowac sie calkiem neizla barwa(posluchaj wokaliste pantery na plycie Cowboys from hell 89 rok i np nagranie koncertowe z 97 - roznica ogromna)

IP i czas połączenia logowane. [12280970]
[29.02.2008] 14:50
Mini Beny
Cześć wszystkim to co tu przeczytałem o przeponie jak z niej skorzystać przy śpiewaniu w dużej mierze to prawda z drugiej strony żeby dobrze śpiewać trzeba mieć dobra dykcje i dobrzeinterpretować teks który śpiewamy.Juror programu Jak Oni Śpiewają Ewa Zapędowska właśnie tego sie czepia. Pozdrawiam wszystkich:]

IP i czas połączenia logowane. [12314065]
[14.03.2008] 14:23
ona i przepona
mam pytanie bo nie wiem czy dobrze śpiewam przeponą, i czy wogóle nią spiewam, ale staram się... i po zaspiewaniu czegoś brzuch mnie boli, nie tak bardzo ale czuję coś to chyba przepona mnie boli... to znaczy że źle śpiewam tą przeponą czy ona tak ma boleć?? a zaczełam nią śpiewać wczoraj bo ktoś mnie oświecił że gardłem spiewam i że to źle... proszę odpiszcie bo może źle to robię a nie chce sobie zepsuć przepony...

IP i czas połączenia logowane. [12405218]
[07.06.2008] 00:32
--- ja ---
Witam ...
Z tego co kojarzę to dźwięki wydawane za pomocą przepony są mocne i wyraźne. Łatwo można odróżnić czy śpiewamy na przeponie czy walczymy gardłem właśnie po dźwiękach, ponieważ zazwyczaj dźwięki niskie śpiewamy na przeponie i dlatego są mocniejsze, a jak już jest coś wyżej to przypomina pianie kogutka hehe i to już na bank jest gardełko Jeżeli chodzi o to jak załapać całą tą technikę z przeponą to proponuję położyć się, ugiąć nogi w kolanach, położyć na brzuchu 1kg (np. woreczek z solą) i oddychać tak aby brzuch unosił ten woreczek, wtedy ćwiczymy mięśnie brzucha oddychając właśnie na przeponie (na początku mogą być zawroty głowy podczas ćwiczenia). A co do śpiewania na przeponie to przy ćwiczeniach oddechowych łatwiej się śpiewa, no ale oczywiście potrzebne jest jeszcze trochę w miarę dobrego głosu i jakiś tam słuch muzyczny, znajomość nutek i ich wartości też mile widziana

IP i czas połączenia logowane. [12887888]
[14.06.2008] 21:08
Mrek
zacznijmy od prostego podzialu. spiew przeponowy jest mocny i wibrujący, a gardlo sie nie męczy. gardlowy nie tak mocny, no i sobie mozna struny pozdzierać ;p brak wibracji. ostatni rodzaj to falset- dzwieki, ktore są dla nas za wysokie. falset brzmi, jak facet ściśniety za... wiadomo co. jak nie wiesz, jak to brzmi to: 1) znajdz jakiegos faceta ;p 2)spiewaj przez zacisniete usta. jesli nie czujesz wybrowania warg, to wlasnie jest falset.
cwiczenie z ciezarkiem na brzu@@@est dobre, kupel stosował i pieknie operuje przeponą. jak śpiewać glosno i z przepony? nie wiem, jak to dziala. cwicz az sie uda ;p

IP i czas połączenia logowane. [12932105]
[21.06.2008] 20:54
asiabbb2  jbierowiec@tlen.pl
anioleczek121 (08.01.19 19:29):
a czy ktoś może mi powiedzieć jak czytać nutki albo gdzie można się tego w miare tanio nauczyć???

najlepiej zapisz sie do szkoily muzycznej ,ja tak zrobilam , jestem juz absolwentka i jestem dosc zadowolona:0 koszty nie sa duze (panstwowa szk.ok 40 zl na miesiac , a prywatnie ok 100) pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [12974633]
[25.06.2008] 13:40
niemuzykalny
Chodzę od dwóch lat do szkoły muzycznej. NIby mam słuch i oddycham przeponą, ale od śpiewania szybko się męczę i boli mnie gardło (chociaż oddycham przeponą- potwierdził to mój nauczyciel)... Poza tym: mam okropną barwę głosu. Do tego zaczynam fałszować wbrew swojej woli (słyszę, że fałszuję, ale nie umiem wydobyć czystego dźwięku). Umywam już ręce!!! Pomocy...!

IP i czas połączenia logowane. [12995225]
[16.08.2008] 15:02
Ewcielin  ewcielin@tlen.pl
Bardzo lubię śpiewać, ale nie najlepiej mi to wychodzi... Czy jest coś (oprócz tej przepony) o czym powinnam wiedzieć, aby robić to lepiej??? Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [13280608]
[16.08.2008] 15:07
Anka95
niemuzykalny (08.06.25 13:40):
Chodzę od dwóch lat do szkoły muzycznej. NIby mam słuch i oddycham przeponą, ale od śpiewania szybko się męczę i boli mnie gardło (chociaż oddycham przeponą- potwierdził to mój nauczyciel)... Poza tym: mam okropną barwę głosu. Do tego zaczynam fałszować wbrew swojej woli (słyszę, że fałszuję, ale nie umiem wydobyć czystego dźwięku). Umywam już ręce!!! Pomocy...!

Nie chcę być niemiła, ale jeśli ktoś naprawdę nie ma słuchu, nie jest muzykalny, to nie nauczy się dobrze śpiewać. W takim wypadku radzę ograniczyć się do śpiewania pod prysznicem...
Ja chcę się zapisać do Szkoły Muzycznej od przyszłego roku, ale czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, jak to wygląda dokładniej? Jestem szóstoklasistką i chciałabym zapisać się na śpiew, dodatkowo gram na gitarze ale uczę się w domu i w Szkole Muzycznej chcę tylko śpiewu się uczyć. Czy śpiewu tam uczą w grupie czy indywidualnie? Chyba indywidualnie, prawda? Ile to mniej więcej razy w tygodniu i po ile czasu, tzn. np. godzinę-dwie? Czy tam są przerwy jak w normalnej szkole? Egzaminy? Oceny?
Pozdrawiam i proszę o odp.

IP i czas połączenia logowane. [13280626]
[16.08.2008] 15:25
wolanka
szkoła muzyczna panstwowa to jak normalna szkoła, tylko popołudniowa.
masz określony normalny plan lekcji, także godzinowo, zajęcia grupowe (chór, rytmika itp - i te są nie do przełożenia) i indywidualne (gran na określonym, wybranym przez Ciebie instrumencie - tu jest plan, ale jak nie mozesz przyjsc na zajęcia bo masz cos waznego to mozna sie mowic z nauczycielem na inny termin). są normalne przerwy, ferie, wakacje, święta. rok szkolny przewaznie konczy sie egzaminami promujacymi do nastepnej klasy, czasami jak jakis przedmiot trwa pół roku to sie go oczywiscie zalicza pod koniec pierwszego półrocza, czasem przedmioty trwają dłużej i wtedy jest różnie - albo sie zalicza co rok, albo sie pisze jedna wielka kobyle z kilku lat.
jak ktos chce cwiczyc tylko spiewanie albo granie na jednym instrumencie, to lepiej poszukac ogniska muzycznego albo zapytac o lekcje indywidualne.

co do śpiewania przeponowego - trzeba sie tego nauczyc jak wszystkiego innego. swietnie to bylo pokazane w "Zakonnicy w przebraniu" - na pierwszej probie Whoopi wyciąga na srodek "szemrzącą" w tle dziewczynę, każde jej zaśpiewać, a gdy ta wydaje cichy pisk naciska jej na brzuch, zmieniając pisk w zaczątki wokalu Tak właśnie można sprawdzic na czym polega różnica w śpiewaniu gardłowym i przeponowym.
Ciekawostki - tak naprawdę przeponowo spiewa się tylko głośno Mruczenie pod nosem nigdy przeponowe nie będzie. Jak śpiewając poczujesz że "śpiewasz maską", czyli odczuwasz jakby wibrowanie twarzy (jak ktos pisał - rezonują zatoki, szczękowe nnosowe, czołowe - naprawdę czuć jak to wibruje!) to znaczy że spiewasz dobrze.
Dźwięk z przepony jest trochę inny niz z gardła, jest głębszy, ma większą barwę - dzwięk z gardła za to jest metaliczny i jakby "wypłaszczony". Przepona ma też większą siłę napięcia, dlatego jest lepsza do śpiewania zwłaszcza dłuuuuugich sekwencji (vide końcówka "Don't cry" G'n'R - to MUSI byc przepona, z gardła mozna sie udusic co najwyzej). Poza tym gardło CI sie z nerwów zacisnie, przepona nigdy

IP i czas połączenia logowane. [13280708]
[17.08.2008] 11:59
Danusiaa13
Mam kilka pytań.
Ponieważ myślę, że całkiem dobrze śpiewam (nadal zresztą ćwiczę), rozmawiałam też z nauczycielką muzyki i powiedziała, że naprawdę mam fajny głos (a ona sie zna, bo uczyła w szkole muzycznej) no i chciałabym założyć z koleżankami zespół. Wiem, wiem wszyscy myślą że to dziecinne itd. ale nieważne. Moje dwie koleżanki tzn. Angelika i Kasia mają po 13 lat tak samo jak ja, i one też fajnie śpiewają, tzn. Angela bo Kasia śpiewa średnio ale za to gra na gitarce i pianinie Chciałybyśmy założyć zespół popoworockowy tylko nie wiemy, jak mamy dać o sobie znać.. u nas w okolicy nie ma żadnych festynów czy konkursów, ponieważ mieszkamy w małej miejscowości. Jakiś konkurs był gdzieś w Warszawie, ale to za daleko! My mieszkamy pod Poznaniem. Prosze pomóżcie jak mamy sie wybić ??
I prosze o szczere, kulturalne odpowiedzi a nie typu "weźcie sie dzieci, ale macie debilne marzenia" itp. bo takie odp są na poziomie przedszkolaków
Pozdrawiam i prosze o odp

IP i czas połączenia logowane. [13285324]
[04.09.2008] 16:15
Karaaaa4
Muzykolog (08.08.30 16:32):
Weźcie sie dzieci, ale macie debilne marzenia.

Czytaj dokładnie idioto, wyżej napisała, że takie odpowiedzi ma głęboko gdzieś.

IP i czas połączenia logowane. [13397994]
[06.09.2008] 19:39
GirlOnFire  komkina5@tlen.pl
ja nigdy nie uczylam sie spiewac z przepony bo umialam to od razu. nie wiem w jaki sposob, ale umialam. Moja kolezanka ktora od niedawna ma lekcje spiewu tego nie potrafi a ja nigdy nie rozumialam dlaczego i jak tego mozna nie umiec... won't suffer, be broken
Get tired, or wasted
Surrender to nothing
I'll give up what I
Started
And stop this
From end to beginning
A new day is calling
And I am finally free...

IP i czas połączenia logowane. [13409731]
[17.11.2008] 15:03
Gosiaczek10102
Mam pytnie znacie jakieś ćwiczenia aby wyrobić sobie głos??

ja znam tylko 2 ćw. Moja nauczycielka śpiewu powiedziała mi ze mam śliczny głos ale muszę go jeszcze wyrobić PROSZĘ POMÓŻCIE MI !!

IP i czas połączenia logowane. [13842244]
[05.01.2009] 21:04
RychuPL
Śpiewać, śpiewać, śpiewać, ale ważne jest żeby ktoś Cię słyszał jak spiewasz bo jak śpiewasz źle czyli przez nos, z gardła, czy jeszcze tam jakieś choroby to utrwalasz błędy i niektórym ciężko się ich potem oduczyć ;]

IP i czas połączenia logowane. [14132977]
[09.01.2009] 14:00
Robobobo
Kurcze... Przeczytałem to i teraz nie wiem czy śpiewam dobrze czy źle... pomorze mi ktoś ?

Mam 16 lat i staram się śpiewać wysokim głosem (wzoruję się na Jacksonie) powiem , że nawet fajnie mi to wychodzi... ale nie umiem tak drgać głosem... więc chyba to nie z przepony no nie ?

IP i czas połączenia logowane. [14157092]
[11.01.2009] 21:02
Dario1684185
Moim zdaniem jeżeli ktoś potrafi wogole śpiewać to mniej wiecej o tym
wie . A jeśli ktoś chce śpiewac bardzo dobrze to musi miec talent i dużo pracowac aby byc jeszcze leprzym w tym co
sie robi .

IP i czas połączenia logowane. [14171640]
[15.01.2009] 14:49
popmusic
Gosiaczek10102 (08.11.17 15:03):
Mam pytnie znacie jakieś ćwiczenia aby wyrobić sobie głos??

ja znam tylko 2 ćw. Moja nauczycielka śpiewu powiedziała mi ze mam śliczny głos ale muszę go jeszcze wyrobić PROSZĘ POMÓŻCIE MI !!

witam! proponuje kupić sobie Mały solfeż i wg niego ćwiczyć koszt ok 15 zł, le warto,pozdrawiam i powodzenia, w razie pytań proszę pisz na maila/.paweł

IP i czas połączenia logowane. [14197135]
[18.01.2009] 21:38
Ala990
Mam pytanko co do tego oddychania przeponą...
Ile trzeba mniej więcej czasu ćwiczyć z tym 1 kg np. soli na brzuchu żeby widzieć efekty tego ćwiczenia ??
Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [14216767]
[24.02.2009] 16:20
arvanitakh
witam wszystkich serdecznie, słyszał ktoś "complaint" eleftherii arvanitaki... raczej nie.. szkoda tak to bym chciał umie zaspiewac. powiem tak. z tą przeponą to ostatnio wicze, tylko piszecie ze do przodu ma isc brzuch... mi idzie do środka wiec chyba zle... tzn nie, brzuch mam "wypięty" i czuje powoli przy spiewaniu jak klatka się cofa a brzuch sie napina... czy to dobrze???

IP i czas połączenia logowane. [14441823]
[09.03.2009] 16:49
ona śpiewająca
przy wdechu brzuch idzie do góry (przepona sie wtedy kurczy) przy wydechu- wtedy śpiewasz- brzuch opada stopniowo w czasie wydychania powietrza (p[rzepona sie wtedy rozluźnia) cała filozofia... wiem to z anatomii jestem lekarką która także śpiewa pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [14511517]
[09.03.2009] 18:15
arvanitakh
aha czyli dobrze??? a powiedzcie mi co z nosem??? mozna wydychac podczas spiewania powietrze noskiem??? i język?? co z nim??

IP i czas połączenia logowane. [14511966]
[15.04.2009] 19:17
black-head
Witam.
od dawna juz spiewam mam juz kilka plyt ale ostatnio mi przyjaciolki powiedzialy ze mam jedna skale i ze gdy probuje wyzej to zaczynam gardlem zamiast przepona spieewac. Wiecie moze gdzie mozna isc na emisje glosu?
albo umiecie porzadnie nauczyc spiewac przepona? bo z tego co tu wyczyrtalam to nic nie pomaga...;/

IP i czas połączenia logowane. [14712728]
[22.04.2009] 23:48
Spoko Ziomek
Cześć
Zajmuje się muzyką od 10 roku życia czyli 5 lat
a mam 15 przez 1 rok bardzo dużo idzie się nauczyć ale musicie się nauczyć rytmiki żeby dobrze w chodzić w takty przez te 5 lat mam za sobą już 2 ogólnokrajowe występy uczestniczyłem w takim konkursie gdzie mogła uczestniczyć każdy kto chciał na 100 miejsc dostałem się po pierwszej 10 (nie okłamuje was dlatego żeby się wywyższyć ale żeby wam pomóc) a potem w pierwszej 3 i miałem 3 miejsce.
lepiej ćwiczcie sobie wyższe dźwięki niź niższe bo wysoki jest trudniej śpiewać a przede wszystkim ćwiczcie przeponę.Narqa

IP i czas połączenia logowane. [14752730]
[02.05.2009] 12:04
ladypani
hej chciała bym się dowiedzieć czy mam dobry głos. Gdy śpiewam płuca mi się nie ruszają tylko strasznie wciągam brzuch i się szybko męczę. Znacie jakieś ćwiczenia żeby poprawić sobie głos? Chciała bym zapisać się do jakiejś szkoły ale to jest nie możliwe ponieważ mieszkam za granicą. a i jak śpiewam to mam wrażenie że wibruje mi w okolicach nosa.

IP i czas połączenia logowane. [14805425]
[20.05.2009] 18:15
Nie słyszałem nigdy o Ewie Zapendowskiej, ale o Elżbiecie tak, to primo.
Po pierwsze to w śpiewaniu wszystko jest ważne, ale najważniejsza jest harmonia. Byłem jurorem w kilku konkursach, postawienie dźwięku, współdziałanie aparatu mowy z narządami oddechowymi, kiedy śpiewacie, mówicie, oddychacie przy użyciu przepony - czujecie ciepłe policzki, czujecie dużo poweru w sobie, idzie Wam to zwiewnie i nie męczycie zbytnio głosu ale każdy głos się bardzo męczy, tak samo jak mięśnie brzucha, jeśli oddychacie przeponą i macie trochę słuchu to jest z górki
ALE ŚPIEWANIE TO CHOLERNIE TRUDNA SZTUKA JEŚLI MAMY BYĆ IDEALNI
A tylko idealne wykonanie nie powoduje grymasu na twarzy
Śpiewanie jest dla bardzo odważnych ludzi,
Każdy głos jest dobry do śpiewania i nieco się różni, jednak prawdziwym wokalistą, czy piosenkarzem jest ten, kto potrafi zaśpiewać dużo, czysto, w każdy sposób i bez długiego namysłu, bez zająknięcia, z pamięci bądź z nut, często z choreografią, bez porypanego show-man-stwa,
I dlatego dobrzy wokaliści zarabiają dużo, a \"gardełtaski\" zastanawiają się jak tu wbić w czołówkę jedną piosenką fenomenalnie wyuczoną na gardle i przysporzyć problemów jury

Ale mimo wszystko do niektórych gardełek mam szacun, respect - to jest poświęcenie. ja

IP i czas połączenia logowane. [14909826]

1 2 3
 » Odpowiedz na ten temat