o2.pl forum.o2.pl
poczta.o2.pl
E-mail 20GB
Pudelek.pl - plotki, zdjęcia, sensacje
Pudelek
Wrzuta.pl - video, muzyka, mp3
Wideo+mp3
Login: @o2.pl Hasło:
  Strona główna» forum Polonia, czyli Polacy poza granicami kraju
 » Odpowiedz na ten temat

Szukam Polakow na Kostaryce.

[11.03.2005] 03:04
Neri.
Czy jest ktos na forum kto mieszka na Kostaryce badz mieszkal tam w przeszlosci ?
Szukam kontaktu, bo rozwazam przeniesienie sie w tamte strony.
Pozdrawiam.

(Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane.
[03.03.2012] 02:15
ivka
mieszkam w kostaryce w Guanacaste Santa cruz.. moj email iwonatwarog@hotmail.com

(Odpowiedz cytując)    (Link do tej wypowiedzi)    (Zgłoś do usunięcia)
IP i czas połączenia logowane. [19367388]
[09.05.2012] 01:20
Kawa1980
spoko tekst Rafał Cezary Piechociński Polak zakochany w Kostaryce Artykuł z kostarykańskiego portalu http://pocketcultures.com/2012/04/26/a-polis h-in-love-with-costa-rica-the-story-of-rafal-cezary-piechoci nski/ 1. Powiedz nam coś o sobie, kim jesteś, co porabiasz w życiu. Jestem Polakiem. Pochodzę znad polskiego Morza Bałtyckiego, z regionu słynącego z największych wydm w Europie. Urodziłem się w najpiękniejszym stutysięcznym mieście w moim kraju Słupsku. Jestem geografem. Moją specjalnością są kraje Trzeciego Świata oraz małe lub mało znane kraje Afryki i Ameryki Łacińskiej. Ukończyłem geografię ekonomiczną na Uniwersytecie Gdańskim oraz potem zrobiłem dobitkę kończąc Centrum Studiów Latynoamerykańskim na Uniwersytecie Warszawskim. 2. Jak i kiedy po raz pierwszy usłyszałeś o Kostaryce. Dlaczego zacząłeś się nią interesować? To było w 1988 roku podczas transmisji telewizyjnej z wyborów Miss Świata. Miałem wówczas 13 lat. Mojej rodzinie podobała się po prostu reprezentantka Kostaryki, a dla mnie było dziwne, że ja nigdy nie słyszałem nawet nazwy tego kraju. Próbowałem cały dzień ją zapamiętywać i było to trudne W końcu zajrzałem do atlasu i ze zdziwieniem stwierdziłem, że graniczy ona z krajami które doskonale znam (Gwatemala, Honduras, Salwador, Panama, Nikaragua). Wszystkie co kilka dni gościły w TV w związku z zamachami terrorystycznymi, wojnami domowymi, uprowadzeniami, zamachami stanów. O Kostaryce mimo, że tkwiła w centrum tego środkowoamerykańskiego kotła nawet nie słyszałem. To skłoniło mnie żebym o niej zaczął czytać i jak zacząłem to się zakochałem tak maksymalnie, na całe życie Kocham Kostarykę ponieważ wyróżnia się na niemal każdej płaszczyźnie. A ja lubię wszystko co się wyróżnia, również ludzi którzy świecą w tłumie, takich którzy mają swoje zasady i swój świat. I taka jest właśnie Kostaryka. To kraj z którego bije światło. Jest jak iskra na śniegu w słoneczny dzień lub jak smuga słonecznego promyka, która przedziera się przez gęstą szarą pierzynę chmur. W Europie też jest taki kraj mający tak dobrą renomę i będący niemal legendą to Szwajcaria. I właśnie i Kostaryka i Szwajcaria często są ze sobą łączone jako swoje odpowiedniki na obu kontynentach. 3. Jak zbierałeś informacje i materiały o tym małym środkowoamerykańskim kraju? Na początku w latach 1988-1992 poznawałem Kostarykę wyczytując wszystko co się da ze słupskich bibliotek. Potem, gdy już wszystko co było możliwe znałem, zacząłem zdobywanie bibliotek w stolicy. Pisałem listy do znalezionych na chybił trafił w książce telefonicznej mieszkańców stolicy z prośbą by poszli do danej biblioteki i skserowali mi dany rozdział I ludzie to robili Potem zacząłem kontaktować się z dziennikarzami programów informacyjnych w polskiej TV, pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przysyłali mi depesze z Kostaryki. Kiedy tylko pojawiał się jakiś news o tym kraju, ja miałem go właśnie od nich. W międzyczasie poznałem polskiego podróżnika Toniego Halika, który zaszczepił we mnie wiarę w siebie i w to co mnie kręci. Zaopiekował się mną i motywował bym zgłębiał historię Kostaryki. Przysyłał mi filmy o Kostaryce lub odpisywał na moje kilometrowe listy. Bardzo dużo mi doradzał. Podobnie miałem z kilkoma autorami książek o Ameryce Łacińskiej z którymi też wyłapywałem kontakt. W końcu w 1992 roku skontaktowano mnie z działającą od niedawna ambasadą Kostaryki w Warszawie. Bardzo pomógł mi ambasador Carlos Luis Vargas. Przez kilka miesięcy przysyłał mi informacje o swoim kraju, broszury, mapy, świeże gazety. Potem aresztowany został za przemyt narkotyków na warszawskim Okęciu. 4. W 1992 wysłałeś ogłoszenie do naszej największej gazety La Nacion prosząc o kontakt z tubylcami. Ku Twojemu zaskoczeniu odpowiedziało 600 Kostarykan. W latach 2004 I 2006 w tej samej gazecie ukazały się artykuły o Tobie I jeszcze więcej Kostarykan kontaktowało się z Tobą. Jak wielu znajomych masz w tej chwili, jak dawałeś radę odpisywać tak dużej liczbie ludzi, co możesz nam powiedzieć o takim doświadczeniu? Tak, to był przełom. Moim marzeniem było skontaktować się z tubylcami, czyli mieć informacje z pierwszej ręki o życiu codziennym. Plan był taki by napisać listy do kilku instytucji w Kostaryce na zasadzie do kogokolwiek. Chciałem by ten kto otworzy list (sekretarka, urzędnik) przekazał go swojemu dziecku by była możliwość korespondencji. W ten sposób wysłałem listy do Muzeum Narodowego, Uniwersytetu Narodowego oraz właśnie gazety La Nacion. Wprawdzie chodziło mi po głowie by poprosić tych ostatnich o zamieszczenia 2-3 zdań typu anons ale nie myślałem że się uda, bo nie miałem pieniędzy, a poza tym nie umiałem jeszcze wówczas pisać po hiszpańsku. Angielskiego też wówczas jeszcze nie znałem. Tłumaczył mi wszystko kolega z klasy. Tymczasem list okazał się hitem, spodobał się, chwycił za serca I po przetłumaczeniu został w całości opublikowany w gazecie. Początkowo w 1992 roku otrzymałem 600 odpowiedzi. I wszystkim odpisywałem To było potężne źródło informacji. Miałem naprawdę prawdziwy przekrój społeczeństwa, od ludzi bardzo zamożnych do bardzo biednych, przeróżnych profesji, z każdego zakątka kraju, różnych płci, przekonań, wieku, orientacji, grup etnicznych. To było niesamowite. Zacząłem poznawać Kostarykę taką jaka jest w rzeczywistości. Nie tą zapisaną na kartach książek. Tylko taką

IP i czas połączenia logowane. [19530579]
[16.11.2012] 19:27
Ciekawy Zycia
Kostaryka to wspaniałe miejsce. Właśnie kończy się mój 16 dniowy pobyt w tym kraju.

IP i czas połączenia logowane. [20006147]
[12.08.2013] 21:26
frygunia  emmerich@tlen.pl
blagam o pomoc.. szukam jakies dobre serce ...z moja 10 letnia coreczka chcialabym wyemigrowac na costaryce......prosze o pare slow

IP i czas połączenia logowane. [20670399]
[20.10.2017] 14:14
[30.08.2013] 00:20
sylwomaria
czesc ,mieszkam w Kostaryce nad pacyfikiem.Sluze informacjami i moim doswiadczeniem.Znam tez dobrego adwokata na miejscu,ktory tez jest z Polski. pozdrawiam pawel

IP i czas połączenia logowane. [20707152]
[02.04.2014] 12:36
aiki
sylwomaria (13.08.2013.30 00:20):
czesc ,mieszkam w Kostaryce nad pacyfikiem.Sluze informacjami i moim doswiadczeniem.Znam tez dobrego adwokata na miejscu,ktory tez jest z Polski. pozdrawiam pawel

Jak jeszcze jesteś dostepny na tym forum to daj nać , interesuje mnie emigracja do Kostaryki .

IP i czas połączenia logowane. [21116358]
[07.04.2014] 21:00
wro
Witam , niedługo wybieram sie na Kostarykę i poszukuję osoby znającej język polski która mogłaby mi pokazać najciekawsze miejsca na Kostaryce . Czy mogłabyś mi kogoś polecić .
Pozdrawiam Jola
ivka (12.03.2012.03 02:15):
mieszkam w kostaryce w Guanacaste Santa cruz.. moj email iwonatwarog@hotmail.com

IP i czas połączenia logowane. [21124680]
[15.05.2014] 04:05
2qwe3
Kostaryka nie istnieje, to wymysl propagandy imperialistycznej. Zapraszam na Kolyme. Wspanialy klimat, roboty pelno i ludzie wspaniali..mogli by zabic a jednak tego nie robia...zbyt czesto

IP i czas połączenia logowane. [21177563]
[31.05.2014] 01:56
Tomasz S
Witam,
Poszukuję Polaków znających Kostarykę i mieszkających na miejscu do współpracy przy organizacji wyjazdów grupowych. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy.
Pozdrawiam,
Tomasz Sowa

IP i czas połączenia logowane. [21201438]
[31.05.2014] 01:59
Tomasz S
Witam,
Poszukuję Polaków znających Kostarykę i mieszkających na miejscu do współpracy przy organizacji wyjazdów grupowych. Zainteresowanych proszę o kontakt pod adresem: kontakt@wteiwewtamte.pl
Pozdrawiam,
Tomek

IP i czas połączenia logowane. [21201440]
[03.07.2015] 23:14
coollaw3
ivka (12.03.2012.03 02:15):

Witam,
Jestem obywatelem USA i mysle o Kosta Rica.
Czy bylaby Pani byc tak uprzejma i podac troche informacji odnosnie kosztow utrzymania i opieki zdrowotnej?
Aha,z Polski jestem prawnikiem a tutaj skonczylem MBA i edukacje i pracowalem w distrikcie szkolnym w Chicago.
Dziekuje,
Krzysztof

IP i czas połączenia logowane. [21852141]
[03.07.2015] 23:16
coollaw3
sylwomaria (13.08.2013.30 00:20):

Hello,
Bardzo prosze o kontakt
Dziekuje

IP i czas połączenia logowane. [21852143]
[08.06.2016] 18:41
maryska111
Cześć, mam pytanie. Czy ktoś się orientuje czy to będzie problem, jeżeli mój bilet powrotny do Polski będzie na za rok? Mam zamiar pojeździć sobie po Ameryce Łacińskiej. Z góry dzięki za odp.

IP i czas połączenia logowane. [22338610]
[11.03.2017] 20:28
Marcin Kolczynski
Witam, pracuje dla Discovery Channel. szukam do programu Polaków mieszkających na Kostaryce. Znalazłem namiar na forum 02. Pozdrawiam

IP i czas połączenia logowane. [22674478]
[12.03.2017] 21:40
Blaco de Negra
frygunia (13.08.2013.12 21:26):
blagam o pomoc.. szukam jakies dobre serce ...z moja 10 letnia coreczka chcialabym wyemigrowac na costaryce......prosze o pare slow

a dobrze umie siorbać?

IP i czas połączenia logowane. [22675595]

» Odpowiedz na ten temat